Hassas dişler nasıl olur?

İçindekiler:

  1. Hassas dişler nasıl olur?
  2. Kanal tedavisi sonrası hassasiyet ne kadar sürer?
  3. Diş hassasiyeti neden artar?
  4. Soğuğa karşı diş hassasiyeti neden olur?

Hassas dişler nasıl olur?

Şöyle ki; kişinin diş etleri çekildiğinde altta bulunan kök yüzeyindeki sement dokusu açığa çıkar. Bu doku çok hassas ve geçirgen olup bir alttaki doku olan dentini olumsuz yönde etkiler. Bu durumda diş minesinin ve diş etlerinin dişlere ve köklere sağladığı korumanın etkisi azalır, diş hassasiyeti ortaya çıkar.

Kanal tedavisi sonrası hassasiyet ne kadar sürer?

Bu süreç ortalama olarak 2 ila 3 hafta arasında sürebilir. Eğer ağrı kesiciyle geçmeyen herhangi bir ağrınız bulunuyorsa; hekiminizle bu noktada iletişime geçmek faydanıza olacaktır. Tek seans ya da çoklu seanslı tedavi olmasına göre de; ağrı durumu tekrar tekrar boy gösterebilir.

Diş hassasiyeti neden artar?

Diş hassasiyeti dişleri kaplayan dentin tabakasının zarar görmesi sonucu ortaya çıkar. Dişlerin kökleri diş eti ile kaplıdır. Fakat diş etlerinin çekilmesi ile birlikte diş tamamen ortaya çıkar. Bu şekilde de sıcak, soğuk, tatlı ve ekşi besinler tüketildiğinde dişlerde ani bir tepki ve sinir uyarılmalarına neden olur.

Soğuğa karşı diş hassasiyeti neden olur?

Çürümüş bir dişte madde kaybı olduğundan dişin sinirleri dış ortamlara sıcak ve soğuğa hatta tatlıya aşırı duyarlı hale gelebilir. Bunun dışında diş kırıkları veya diş aşınmaları da aynı şekilde madde kaybı demek olduğundan çürük dişte olduğu gibi ağrı ve hassasiyetlere sebep olabilir.