Mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu ne zaman başlıyor?

İçindekiler:

  1. Mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu ne zaman başlıyor?
  2. Mesleki Yeterlilik Belgesi almak zorunlu mu?
  3. MYK belgesi zorunlu mu?
  4. Mesleki Yeterlilik hangi meslekler?
  5. MYK kimler alacak?
  6. Mesleki Yeterlilik Belgesi Neden Gerekli?

Mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu ne zaman başlıyor?

Altıncı tebliğ ile 40 meslekte tebliğin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra (22 tarihinden itibaren) MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişiler çalıştırılamayacaktır.

Mesleki Yeterlilik Belgesi almak zorunlu mu?

Söz konusu tebliğ ile MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen meslek sayısı 143'den 183'e çıkmıştır. tarihli ve 31449 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan altıncı tebliğ ile 40 meslekte daha MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu getirilmiştir.

MYK belgesi zorunlu mu?

Günümüze kadar yayımlanmış olan bu tebliğler kapsamında toplam 143 meslek için MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olma zorunluluğu vardır. Eğer bu 143 mesleki yeterlilik kapsamında olan mesleklerden birisinde görev alıyorsanız ya da personeliniz var ise MYK Belgesi sahibi olunması gerekmektedir.

Mesleki Yeterlilik hangi meslekler?

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Kapsamındaki Meslekler:
Mesleki Yeterlilik Belgesi AdıSeviyeTeşvik Üst Sınırı (2018)
İnşaat Boyacısı3878,31 TL
İplik Bitim İşleri Operatörü2844,52 TL
İplik Eğirme Operatörü2844,52 TL
Isı Yalıtımcısı31014,75 TL
77 satır daha

MYK kimler alacak?

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından kabul edilen ve ulusal yeterliliklere göre mesleki yeterliliklerini belgelendirmek isteyen herkes mesleki yeterlilik belgesi alabilir. Bu belgeyle kişiler icra ettikleri meslekteki bilgi, beceri ve yetkinliklerini ispatlamaktadır.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Neden Gerekli?

Mesleki yeterlilik belgesinin temel noktası insanların o işi yapıp yapamayacağı konusunda emin olmaktır. Çünkü özellikle de tehlikeleri işlerin olduğu sektörlerde veya oldukça önem arz eden konularda ve sektörlerde firmalar insanlardan bu belgeyi isterler.