Kekik nasıl kaynatılır?

İçindekiler:

 1. Kekik nasıl kaynatılır?
 2. Kekik çayı kaç dakika kaynatılır?
 3. Kuru kekik nasıl kaynatılır?
 4. Kekik suyu ile saç nasıl yıkanır?
 5. Kuru kekik nasıl kullanılır?
 6. Kekik çayının faydaları ve zararları nelerdir?
 7. Yabani kekik neye iyi gelir?
 8. Dağ kekiği nerelerde kullanılır?
 9. Taş kekiği neye iyi gelir?
 10. Kekik ve dağ kekiği aynı mı?

Kekik nasıl kaynatılır?

Bir bardağa taze kekik koyun ve üzerine sıcak su dökün, 15 dakika veya daha fazla demlenmeye bırakın. Kekik yayları veya gerinimi çıkarın. Ham bal ve / veya limon ile tatlandırın. Yudumlayın ve tadını çıkarın!

Kekik çayı kaç dakika kaynatılır?

Kekiği su kaynama aşamasında eklemeye dikkat edin. Aksi takdirde kekik çayı tüm aromasını ve faydalı etkilerini yitirecektir. 10-15 dakika çayın demlenmesini bekleyin, ardından süzgeçten geçirerek tüketin. Kekik çayını günde 2 bardağı geçmeyecek şekilde içebilirsiniz.

Kuru kekik nasıl kaynatılır?

Öncelikle suyu derin bir cezvede kaynatın. Su kaynadıktan sonra ocaktan alın ve içerisine kekiği ilave edin. Yaklaşık 15 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Ardından süzün.

Kekik suyu ile saç nasıl yıkanır?

Temiz saça uygulayın Altı bardak suyu kaynattıktan sonra bir avuç kekiği ekleyin. 5 dakika daha kaynattıktan sonra kapağını kapatarak 10 dakika bekletin. Elde ettiğiniz kekik suyunu süzdükten sonra temiz saça masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Sabah yıkanan saça akşam bu suyun uygulanması en ideal yöntemdir.

Kuru kekik nasıl kullanılır?

Sağlığımızı olumlu etkileyen kekik yemeklerde kullanıldığı gibi şifa deposu bir çay olarak da tüketilebilir. Kurutulmuş kekikten çay demlemek istiyorsanız, demliğe bir bardak su koyun ve kaynatın. Kaynayan suyu bardağa alın ve 1 yemek kaşığı kekik ilave ederek 5-10 dakika demlenmesini sağlayın.

Kekik çayının faydaları ve zararları nelerdir?

Kekik çayı nasıl yapılır? Kekik çayının faydaları ve zararları nelerdir?

 • Tansiyonu kontrol etmeye yardımcı olur.
 • Öksürüğe iyi gelir.
 • Sinir sistemini rahatlatır.
 • Hazımsızlığı giderir.
 • Kan pıhtılaşmasını yavaşlatabilir.
 • Alerjik reaksiyona neden olabilir.
 • Bazı kanser türlerinin semptomlarını kötüleştirebilir.
 • Bazı ilaçlarla etkileşime girebilir.

Yabani kekik neye iyi gelir?

Bu faydaları şu şekilde sıralamak mümkündür; Yaban kekiğinin bedene güç ve kuvvet verme ve yorgun olma halinde yorgunluğu geçirme özelliği bulunmaktadır. Yaban kekiği, sinir sistemini güçlendirmekte ve stres ile sinirden kaynaklanan rahatsızlıkları önlemektedir.

Dağ kekiği nerelerde kullanılır?

Et yemeklerine de oldukça yakışan kekik özellikle etleri marine etmek için kullanılır. Salatalarda, salata sosu olarak da tercih edilen kekik salatalara güzel tat verir. Aynı zamanda çorbalarda, kavurmalarda ve kızartmalarda da kullanılabilir.

Taş kekiği neye iyi gelir?

Kekiğin antiseptik ve antibiyotik özellikleri, öksürük ve bronşit gibi solunum ve soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı gibi solunum yolları için etkili bir ilaçtır. Kekiğin bronşit tedavisinde çok etkili olduğu kanıtlanmıştır. Kekik, K vitamini ve mükemmel bir demir, kalsiyum ve manganez kaynağıdır.

Kekik ve dağ kekiği aynı mı?

Kekik ile aynı familyadan yabani bir ot olan dağ kekiği, kara kekik ya da zahter olarak da bilinir.