Oruçluyken migren tutarsa bozulur mu?

İçindekiler:

 1. Oruçluyken migren tutarsa bozulur mu?
 2. Hastalıkta oruç bozulur mu?
 3. Oruçluyken hasta olunca ne yapmalı?
 4. Mide bulantısı yüzünden oruç bozmak günah mı?
 5. Hastayken Ramazan orucu bozulur mu?
 6. Mide ağrısı olan oruç tutabilir mi?
 7. Hasta olan kişi orucunu bozabilir mi?
 8. Orucum başım ağrıyor ne yapabilirim?
 9. Baş ağrısı için oruç bozmak günah mı?
 10. Migren ağrısında oruç bozmak günah mı?
 11. Hasta olan bir kişi orucunu bozabilir mi?
 12. Soğuk algınlığında oruç tutulur mu?

Oruçluyken migren tutarsa bozulur mu?

Migren benzeri ağrısı olan hastalardan bazıları, koruyucu tedaviyi sürdürmek kaydıyla oruç tutabilir. Örneğin; ayda 2-3 migren atağı olan bir hasta, atak gelmesin diye koruyucu tedavi alıyorsa, ilaç alım saatini ramazana göre düzenleyip, kriz sayısı da az olduğu için orucunu sürdürebilir.

Hastalıkta oruç bozulur mu?

Hasta veya ilaç alacak olan yahut herhangi bir sebeple orucunu bozmak zorunda kalan, kefaret gerekip gerekmediğinden şüphe edip, bu yolla orucunu bozarsa kefaret gerekmez. Sadece gününe gün kaza eder.

Oruçluyken hasta olunca ne yapmalı?

Kadınlar ay hâli (hayız) ve lohusalık (nifas) denilen özel hâllerinde namaz kılmazlar, oruç tutmazlar. Daha sonra tutamadıkları oruçlarını kaza ederler. Oruca niyetlenen bir kadın, gün içerisinde âdet görmeye başlarsa orucunu bozar, temizlenince bu günün orucunu da kaza eder (Merğînânî, el-Hidâye, II, 276).

Mide bulantısı yüzünden oruç bozmak günah mı?

Miktarı ne olursa olsun kendiliğinden gelen kusuntu orucu bozmaz. Aynı şekilde mideden ansızın ağza yükselip tekrar mideye dönen şeyler de oruca zarar vermez. Kişinin kendi isteği ile ağız dolusu kusması hâlinde ise oruç bozulur.

Hastayken Ramazan orucu bozulur mu?

Kadınlar ay hâli (hayız) ve lohusalık (nifas) denilen özel hâllerinde namaz kılmazlar, oruç tutmazlar. ... Oruca niyetlenen bir kadın, gün içerisinde âdet görmeye başlarsa orucunu bozar, temizlenince bu günün orucunu da kaza eder (Merğînânî, el-Hidâye, II, 276). İftar vaktine kadar oruçlu gibi davranması doğru değildir.

Mide ağrısı olan oruç tutabilir mi?

Oruç tutmakta ısrar eden hastalar için Mide ve bağırsak kanseri olanlar, ülseri ve yeni geçirilmiş mide kanaması, ülserle seyreden bağırsak hastalığı olanlar oruç tutmamalıdır.

Hasta olan kişi orucunu bozabilir mi?

Hasta eğer belirtisizse ya da hafif belirtiler yaşıyorsa orucunu tutabilir. Ancak virüsten çok etkilendiyse ve oruç onu güçsüz düşürecekse tutamadığı oruçları iyileştikten sonra tutması önerilir. Öte yandan, oruca niyet ettikten sonra kişi kendini hasta hissederse ve dayanamayacak durumdaysa orucunu bozabilir.

Orucum başım ağrıyor ne yapabilirim?

Kapalı mekanlarda uzun süre vakit geçirmek ve yapay ışıklara maruz kalmak baş ağrılarını tetikleyebilir. Hafif ve orta şiddetli ağrılarda açık havaya çıkılmalı ve nefes ve gevşeme egzersizleri yapılmalıdır. Karanlık ve sakin odada kısa süreli bir uyku da ağrıyı gidermeye yardımcı olacaktır.

Baş ağrısı için oruç bozmak günah mı?

Dr. Mustafa Ertaş ve Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Ayşen Yücel, “Kişide ataklar şeklinde gelen bir ağrı varsa ancak atak sıklığı ayda 1-2'den fazla değilse ve ilaç dışı yöntemlerle de ataklarını geçirebiliyorsa, sahur ve iftar öğünlerini düzgün takip etmek kaydıyla bu kişiler oruç tutabilirler.

Migren ağrısında oruç bozmak günah mı?

Şiddetli baş ağrısı, Ramazan'da orucu bozmayı mübah kılan hastalıklardandır. Özellikle de oruç, baş ağrısını arttıran şeylerdendir. Bu sebeple şiddetli baş ağrısına yakalanan kimsenin ilaç almak için orucu bozmasında bir sakınca yoktur. Bu kimse, baş ağrısının gitmesi için yiyip içebilir.

Hasta olan bir kişi orucunu bozabilir mi?

Hasta eğer belirtisizse ya da hafif belirtiler yaşıyorsa orucunu tutabilir. Ancak virüsten çok etkilendiyse ve oruç onu güçsüz düşürecekse tutamadığı oruçları iyileştikten sonra tutması önerilir. Öte yandan, oruca niyet ettikten sonra kişi kendini hasta hissederse ve dayanamayacak durumdaysa orucunu bozabilir.

Soğuk algınlığında oruç tutulur mu?

Hanefi mezhebine göre " ağız dolusu bile olsa kendi isteği dışında kusmak, balgam ya da burun akıntısını yahut ağzı çalkaladıktan sonra kalan yaşlılığı tükürük ile yutmak orucu bozmamaktadır. " Dolayısı ile burun akıntısının yutulması orucu sakatlamamakta oruca herhangi bir zarar vermemektedir.