Peygamber Efendimiz teravih namazını 8 rekat kılmış mıdır?

İçindekiler:

 1. Peygamber Efendimiz teravih namazını 8 rekat kılmış mıdır?
 2. Teravih en az kac rekat kılınır?
 3. Teravih 8 rekat nasil kilinir?
 4. Teravih namazının camilerde kılınmasının ne gibi faydaları olabilir?
 5. Teravih namazı 10 rekat kılınır mı?
 6. Teravih namazı kaç rekattır?
 7. 8 rekat kılınabilir mi?
 8. Teravih namazı tek başına kaç rekat kılınır?
 9. Teravih namazı evde kaç rekat kılınabilir?
 10. Teravih namazı camilerde kılınacak mı?
 11. Teravih namazı onar rekat kılınır mı?

Peygamber Efendimiz teravih namazını 8 rekat kılmış mıdır?

Çeşitli Hadislerden anlaşıldığına göre Peygamber (sav) teravih namazını yalnız sekiz rekat olarak kılmıştır. Fazlasını ne kılmış ne de emretmiştir. Buhari Aişe'den şöyle rivayet ediyor" Peygamber (sav) Ramazan-ı Şerif'in içinde ve dışında (nafile olarak) onbir rekattan fazla kılmazdı. ... Sonra üç rekat kılardı."

Teravih en az kac rekat kılınır?

Teravih namazı, iki rekâtta bir ya da dört rekâtta bir selam verilerek toplamda yirmi rekât olarak kılınır. Hasta veya yorgun olanlar, yirmi rekâtın tamamını kılmakta zorlanırlarsa, bu fazileti kaçırmamak için teravih namazını sekiz rekât olarak da kılabilirler.

Teravih 8 rekat nasil kilinir?

Teravih namazına niyet ettikten sonra tekbir alınır ve eller bağlanır. Sırasıyla imam hatip ve cemaat "Sübhaneke duası" okur, sadece imam hatip "Euzü besmele" çeker ve "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim" okur. Rüku ve secde yapılır.

Teravih namazının camilerde kılınmasının ne gibi faydaları olabilir?

Cevap: Ramazan ayının manevi havasının solunmasını sağlıyor. İnsanların bir arada bulunmalarına vesile oluyor. İnsanların camiye gitmelerini sağlıyor.

Teravih namazı 10 rekat kılınır mı?

Teravih namazı nafile bir ibadet olduğundan, farz gibi telakki edilmesi de doğru değildir. Bu nedenle, yorgunluk, meşguliyet ve benzeri sebeplerle, teravih namazının evde 8, 10, 12, 14, 16 veya 18 rekât kılınması hâlinde de sünnet yerine getirilmiş olur. Ancak cemaate iştirak etmeye çalışmak daha iyidir.

Teravih namazı kaç rekattır?

Teravih namazı, Ramazan ayına mahsus 20 rekattan ibaret bir müekked sünnettir. Bu namazın cemaatle kılınması sünnettir. Bunun için teravih namazını cemaatla kılmayıp evlerinde yalnız başlarına kılanlar sünneti terk edip hata işlemiş olurlar.

8 rekat kılınabilir mi?

DİYANET NE DİYOR? Teravih namazı nafile bir ibadet olduğundan, farz gibi telakki edilmesi de doğru değildir. Bu nedenle, yorgunluk, meşguliyet ve benzeri sebeplerle, teravih namazının evde 8, 10, 12, 14, 16 veya 18 rekât kılınması hâlinde de sünnet yerine getirilmiş olur.

Teravih namazı tek başına kaç rekat kılınır?

İlk önce yatsı namazının sünneti kılınır ardından yatsı namazının farzı kılınır. Farzın ardından yatsı namazının son 2 rekat sünneti kılınır. Diyanet İşleri Başkanlığı teravih namazlarının 2'şer rekat olarak kılınmasını tavsiye etmişse de 4'er rekat olarak da kılınmaktadır.

Teravih namazı evde kaç rekat kılınabilir?

Bununla birlikte şunu da ifade etmek gerekir ki, teravih namazı nafile bir ibadet olduğundan, farz gibi telakki edilmesi de doğru değildir. Bu nedenle, yorgunluk, meşguliyet ve benzeri sebeplerle, teravih namazının evde 8, 10, 12, 14, 16 veya 18 rekat kılınması halinde de sünnet yerine getirilmiş olur.

Teravih namazı camilerde kılınacak mı?

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, "Bu kapanma günlerinde camilerde cemaatle namaz kılınacak. ... Teravih namazı hariç cuma ve vakit namazlarımız kılınacak." ifadelerini kullandı.

Teravih namazı onar rekat kılınır mı?

Teravih namazı, iki rekâtta bir ya da dört rekâtta bir selam verilerek toplamda yirmi rekât olarak kılınır. Hasta veya yorgun olanlar, yirmi rekâtın tamamını kılmakta zorlanırlarsa, bu fazileti kaçırmamak için teravih namazını sekiz rekât olarak da kılabilirler.