Özürlü aracı almak için ne yapmak lazım?

İçindekiler:

  1. Özürlü aracı almak için ne yapmak lazım?
  2. ÖTV muafiyeti için ne gerekli?
  3. ÖTV'den muafiyeti raporu nasıl alınır?
  4. ÖTV'siz araç kimler alabilir?

Özürlü aracı almak için ne yapmak lazım?

 altında raporu olan kişilerin engelli araç almak için tam teşekküllü bir hastaneden alacakları, kişinin araba kullanma durumunu ve engel statüsünü belirten engelli raporu ve H sınıfı ehliyeti gerekmektedir. 'ın üzerinde ise sadece engelli raporu yeterli olmaktadır.

ÖTV muafiyeti için ne gerekli?

Muafiyetli satış için sağlanması gereken koşullar aşağıdaki gibidir; Engel oranı %90 ve üzeri olan bireyler ÖTV'den muaf olarak araç satın alabilirler. Raporda “ağır engelli” ya da “sürücü belgesi alabilir” ifadelerinin yer alması gerekmektedir.

ÖTV'den muafiyeti raporu nasıl alınır?

ÖTV muafiyetinden yararlanmak için tam teşekküllü devlet hastanesinden alınmış sağlık raporunda engel oranı %90 ve üzeri, ÖTV indirimden faydalanmak için ise en az %40 olmalıdır. Ayrıca “ağır engelli” ya da “sürücü belgesi alabilir” ifadelerinin yer alması gerekmektedir.

ÖTV'siz araç kimler alabilir?

Yüzde 90 engelli raporu olan vatandaşlar, ÖTV'siz otomobil alımı yapabiliyor. ... ÖTV'siz otomobil fiyatlarının makul olması nedeniyle konu merak edilirken, engelli bireylerin yakınları da bu uygulamadan faydalanabiliyor. Bu noktada engelli vatandaşların birinci dereceden yakını olan kişiler ÖTV'siz otomobil alabiliyor.