Yatsı namazının ilk sünneti nasıl kılınır diyanet?

İçindekiler:

 1. Yatsı namazının ilk sünneti nasıl kılınır diyanet?
 2. Yatsı namazının ilk Sunneti nasıl kılınır?
 3. Yatsı namazının ilk sünneti terk edilir mi?
 4. Namazının ilk sünneti nasıl kılınır?
 5. Yatsı namazının farzını kıldıktan sonra sünneti kılınır mı?
 6. Sadece farz namazı kılmak olur mu?
 7. Öğle namazı ne zamana kadar?
 8. Öğlen namazı nasıl kılınır ne okunur?
 9. Öğle namazından sonra hangi sure okunur?
 10. Hanefi mezhebine göre yatsı namazı nasıl kılınır?
 11. Yatsi namazı nasıl kilinir?
 12. Salavatı vitir nasıl kılınır?

Yatsı namazının ilk sünneti nasıl kılınır diyanet?

Yatsı Namazı Sünnetinin 1. "Allah'u Ekber" denir ve Rükü'a eğilinir: "Subhane Rabbiyel Azim" üç kere denir. Rükü'dan doğrulur: "Semi Allahulimen Hamide – Rabbena lekel Hamd" denir. "Allah'u Ekber" denir ve Secdeye gidilir: Secdede üç kere "Subhane Rabbiyel Ala" denir.

Yatsı namazının ilk Sunneti nasıl kılınır?

Yatsı Namazı Sünnetinin 1. Sübhaneke okunur. Euzü Besmele çekilir:"Euzubillahimineşşeytanirracim – Bismillahir rahmanir rahim" Fatiha okunur: Zamm-ı sure (Kuran ı Kerimden en az üç ayet) okunur. "Allah'u Ekber" denir ve Rükü'a eğilinir: "Subhane Rabbiyel Azim" üç kere denir.

Yatsı namazının ilk sünneti terk edilir mi?

Müekked sünnetleri mazeret olmadan terk etmek doğru değildir. ... İkindi ile yatsı namazlarından önce kılınan sünnetler gayri müekked sünnettirler (İbn Abidin, Reddü'l-muhtar, Riyad, 1423/2003, II, 451-453). Bu duruma göre, bu sünnetlerin ara sıra kılınmamasından dolayı herhangi sakınca ve bir kınanma söz konusu olmaz.

Namazının ilk sünneti nasıl kılınır?

Öğle namazının ilk sünneti şu şeklide kılınır: 1. rekat besmele çektikten sonra 'Niyet ettim Allah rızası için öğle namazının 4 rekat ilk sünnetini kılmaya' diye niyet edilir. Niyetten sonra Allahu Ekber diyerek iftitah tekbiri alınır ve aller bağlanarak namaza başlanır. Tekbirden sonra Sübhaneke duası okunur.

Yatsı namazının farzını kıldıktan sonra sünneti kılınır mı?

Farzdan sonra, “ Akşam namazının sünnetine ” diye kalben niyetlenerek, aynen sabah namazının sün- neti gibi iki rek'at sünnet kılar. 5- Yatsı Namazı Yatsı namazında, önce tıpkı ikindinin sünneti gibi dört rek'at sünnet, ondan sonra kâmet getirerek öğle- nin farzı gibi dört rek'at farz, daha sonra sabah nama- zının ...

Sadece farz namazı kılmak olur mu?

Cevap: Peygamberimiz mescitte sadece farz namazları cemaatle birlikte, nafileleri evinde kılardı. ... Farzın kılınış zamanına kadar olan zamanda sünnet kılar. Ama hiç sünnet kılmayıp sadece farzı kılmak da yeterlidir. Sünnet kılmamak günah değildir.

Öğle namazı ne zamana kadar?

Öğle namazı sabah namazından sonra ve ikindi namazından önce gelen bir namazdır. Öğlen namazı güneş tam orta noktadan geçtikten biraz sonra kılınan bir namazdır. Öğlen namazı öğle ezanı okuduktan sonra kılınabilir. Öğle namazı genellikle 12-1 civarlarında okumaktadır.

Öğlen namazı nasıl kılınır ne okunur?

Öğle Namazı Sünnet 1. Sübhaneke okunur. Euzü Besmele çekilir: "Euzubillahimineşşeytanirracim – Bismillahir rahmanir rahim" Fatiha okunur: Zamm-ı sure okunur: (Kuran ı Kerimden en az üç ayet okunur). "Allah'u Ekber" denir ve Rükü'a eğilinir: "Subhane Rabbiyel Azim" üç kere denir.

Öğle namazından sonra hangi sure okunur?

Bilindiği gibi öğle namazından sonra Fetih Suresi son üç ayeti “Lekad sadakallâhu” ayetleri ile başlayan aşr-ı şerifi okunmaktadır. Öğle namazından sonra okunan “Lekad sadakallahü…” ile başlayan aşır ise Fetih Sûresinin son üç âyetidir. Bununla birlikte Fetih Sûresini okumanın faziletini bildiren hadisler mevcuttur.

Hanefi mezhebine göre yatsı namazı nasıl kılınır?

 1. "Niyet ettim Allah rızası için Yatsı namazının dört rekat farzını kılmaya" diye niyet ederiz.
 2. "Allahu Ekber" diyerek İftitah Tekbiri alır ve namaza başlarız.
 3. Sübhaneke'yi okuruz.
 4. Euzü-besmele çekeriz.
 5. Fatiha Suresini okuruz.
 6. Kur'an'dan bir sure okuruz.
 7. Rüku'ya gideriz.
 8. Secde'ye gideriz. Doğruluruz, tekrar secde'ye gideriz.

Yatsi namazı nasıl kilinir?

 1. Rekat. “Niyet ettim Allah rızası için Yatsı namazının dört rekat sünnetini kılmaya” diye niyet ederiz. “Allahu Ekber” diyerek İftitah Tekbiri alır ve namaza başlarız. Sübhaneke'yi okuruz. ...
 2. Rekat. Ayağa kalkarak Kıyama dururuz. Besmele çekeriz. Fatiha Suresini okuruz. ...
 3. Rekat. Sübhaneke'yi okuruz. Euzü-besmele çekeriz. ...
 4. Rekat.

Salavatı vitir nasıl kılınır?

– "Allah'u Ekber" denir ve Rükü'a eğilinir: "Subhane Rabbiyel Azim" üç kere denir. – Rükü'dan doğrulur: "Semi Allahulimen Hamide – Rabbena lekel Hamd" denir. -"Allah'u Ekber" denir ve Secdeye gidilir: Secdede üç kere "Subhane Rabbiyel Ala" denir. -"Allah'u Ekber" denir ve Doğrularak oturulur, sonra tekrar.