adplus-dvertising

Harici ses kartı ne işe yarar?

İçindekiler:

  1. Harici ses kartı ne işe yarar?
  2. Harici ses kartı nasıl kullanılır?
  3. Harici ses kartı alırken nelere dikkat edilmeli?
  4. Neden ses kartı almalıyız?
  5. Ses kartı ne yuvasına takılır?
  6. Ses kartı hangi yuvaya takılır?
  7. Ses kartı ne için kullanılır?

Harici ses kartı ne işe yarar?

Harici Ses Kartları Daha çok kulaklık ve benzeri cihazlarda daha gelişmiş seviyelerde fayda sağlamakta olan bu cihazlar aynı zamanda bilgisayarlarımızda da usb soketlerine bağlanarak sesi mikrofonumuz aracılığıyla kaydede bilir kaydedilen yada mevcut depolanmış sesi bizlere dinletebilirler.

Harici ses kartı nasıl kullanılır?

Bilgisayara bağlı çevre birimlerinden gelen analog ses sinyalleri ses kartına aktarılarak, ses kartı üzerinde bulunan ADC (analog dijital çevirici) vasıtasıyla dijital ses sinyallerine dönüştürülür. Dijital hale dönmüş olan ses sinyalleri DSP'ye aktarılır.

Harici ses kartı alırken nelere dikkat edilmeli?

Doğru bir ses kartı seçebilmek için ilk dikkat etmeniz gereken en önemli özellik ihtiyacınız olan giriş ve çıkış (I/O) sayısıdır. Ses kartları tek giriş ve çıkışlı masaüstü modellerinden, 100'lerce kanalı kaydedebilecek kompleks ses kartlarına kadar geniş bir yelpazeye sahiptir.

Neden ses kartı almalıyız?

Temel olarak ele almak gerekirse ses kartı ses kayıt ve teknolojilerinde ses ile ilgili işlevleri yerine getiren dahili veya harici donanımlardır. Kayıtlarınız sırasında sesleri işleyerek dijital bir hale dönüştürüp kayıt programlarınıza aktarmanıza olanak sağlamaktadır.

Ses kartı ne yuvasına takılır?

Dahili olarak PCI- veya PCI-Express kart yuvalarına takılan kart türleri olduğu gibi, harici olarak USB bağlantı noktasına bağlanan, pcmcia yuvalarına takılan ve profesyonel alanlarda kullanılmak üzere Güvenlik duvarı girişine de bağlanabilen versiyonları mevcuttur. Eski ses kartları ISA yuvalarına takılabilirler.

Ses kartı hangi yuvaya takılır?

Bunlar ses kartınızı yakından ilgilendirir çünkü elinizdeki ses kartını doğru slota takmanız gerekiyor. Örneğin kendinize güzel bir ses kartı aldınız diyelim ancak nereye takacağınızı bilmiyorsunuz. İlk olarak ses kartınızın cinsini öğrenin. Ses kartınız PCI ise o halde anakartınızın PCI slotuna takmanız lazım.

Ses kartı ne için kullanılır?

Ne işe yarar? Temel olarak ele almak gerekirse ses kartı ses kayıt ve teknolojilerinde ses ile ilgili işlevleri yerine getiren dahili veya harici donanımlardır. Kayıtlarınız sırasında sesleri işleyerek dijital bir hale dönüştürüp kayıt programlarınıza aktarmanıza olanak sağlamaktadır.