Futsal Nedir ve Nasıl Oynanır?

İçindekiler:

 1. Futsal Nedir ve Nasıl Oynanır?
 2. Futsal nasıl bir spordur?
 3. Futsalın futboldan farkı nedir?
 4. Hentbolda bireysel olarak golü önleme davranışları nedir?
 5. Hentbolda Atiş çeşitleri nelerdir?
 6. Hentbolda penaltı atışının adı nedir?
 7. Hentbolda perdeleme nedir?

Futsal Nedir ve Nasıl Oynanır?

Futsal maçına çıkmak için sahada kaleci dahil 5 sporcunun olması gerekmektedir. Yedek oyuncu sayısı ise 7 kişiden oluşmalıdır. Maçın süresi toplam 40 dakikadır. 2 devre halinde oynanan futsalda her bir devre 20 dakikadan oluşmaktadır. Futsalın oynanacağı sahanın uzunluğu 38-42 metre arasında olmalıdır.

Futsal nasıl bir spordur?

Futsal, 1930'da Uruguay'da ortaya çıkan bir spor dalıdır. Futbola benzese de kendine has kuralları bulunur. Oyun hem iç hem de dış mekanlarda, basketbol sahası büyüklüğünde olan kortlarda yan duvar kullanılmadan oynanır. Mini Futbol ya da Salon Futbolu şeklinde de isim alabilir.

Futsalın futboldan farkı nedir?

Farklar: – Futbol 11 kişi ile oynanır, Futsal 5 kişi ile oynanır. – Futbol da oyuncu değiştirmek için oyunun durması gerekmektedir, Futsal da oyun devam ederken oyuncu değiştirilebilir. – Futbol 45 dakika 2 devre, Futsal 20 dakika 2 devre süre ile oynanır.

Hentbolda bireysel olarak golü önleme davranışları nedir?

Hentbolda bireysel olarak golü önlemenin sadece bir tane yolu vardır. O da topun önüne geçmektir. Topun önüne geçmemiz bizim canımı yakmakla beraber golü de engelleyebiliriz.

Hentbolda Atiş çeşitleri nelerdir?

 • Sıçrayarak atış
 • Düşerek atış
 • Yana bükülü atış (kanat atışları )
 • Arkadan aşırtma atış

Hentbolda penaltı atışının adı nedir?

Penaltı atisi olarak bilinen atis Cevap : Hentbolda penaltı atışı olarak bilinen atış 7 metre atışıdır.

Hentbolda perdeleme nedir?

Perdeleme, hücum oyuncusu tarafından gerçekleştirilir ve rakip takımın savunma oyuncusu tarafından engellenmeye çalışılan takım arkadaşını rahatlatarak, arkadaşını şut denemesi yapabileceği, uygun bir pas yakalayabileceği ya da skor kaydedilmesine yardımcı olabileceği boş bir pozisyona kavuşturmayı hedefler.