Araç üzerindeki haciz nereden öğrenilir?

İçindekiler:

  1. Araç üzerindeki haciz nereden öğrenilir?
  2. Adıma icra haciz varmı nasıl öğrenebilirim?
  3. Araç hak mahrumiyeti var nedir?
  4. Araç üzerinde haciz varsa satılır mı?
  5. Bir araca neden haciz konur?
  6. Banka hesabına haciz nasıl konulur?

Araç üzerindeki haciz nereden öğrenilir?

E-Devlet uygulamasına T.C. ve şifrenizle giriş yapınız. Ardından Gelir İdaresi Başkanlığı bağlı hizmetler bölümünden "Araçlara Uygulanan Elektronik Haciz Sorgulama (e-haciz Araç)" sayfasına ulaşınız. Burada sorgulama yaptıktan soran araçla ilgili e-haciz işlemleri görüntülenir.

Adıma icra haciz varmı nasıl öğrenebilirim?

Öncelikle icra dosyası takibi yapabilmek içi e-devlet Kapısı'na yani https://www.turkiye.gov.tr adresine girmeniz gerekmektedir. Ardından Adalet Bakanlığının e-devlet içindeki sayfasına giderek listelenen hizmetler arasından icra dosyası sorgulamasını bularak işleminizi yapabilirsiniz.

Araç hak mahrumiyeti var nedir?

Bu tür durumlarda araçları olan kişilerin araçları üzerindeki tüm hakları, şartlar yerine getirilene kadar el konulmaktadır. Genel olarak hak mahrumiyeti olarak adlandırılan bu tür durumlarda, kişilerin araçlarını satabilmesi mümkün değildir.

Araç üzerinde haciz varsa satılır mı?

Bir araç hacizli de olsa satışı yapılabilir. Aracın satışının yapılmasının önünde bir engel yoktur. Yalnız, satılan araç haciz şerhleriyle birlikte tescil edilecektir.

Bir araca neden haciz konur?

Bilindiği gibi, bir mükellefe ait ve nakliyatçılıkta kullandığı aracın gelir vergisi borcu nedeniyle vergi dairesi tarafından araç üzerine haciz konulabilmektedir. [1] Üzerine haciz konulan araç ayrıca trafiğe yazı çıkartılarak aracın yakalama ve bağlama kararı alınabilmektedir.

Banka hesabına haciz nasıl konulur?

Örneğin, alacaklı borçlunun banka hesaplarına haciz koymak istiyorsa bankalara haciz müzekkeresi yazılmasını icra dairesinden talep etmelidir. İcra dairesi, talep masrafı ödendiğinde bankalara müzekkereler yazarak dosya borcunu ve dosya bilgilerini belirtir.