adplus-dvertising

İki nokta ne işe yarıyor?

İçindekiler:

  1. İki nokta ne işe yarıyor?
  2. Yazının sonunda iki nokta ne anlama gelir?
  3. İki nokta üst Üsteden sonra cümle nasıl başlar?
  4. Whatsapp durumuna nokta koymak ne anlama gelir?
  5. İki nokta ve üç nokta nerelerde kullanılır?
  6. Iki nokta üst üste ve tırnak işareti nerelerde kullanılır?

İki nokta ne işe yarıyor?

Roman, hikaye gibi edebi metinlerde karşılıklı konuşmalarda sıklıkla kullanılır. İki nokta, Türk Dil Kurumu (TDK sözlüğünde “Kendisinden sonra örnek verilecek veya açıklama yapılacak cümlenin sonuna konulan noktalama işareti” olarak yer alıyor.

Yazının sonunda iki nokta ne anlama gelir?

Bir cümleden sonra örnek verilmek isteniyorsa o cümlenin sonuna iki nokta işareti konur. Bir cümlenin ardından o konu ile ilgili açıklama yapılacaksa cümlenin sonuna iki nokta işareti konur.

İki nokta üst Üsteden sonra cümle nasıl başlar?

İki nokta üst üsteden sonra gelen sözcük her zaman büyük harfle başlar. Bu, ister cümle olsun ister örnek olsun, daima büyük harf kullanılmalıdır.

Whatsapp durumuna nokta koymak ne anlama gelir?

Mesajlaşma uygulamalarında cümle sonuna koyulan 'nokta' işareti karşı tarafta 'ters tepki' uyandırıyor imiş! Yani Türkçe, Almanca vs. fark etmeksizin hangi dil olursa olsun standart dil kurallarında herhangi bir cümlenin sona erdiğini belli etmek için 'nokta' koyuyoruz ya işte bu dijital dilbigisinde hoş karşılanmıyor ...

İki nokta ve üç nokta nerelerde kullanılır?

- Karşılıklı konuşmalarda eksik bırakılan yerlere soru veya seslenmelerde anlatımı pekiştirmek için konur. - Üç nokta yerine iki nokta ya da daha çok nokta kullanılmaz üç nokta olduğu gibi kullanılmak zorundadır. - Ünlem ve soru işaretinden sonra üç nokta yerine iki tane nokta konulması yeterlidir.

Iki nokta üst üste ve tırnak işareti nerelerde kullanılır?

Bir başkasının sözünü, aynen aktarma işidir. Bu aşamada tırnak işareti ile iki nokta birlikte kullanılır. Genelde “şöyledir, demiştir, diyor, dedi, şunlardır…” gibi kalıplar kullanılır. Bu aşamada iki nokta, aktaran kişiyi takdim eden cümlede, tırnak işaretinden hemen önce konur.