4 yıllık üniversite kazanmak için hangi sınav?

İçindekiler:

 1. 4 yıllık üniversite kazanmak için hangi sınav?
 2. Lisans okumak için hangi sınavlara girilir?
 3. 4 yıllık üniversite okumak için kaç puan gerekir?
 4. AÖL kaç kredi olunca üniversite sınavına girilir?
 5. Açık Öğretim lisesinde okuyanlar üniversite sınavına girebilir mi?
 6. Lise diploması olmadan üniversite sınavına girilir mi?
 7. Açık lise mezunları üniversiteye sınavsız geçiş yapabilir mı?
 8. Açık lise okuyarak hangi meslekler olunur?
 9. Sınavsız geçiş hakkı kimler için geçerli?
 10. Meslek liseleri direk geçiş hakkı kalktı mı?
 11. Meslek lisesi mezunları sınavsız geçiş hakkı kaç yıl geçerli?
 12. Üniversiteye sınavsız geçiş kalktı mı?
 13. Açık Öğretim sınavsız geçiş kalktı mı?
 14. Sınavsız geçiş hakkı nasıl kullanılır?
 15. Sınavsız geçiş hakkı ne demek?
 16. Sınavsız geçiş başvuruları ne zaman?
 17. Sınavsız geçiş tercihi nasıl yapılacak?
 18. Sınavsız ikinci üniversite hangi bölümler var?

4 yıllık üniversite kazanmak için hangi sınav?

TYT AYT sınavında kaç net yapılırsa 4 yıllık bölümü kazanılır? Üniversite sınavının ilk basamağı olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) yapılacak. Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) 2 milyon 437 bin 111 aday başvurdu.

Lisans okumak için hangi sınavlara girilir?

Üniversiteye girişte uygulanacak yeni sınav sistemi YKS'nin birinci oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT), ikinci oturumu Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) yapıldı.

4 yıllık üniversite okumak için kaç puan gerekir?

Kendini bu barajlarla sınırlandırmayıp daha fazla sayıda soruyu doğru cevaplayan adaylar AYT barajına kendilerini yaklaştırırlar. 4 yıllık lisans bölümlerini tercih edebilmek için adayların TYT'de netleri biraz yüksek ise AYT'de yarım net almaları bile 170 puan barajını geçmelerine yetiyor.

AÖL kaç kredi olunca üniversite sınavına girilir?

Dönem (genellikle temmuz bazen ağustos ayındaki sınavlardır) sınav gününe kadar 18 yaşına girmiş veya 18 yaşından büyük olanla; en az 102 krediye sahip olmak ve en az 6. Dönemde olmak (1.

Açık Öğretim lisesinde okuyanlar üniversite sınavına girebilir mi?

Sistem üzerinden yapılan kontrol sonucunda başvuru şartlarını taşımadığı tespit edilen öğrencilerin müracaatları kabul edilmeyecektir. Daha önceki yıllarda Açık Öğretim Lisesinden mezun olup ilk kez TYT' ye girecek olan öğrencilerimiz, sınav başvurularını ÖSYM merkezlerinde yapacaklardır.

Lise diploması olmadan üniversite sınavına girilir mi?

Buradaki 31 Aralık 2018 tarihi önemli: Bir üniversiteye yerleştiği halde, henüz mezun olamayan tüm liseliler ve tabii ki, Açık Liseliler tarihine kadar mezuniyet belgelerini veya diplomalarını üniversiteye ibraz etmek zorunda, değilse kayıtları iptal edilecek.

Açık lise mezunları üniversiteye sınavsız geçiş yapabilir mı?

Mezun oldukları bölüme göre ÖSYM başvuru kılavuzunda yer alan sınavsız geçiş bölümlerine tercihte bulunabilirler. Okul türü olarak Açık Anadolu Meslek Lisesi programı olmadığından “meslek lisesi mezunu” olarak değerlendirilirler. ... Düz açık lise (alansız) mezunlarının sınavsız geçiş hakkı bulunmamaktadır.

Açık lise okuyarak hangi meslekler olunur?

Açık Lise Mezunları Hangi Meslekleri Yapabilir?

 • Teknisyen (KPSS puanı ile ortaöğretim.)
 • Sağlık çalışanı/ Hemşire (KPSS ortaöğretim puanı ile.)
 • Düz memur (KPSS ortaöğretim puanı ile.)
 • Veteriner yardımcısı (KPSS ortaöğretim puanı ile.)
 • Şoför (KPSS ortaöğretim puanı ile veya sadece lise mezunu.

Sınavsız geçiş hakkı kimler için geçerli?

ÖSYM'nin Sınavsız Geçiş ile ilgili yaptığı açıklamalara göre Sınavsız Geçiş hakkından; * Meslek Liselerinin her hangi bir bölümünden mezun olanlar, ... * Mesleki Açık Öğretim Liselerinin (MAOL) son sınıfında okuyan ya da mezun olmuş durumda olan açık lise öğrencileri de sınavsız geçiş hakkından faydalanabilmektedir.

Meslek liseleri direk geçiş hakkı kalktı mı?

Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay, meslek liselerinden meslek yüksekokullarına sınavsız geçişin kaldırıldığını belirterek, “Öğrenciler emek verecek, sınava girecek ve karşılığını alacak. Her şey üniversiteye girmek değil.

Meslek lisesi mezunları sınavsız geçiş hakkı kaç yıl geçerli?

– Hayır. Sınavsız geçiş, sadece 2 yıllık ön lisans programları için geçerlidir. Ancak 2.yıl sonunda Dikey Geçiş sınavına girerek 4 yıllık fakültelere geçiş yapılabilmektedir.

Üniversiteye sınavsız geçiş kalktı mı?

YÖK genel kurulunun katsayı kararının ardından liselilerin mezun oldukları lise türüne bakılmaksızın üniversite sınavlarında eşit katsayı uygulanması gündeme gelmişti. Meslek Lisesi mezunlarına sınavsız geçiş hakkı bundan sonra da devam edecektir. ...

Açık Öğretim sınavsız geçiş kalktı mı?

Sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren “Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” uyarınca 2017-2018 öğretim yılından itibaren dikey geçiş yoluyla sınavsız öğrenci alımı yapılmayacaktır.

Sınavsız geçiş hakkı nasıl kullanılır?

Sınavsız geçiş yapacak adayların bu haklarını kullanabilmeleri için 2018 ÖSYS'ye mutlaka başvuru yapmış olması gerekiyor. Sınavsız geçiş yapmak isteyen aday isterse YGS ve LYS'ye de girebiliyor. YGS ve LYS'ye girmeyen aday eğer 2018 ÖSYS'ye başvuru yapmış ise sınavsız geçiş hakkından yararlanıyor.

Sınavsız geçiş hakkı ne demek?

Kısaca sınavsız geçiş: Meslek bölümü öğrencilerinin kendi alanlarındaki ön lisans (2 yıllık) programlarına sınavsız olarak yerleştirilmesidir. ... -Meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarına sınavsız geçiş hakkı olan adaylardan sadece bu hakları ile yerleşmek isteyenlerin YGS'ye girme zorunluluğu yoktur.

Sınavsız geçiş başvuruları ne zaman?

1 Eylül – 30 Eylül 2020 tarihleri arasında basvuru.istanbul.edu.tr adresinden sınavsız ikinci üniversite başvurusu için hesap oluşturulur. Hesap aktivasyon işlemi tamamlanır.

Sınavsız geçiş tercihi nasıl yapılacak?

Adaylar, tercihlerini bireysel olarak ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifrelerini kullanarak elektronik ortamda yapacaklardır.

Sınavsız ikinci üniversite hangi bölümler var?

Sınavsız İkinci Üniversite Bölümleri Hangileridir?

 • ANADOLU ÜNİVERSİTESİ (ESKİŞEHİR) Açıköğretim Fakültesi ( 2 Yıllık ) ...
 • Açıköğretim Fakültesi ( 4 Yıllık ) Felsefe (Açıköğretim) ...
 • İktisat Fakültesi ( 4 Yıllık ) ...
 • İşletme Fakültesi ( 4 Yıllık ) ...
 • ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ (ERZURUM) ...
 • Açıköğretim Fakültesi (4 Yıllık ) ...
 • İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ