adplus-dvertising

Ofsayt nedir kısaca açıklaması?

İçindekiler:

 1. Ofsayt nedir kısaca açıklaması?
 2. Her penaltı Sarı kart mıdır?
 3. Futbol tehlikeli hareket nedir?
 4. Futbolda Faul olunca ne olur?
 5. Futbolun nasıl oynandığı ve özellikleri?
 6. Direkten dönen top asist olur mu?
 7. OPTA kimin?
 8. Aut atışından gol olur mu?

Ofsayt nedir kısaca açıklaması?

Ofsayt, FIFA Genel Sekreteri Urs Lins imzasıyla ülke federasyonlarına gönderilen 968 nolu sirkülere göre kafasının, vücudunun veya ayağının herhangi bir bölümünün rakibin kale çizgisine toptan ve sondan ikinci rakipten daha yakın olduğu anlamına gelmektedir.

Her penaltı Sarı kart mıdır?

Penaltıda hem vuruşu yapan oyuncu hem de kaleci aynı anda ihlal yaparsa, gol olup olmamasından bağımsız olarak kalecinin takımı lehine endirekt serbest vuruş verilecek ve penaltı vuruşunu yapan oyuncu sarı kart görecek. Nihai karar yetkisi hakemde olmak kaydıyla, VAR artık hakeme karar tavsiyesinde bulunabilecek.

Futbol tehlikeli hareket nedir?

Futbol kurallarının 12. maddesinde yer alan ihlallerden birisinin gerçekleşmesi. Sahada olan oyunculardan biri tarafından gerçekleştirilmesi. Oyun alanında gerçekleşmesi. Rakip oyuncuya yapılması (bir oyuncunun hakeme veya kendi takım arkadaşına saldırması faul değil, fena hareket olarak tanımlanır)

Futbolda Faul olunca ne olur?

Savunma yapan takım oyuncuları tarafından, kendi ceza alanı içerisinde yapılan fauller sonucunda ise penaltı vuruşu kullanılır. Yapılan fauller sonrasında hakem, kurallara göre oyuncuları ikaz niteliğinde olan sarı kartla veya oyuncunun oyundan ihraç edildiğini ifade eden kırmızı kartla cezalandırabilir.

Futbolun nasıl oynandığı ve özellikleri?

Futbol Nasıl Oynanır?

 • Öncelikle iki takım ve her takımda oynayan 11 oyuncu bulunmalı. ...
 • Futbolda temel amaç; futbol topunu rakip kaleye sokarak gol atmak ve rakibin gol atmasını engellemeye çalışmak, diyebiliriz.
 • Rakip takımdan bir gol fazla atan takım maçı kazanmış olur. ...
 • Futbol maçı süresi, toplam 90 dakikadan oluşur.

Direkten dönen top asist olur mu?

Ayrıca golü atan takım arkadaşına top sekmesi (defans, kaleci veya direkten dönmesi) hâlinde de asist yazılabilir. Bazı sistemler, başka bir oyuncunun gol atması hâlinde penaltı veya serbest vuruş yaptıran oyuncuya, veya kendi kalesine gol atmasına neden olan forvet oyuncusuna da asist yazdırabilmektedir.

OPTA kimin?

Andreas Möller. Opta, ayrıntılı spor istatistiğinde dünyanın önde gelen markalarından biri. 2013 yılında ülkemize gelen Opta, gelen sorulara verdiği hızlı istatistik cevaplarıyla dikkat çekiyor.

Aut atışından gol olur mu?

Kale Vuruşundan Gol Olur Mu? Aut atışı dediğimiz kale vuruşu sonucu, top rakip kale ağlarıyla buluşursa gol olur. Futbol sahalarında, genellikle rüzgar etkisiyle az da olsa görülen bir durumdur.