adplus-dvertising

Fil olayı nedir kısaca Eodev?

İçindekiler:

 1. Fil olayı nedir kısaca Eodev?
 2. Fil suresi ne işe yarar?
 3. Namazsız istihare nasıl yapılır?
 4. Istihare namazı kılındıktan sonra ne yapılmalı?
 5. Istihare ile evlilik yapılır mı?
 6. Istihare rüyasında hangi renkler iyidir?
 7. Istihareye yatarken hangi dua okunur?
 8. Istihare duası abdestsiz okunur mu?
 9. Istihare namazı baskasi kilabilir mi?
 10. Istihare duası ne için yapılır?
 11. Istihare namazı ne zaman kılınır ve kaç rekattır?

Fil olayı nedir kısaca Eodev?

Fil Vakası ya da Fil Olayı (Vakayı Fil) İslam inancına göre Hz. Muhammed'in (s.a.v.) doğumundan 52 gün önce Kabe'yi yıkmak amacıyla Mekke üzerine filleriyle birlikte yürüyen Ebrehe ve ordusunun Allah tarafından gönderilen Ebabil kuşları vasıtasıyla bozguna uğratılmasını anlatan hadisedir.

Fil suresi ne işe yarar?

Fil Suresi Faydaları Peygamber Efendimiz (Sav) Fil Suresi'ni okuyan kimseyi Yüce Allah'ın kötülüklerden ve ahlak değişmesinden koruyacağını buyurmuşlardır. Fil Suresi 3, 5, 7 kez okunduğunda düşmanlara karşı zafer elde edilir. Fil Suresi akşam ve yatsı arasında 250 kez okunduğunda düşmanlar def edilir.

Namazsız istihare nasıl yapılır?

Bir muradı olan kimse, abdest alır, temiz bir yere oturur, üç defa salavat-ı şerife okur, sonra her birine Besmele çekerek 10Fatiha, sonra 11 İhlâs okur, sonra üç defa salavat okur.

Istihare namazı kılındıktan sonra ne yapılmalı?

Namaz kılındıktan sonra istihare duası okunur ve ardından kıbleye doğru bir şekilde yatılır....Dört şeyi yapan dört şeyden mahrum kalmaz:

 1. Şükreden, nimetin artmasından,
 2. Tevbe eden, kabulden,
 3. İstihare eden, hayırdan,
 4. İstişare eden, doğruyu bulmaktan, hakikate ulaşmaktan mahrum olmaz.

Istihare ile evlilik yapılır mı?

Evlilikte evleneceği düşünülen kimsenin o kişi hakkında hayırlı olup olmadığını anlamak için yatılan istiharede dua okunduktan sonraki 3 gün içerisinde kalpte bir ısınma varsa o kişinin hayırlı olabileceğine yorulur.

Istihare rüyasında hangi renkler iyidir?

Güzel bir rüyada, istiharede renklerden sarı rengi görmek mutluluk, uyum ve bilgeliği; kötü bir rüyada, istiharede renklerden sarı rengini görmek ihanet, korkaklık, karar vermede güçlük ve yetersizlik gibi anlamlara gelir. Siyah renk: Gizem, karanlık, tehlike, ölüm, yas, nefret ve reddedilmeyi, kini simgeler.

Istihareye yatarken hangi dua okunur?

''Allâhumme innî estehîruke bi-ilmike ve estakdiruke bikudratike ve es'eluke min fadlike'l-azîm.

Istihare duası abdestsiz okunur mu?

İstihare Nedir? İstihare, bir işin hayırlı olup olmadığını anlamak için abdest alınıp, iki rekat namaz kıldığı ve bu hususta dua okuyarak o işle ile ilgili rüya görmek için uykuya yatmaktır.

Istihare namazı baskasi kilabilir mi?

Sünnetin kendisinde böyle bir şey olmasa da bir sakıncası yoktur. Ama başkası adına istihareye yatılması diye bir uygulama Peygamberimizin zamanında ve sahabe döneminde yoktu. ... Bunun yerine en isabetli olanı, kişinin kendisinin bu sünneti yapması ve Allah'tan bizzat kendisinin dilekte bulunmasıdır.

Istihare duası ne için yapılır?

Namaz kılmadan da istihare duası okunur, ancak böylesinin daha hayırlı olduğu da bilinmektedir. İstihare duası direkt Allah'a yalvararak; işlerinin hayırla sonuçlanmasını, işinin hayırlı olup olmadığına yönelik ilham alınmayı, hangi işlerin daha hayırlı olacağını şeklinde farklı amaçlarla dua ile yardım istenir.

Istihare namazı ne zaman kılınır ve kaç rekattır?

Rüyaya yatmadan önce kılınan istihare namazı 2 rekattır. Abdest alırken ''niyet ettim, niyet eyledim istihare namazını kılmak için abdest almaya'' denir. Namazda Fatiha, Kafirun, Subhaneke ve İhlas Suresi okunur. Namazını tamamlayan kişi başka hiçbir şeyle oyalanamadan rüyaya yatmalıdır.