TIR tezkiye nedir?

İçindekiler:

 1. TIR tezkiye nedir?
 2. Tır mı çekici mi?
 3. Tır mı Ağır uçak mı?
 4. Tırın ön kısmına ne denir?
 5. Tırların Onundekı L harfi ne demek?
 6. Tırsan Dorse hangi ülkenin?
 7. Bir tır kaç metreküp mal alır?
 8. 13 60 dorse nedir?
 9. TIR çekicisi kaç ton?
 10. Mercedes tır kaç ton?
 11. TIR ne kadar yakar?
 12. Bir tır kaç litre mazot alır?
 13. Tır nasıl az yakar?
 14. En az yakıt tüketen tır hangisi?
 15. Kamyon neden çok yakar?
 16. Uzun yolda araç nasıl az yakar?

TIR tezkiye nedir?

Tezkiye Arapçadan gelen bir sözcüktür, anlami, temize çıkarma aklanmadır… Bakanlık tarafından, TIR Sözleşmesi kapsamında uluslararası nakliyecilik yapacak kuruluşların yetkilendirilmesi. TIR Tezkiye numaralarına göre firmalarımızın sıralanması, liste halinde şu şekilde.

Tır mı çekici mi?

Tır diye bilinen o muhteşem aracın lojistik literatüründeki karşılığı çekici. ... Tırın Türkçe'de açılımı Uluslararası Karayolu Taşımacılığı anlamına geliyor fakat Fransızca çevirisinde Transports Internationaux Routiers yani baş harfleri alındığı zaman ortaya “T.I.R” sözcüğü çıkıyor.

Tır mı Ağır uçak mı?

Cevap: Adım adım açıklama: Bence uçaklar daha ağırdır çünkü uçaklar yer çekimi kuvvetine karşı gelip kendi istediği yöne doğru uçabilir ve uçak tonlarca ağırlıktadır.İçinde yolcular , bir sürü valiz ve aktarma yapılacak ağır eşyalar taşır. Kamyon daha hafiftir çünkü kamyon uçağın yapabildikleri şeyleri yapamaz.

Tırın ön kısmına ne denir?

Dorse, kısaca taşıma araçlarının arkasındaki kasalardır. Aynı zamanda treyler de denen dorse aslında, Amerika'da üretilmiş “Dorsey Trailers” adı verilen treylerlerin marka adıdır. Ülkemizde ise dorse kelimesi kullanım kolaylığından dolayı treyler yerine kullanılmaktadır.

Tırların Onundekı L harfi ne demek?

L = Lärmarm demektir yani (Sessiz araç ve araç gecede yolculuk yapabilir) L işareti olmayan araçlar gece seyahat edemez yani eksozu herhangi bir modifiye olmaması gerekir...

Tırsan Dorse hangi ülkenin?

1993 yılında Adapazarı'nda Türkiye'nin en büyük treyler üretim tesisini kuran Tırsan'ın, 1998 yılından bu yana Almanya'nın Goch kentinde, 2012 yılından bu yana da Rusya'nın Tula oblastında birer üretim tesisi bulunmaktadır. 2009 yılında Türkiye treyler sektörünün ilk Ar-Ge merkezini Tırsan kurmuştur.

Bir tır kaç metreküp mal alır?

Uluslararası Karayolu Nakliyat Tır Ölçüleri
Tenteli Tır Ölçüleri13.

13 60 dorse nedir?

Standart bir dorse çekiciye takıdlıktan sonra 340 cm olarak çekicinin ölçüsü baz alınır. 13,60 dorse takıldığında TIR'ın toplam uzunluğu 17 metre olarak baz alınır. Çekici uzunluğu ve çekici ölçüleri bu şekilde baz alınmaktadır.

TIR çekicisi kaç ton?

Tır, Kamyon ve Kamyonet Karayolları Yük Taşıma Sınırları
Tır Ölçüleri (Boy x En x Yükseklik) ve Yük Kapasiteleri
Normal Tır (Tenteli veya açık)13.

Mercedes tır kaç ton?

18-48 ton.

TIR ne kadar yakar?

Orta boy diye tabir edilen 30 metreküp civarında bir hacme sahip olan 6 teker kamyonlar 100 kilometre mesafede 17-20 litre mazot yakmaktadır. 10 teker diye tabir edilen ve 60 metreküp hacme sahip olan büyük kamyonlar ise normal şartlarda 27-32 litre yakar.

Bir tır kaç litre mazot alır?

Bu kapsamda depoların küçültülmesi üzerinde duruluyor. Yasal sınırın 550 litre olduğuna dikkat çeken sektör temsilcileri birçok TIR ve kamyonun boş depo ile 25-30 kilometrelik mesafedeki yerlere mal götürüp getirdiğini ifade ediyor.

Tır nasıl az yakar?

BenzinLitre > Blog > Tır Nasıl Az Yakar?...Tırda yakıt tasarrufu yapmanız için ;

 1. Hızınızı düşürün, 90'la gitmek yerine80 ile gidin. ...
 2. Gelişmiş sürücü performansı yakıt tüketiminde %10'a varan oranda tasarruf sağlayabilir. ...
 3. Dingil ayarı, lastik basıncı, hava deflektörü ayarı.

En az yakıt tüketen tır hangisi?

Rekor kıran bu sonuç sayesinde, Mercedes Actros Guinnes Dünya Rekoru gözlemcileri tarafından 'dünyanın en az yakıt tüketen 40 tonluk kamyonu' kategorisinde bir dünya rekoruna layık görüldü. Ödül, 29 Mayıs 208 tarihinde İtalya'nın Brindisi şehrindeki Nardo pistinde Guinness yetkilisi tarafından Mercedes-Benz'e verildi.

Kamyon neden çok yakar?

Yüksek Yakıt Tüketimine Neden Olan Sebepler Hava filtresinin kirlenmesi ve zamanında değiştirilmemesi. Otomobilin supap ayarı manuel ise en fazla 2000 km'de bir supap ayarının yaptırılmamış olması Debriyaj sisteminde arıza olması ... Araç karbüratörlü ise karbüratör ayarının her 5000 km'de bir yaptırılmamış olması

Uzun yolda araç nasıl az yakar?

YAKIT TÜKETİMİNİ AZALTMAK

 1. Hızınızı azaltın! ...
 2. Dur-kalk yapma sıklığını azaltın! ...
 3. 3. Kaliteli yakıt kullanmayı tercih edin! ...
 4. Yakıt sızdırması olmaması için periyodik bakım yaptırın! ...
 5. Ani frenden kaçının! ...
 6. Doğru viteste ilerleyin! ...
 7. 7. Klima ve ısıtma sistemi kullanımına dikkat edin! ...
 8. 8. Aracı rölantide kullanmayın!