Donatı neden kullanılır?

İçindekiler:

 1. Donatı neden kullanılır?
 2. Inşaatta donatı ne demek?
 3. Donatı çeşitleri nelerdir?
 4. Donatı alanları nelerdir?
 5. Beton ve çelik neden birlikte kullanılır?
 6. Beton çekmeye çalışır mı?
 7. Montaj donatısı ne demek?
 8. Montaj donatısı ne işe yarar?
 9. Döşemede pilye neden kullanılır?
 10. Kiriş montaj donatısı nedir?
 11. Hatıl kiriş nedir?
 12. Kiriş yüksekliği neye göre hesaplanır?
 13. Minimum kolon ve kiriş boyutu nedir?
 14. Kiriş açıklığı ne kadar olmalı?
 15. Faydalı yükseklik nasıl bulunur?
 16. Minimum donatı oranı nedir?
 17. Demir Metraji nasil alinir?
 18. Etkili tabla genişliği nedir?
 19. Sürekli kenar nedir?
 20. m2 ne kadar demir gider?
 21. Kolon donatı hesabı nasıl yapılır?
 22. Kolon kalıbı nasıl çakılır?
 23. Kolon Paspayı nedir?

Donatı neden kullanılır?

Donatı, betonarme elemanı oluşturan iki asli unsurdan biridir. Beton basınca karşı çok iyi çalışan bir malzeme olmasına rağmen çekme dayanımı çok düşüktür. Çekme bölgesindeki gerilmeleri karşılamak üzere, bu bölgeye çelik çubuklar yerleştirilir. Betonarmede donatı olarak genellikle yuvarlak çubuklar kullanılır.

Inşaatta donatı ne demek?

Donatı – İnşaat Demiri. İnşaat Demiri; Diğer bir adıyla Donatı ismiyle tabir edilen, Kaba inşaatı oluşturan Kolon, Kiriş, Döşeme gibi betonarme(Beton) elemanlarının içerisinde yer alan demirlere denir. Basit olarak bu şekilde tanımlayabiliriz.

Donatı çeşitleri nelerdir?

Donatı Türleri

 • Hasır Donatı (Çelik Hasır): Soğuk çekme yöntemiyle üretilen çelikler kullanılarak oluşturulur. ...
 • Fore Kazık: Diğer ismiyle dökme betonarme kazık olan fore kazık, zeminin delgi makinesiyle açılması sonucu oluşan boşluğa yerleştirilir. ...
 • Kafes Donatı: Duvar ve döşeme imalatlarında kullanılabilir.

Donatı alanları nelerdir?

Donatı alanı, İmar planı kararı ile kamu kullanımına ayrılan yol, yeşil alan, okul, karakol, ibadet yeri, sağlık tesisi gibi alanlar olarak tanımlanıyor.

Beton ve çelik neden birlikte kullanılır?

Betonarme yapılarda çelik ve betonun beraber kullanılmasının gerekli sebepleri vardır. Bunlar; – Çelik, yapıda oluşan çekme gerilmesine direnç oluşturmak için kullanılır. – Beton ise yapıda oluşan basıncın oluşturduğu gerilime karşı kullanılan bir yapı malzemesidir.

Beton çekmeye çalışır mı?

Beton basınca karşı çok iyi çalışan bir malzeme olmasına rağmen çekme dayanımı çok düşüktür. Çekme bölgesindeki gerilmeleri karşılamak üzere, bu bölgeye çelik çubuklar yerleştirilir.

Montaj donatısı ne demek?

Montaj donatısı ise genel olarak basınç bölgesinde yer alması ile beraber özellikle yapı elemanının donatı beton oranını korumak bütünselliği sağlamak ayrıca da etriye bağlanımını gerçekleştirmek için donatıların birarada doğru dizilimde kalmasını sağlamak üzere kullanılır.

Montaj donatısı ne işe yarar?

1 cevap. Asıl amaç etriyeleri sabitlemektir. Fakat deprem durumunda gelebilecek eksi momentlere karşı çekme donatısı olarak çalışabilir. Ayrıca hesapta basınç donatısı olarak dikkate alınır.

Döşemede pilye neden kullanılır?

Pilye genel olarak bakıldığında, betonarme kirişlerde kesme kuvvetlerini karşılamak amacıyla kullanılan inşaat demiridir. ... Kiriş, kat ve döşemelerde genel olarak çekme işlemi kapsamında işlem yapar. Bu işlem, donanım ve donatı kapsamlarında kullanımdan tasarruf edilmesini sağlamaktadır.

Kiriş montaj donatısı nedir?

Kiriş donatıları montaj, esas (düz demir), pilye ve etriye donatılarıyla yapılır. ... Kirişlerin başlangıcı bitişlerinde üstte mesnet donatısı kullanılır. Esas donatılar ve montaj donatıları kesilerek bir uçlarına demir bükme ile 12Ø boyunda kanca yapılır. Etriyeler sayısı kadar kesilir ve bükülerek hazırlanır.

Hatıl kiriş nedir?

Binalar içerisinde genellikle iki kattan oluşmakta olan ya da 18 metreden uzun binalarda döşeme altında yer alan ve büyük açıklıkları bulunana, yatay bir şekilde yük taşıyan, dış ve perde duvarların üzerinde hatıl yer alarak, yük taşıyıcı görevi üstlenmektedir. ...

Kiriş yüksekliği neye göre hesaplanır?

Betonarme bir kiriş yüksekliği, kendine bağlanan döşemelerin yüksekliğinin en az üç katı olmalıdır. Bir betonarme kirişe bağlanan döşeme 12 cm yüksekliğinde ise, kiriş yüksekliği 12×3=36 cm(en az) olmalıdır.

Minimum kolon ve kiriş boyutu nedir?

Kolonun minimum kenar ebattı 30 cm olarak verilmiştir. Ek olarak, dairesel kolonların ise minimum çapı 35 cm olarak belirlenmiştir. ... Sıklaştırma aralığı kolon en küçük kesitinin 1/3'ünden veya 15 cm'den büyük bırakılamaz. Kolonlarda yapılan bu güncellemeleri kirişlerin yönetmelikleri takip etmektedir.

Kiriş açıklığı ne kadar olmalı?

Statik Eleman Açıklık Sınırları
Taşıyıcı Eleman veya SistemMalzemesiAçıklık Sınırları: L (m)
Dikdörtgen kirişBetonarme3-18
Öngerilmeli kirişlerBetonarme15-45
Geniş başlıklı kirişlerÇelik4-12
Yüksek kirişler (Hadde profilleri ile)Çelik6-30

Faydalı yükseklik nasıl bulunur?

Faydalı Yükseklik En dıştaki beton basınç lifinden çekme donatısının ağırlık merkezine olan uzaklığıdır. Hesap Dayanımı Karakteristik dayanımların malzeme katsayısına bölünmesiyle elde edilen ve hesaplarda esas alınan malzeme dayanımıdır.

Minimum donatı oranı nedir?

Fretli kolonlarda da, etriyeli kolonlarda olduğu gibi, minimum donatı oranı 0.

Demir Metraji nasil alinir?

P01 donatısınından hesaplamaya başlayalım. Demir metrajı çıkarabilmek için bilmeniz gereken tek şey verilen 27Ø8/20 l=155 değerini okuyabilmek. 27 adet, Ø8 çaplı demir, 20 şer cm aralıklarla atılacak. Her bir demirin toplam uzunluğu 155 cm.

Etkili tabla genişliği nedir?

Etkili tabla genişliği, önem sırasına göre yükleme (tekil, çizgisel), döşeme gövde rijitliklerinin oranına, açıklığa ve gövdeler arası mesafeye bağlıdı. Tabla ve kirişlerin birlikteliğini ifade eden Tablalı Kirişler, Betonarme yapıların en çok kullanılan ve en etkili taşıyıcılarıdır.

Sürekli kenar nedir?

Taralı kenarSürekli kenar: Taralı çizgi kenarın sürekli olduğu, döşemenin kenar boyunca çökemediği ve dönemediği (ankastre olduğu) anlamındadır. sürekli varsayılır. Sürekli kenar boyunca mesnet momenti oluşacak anlamındadır.

m2 ne kadar demir gider?

Demir: 34kg/m2 şeklinde olur. Ortalama olarak bin metre karelik bir eve 3.

Kolon donatı hesabı nasıl yapılır?

Kolon Donatısı

 1. Önce boyuna donatıları ölçüsünde kesilir.
 2. İki adet demir sehpa üstüne uygun yerinden bırakılır.
 3. Etriyeler hazırlanır.
 4. Bir ucu 45 derece, diğer ucu 90 derece deprem çirozları hazırlanır.
 5. Demirci sehpasında boyuna donatıların etriye yerleri tebeşir ile çizilir.
 6. Buralardan etriyeler iki donatıya tel ile bağlanır.

Kolon kalıbı nasıl çakılır?

Kalıbın çakılabilmesi için ilk olarak binanın köşe noktalarının tespit edilmesi gerekir. Ardından aksların oturtulması gerekir. Aks iplerinin çekilmesinin ardından kolonların aks beş-onları çakılır.

Kolon Paspayı nedir?

Paspayı; kolon, perde, kiriş, döşeme ve temel gibi betonarme yapı elemanlarında en dışta bulunan donatının dış yüzeyi ile beton dış yüzeyi arasındaki kalınlık mesafesidir. Paspayı ayrıca “net beton örtüsü” olarak da anılmaktadır.