Hey Onbeşli türküsü ne zaman yazıldı?

İçindekiler:

 1. Hey Onbeşli türküsü ne zaman yazıldı?
 2. Çanakkale türküsü hangi yöreye aittir?
 3. Çanakkale türküsü hangi ilde yazılmıştır?
 4. Çanakkale içinde vurdular beni neden yazıldı?
 5. Fistan aldım endazesi on yediye ne demek?
 6. Fistan nedir ne demek?
 7. Endaze ne anlama geliyor?
 8. Hey onbeşli türkü mü?
 9. Arşın ve endaze ne demek?
 10. Endazesiz ne demek?
 11. Arşın ne ile ölçülür?
 12. Arşın ve endaze kaç cm?

Hey Onbeşli türküsü ne zaman yazıldı?

İboş Ali, Adanalı Topal Selahattin'in kızı Hediye'ye olan aşkının açıklaması olarak 'Hey Onbeşli' türküsünü yazmıştır. Muzaffer Sarısözen tarafından 1952 yılında Ankara'da Adanalılar gecesinde notası ile söylenerek okunmuştur" dedi.

Çanakkale türküsü hangi yöreye aittir?

Bu türkü gibi Çanakkale savaşını anlatan bazı türküler vardır. Ait olduğu yöre Kastamonu'dur. Notaya Muzaffer Sarısözen'in aldığı türkünün kaynağı Kastamonulu İhsan Ozanoğlu'dur. (Eren 2003:5).

Çanakkale türküsü hangi ilde yazılmıştır?

Çanakkale Savaşı'nda kaybettiğimiz şehitlerin yarattığı acı ve üzüntü üzerine Kastamonu'da yakılan bu türküyü 1948 yılında Muzaffer Sarısözen yönetimindeki derleme gezisinde, İhsan Ozanoğlu bu türküyü Muzaffer Sarısözen'e notaya aldırarak arşivlerimize, halk müziği arşivlerimize, TRT arşivlerine kazandırmıştır.

Çanakkale içinde vurdular beni neden yazıldı?

Çanakkale savaşı sırasında cephede yazılan bu türkü sonrasında ise dilden dile dolaşmıştır. Ayrıca bu türkü savaşta şehit düşen askerlere hitaben yazılmış bir türküdür.

Fistan aldım endazesi on yediye ne demek?

Farsça endahten mastarından türetilen "endaz" kelimesinin sonuna bir ha ilâvesiyle küçük arşın mânâsına gelir.

Fistan nedir ne demek?

(halk dilinde) Özellikle kadınların giydiği tek parça elbise. (Kimi uluslarda, bu arada Arnavut ve Yunanlılarda) Erkeklerin giydikleri kısa ve çok kırmalı eteklik.

Endaze ne anlama geliyor?

Endaze, Osmanlı devrinde kullanılan, 65 cm uzunluğunda bir ölçü birimi. Atatürk Devrimleri ile 1 Nisan 1931'de kaldırılmıştır. Şimdi ise endaze yerine metre kullanılmaktadır. Farsça endahten mastarından türetilen "endaz" kelimesinin ("ölçmek, atmak") sonuna bir ha ilâvesiyle küçük arşın mânâsına gelir.

Hey onbeşli türkü mü?

Hey Onbeşli ilk olarak Tokat yöresinde Çanakkale Savaşı'nda cephede hayatını kaybedenler için söylenen ağıttır. Günümüzde Türk Halk Müziği olarak seslendirilmektedir. Anonim bir türküdür.

Arşın ve endaze ne demek?

Şimdi ise endaze yerine metre kullanılmaktadır Endaze metrenin uzunluk ölçüsü olarak kullanılmasına kadar arşınla beraber kullanılan bir ölçü. Farsça endahten mastarından türetilen "endaz" kelimesinin ("ölçmek, atmak") sonuna bir ha ilâvesiyle küçük arşın mânâsına gelir.

Endazesiz ne demek?

Hesapsız. Unmeasured; uncalculated. Measureless, incalculable. Boundless, limitless, unlimited.

Arşın ne ile ölçülür?

Arşın nasıl ölçülür soruya gelecek olursak yanıtı şu şekildedir: Dirsekten parmak ucuna kadar bir ölçü birimidir. Not: Terzilerin dirsek boylarına göre değişim gösterdiğinden pek belli bir uzunluğu yoktur ama çarşıda kullanılan arşının uzunluğu 68 cm olarak ifade edilir.

Arşın ve endaze kaç cm?

Bina arşını =78,5 cm iken çarşı arşını = 68 cm idi. Endaze = Osmanlı döneminde kullanılan bir uzunluk ölçü birimidir. 65 cm uzunluğundadır.