adplus-dvertising

Gaita Mikroskopisinde neye bakılır?

İçindekiler:

 1. Gaita Mikroskopisinde neye bakılır?
 2. Gaita numunesi nasıl alınır?
 3. Dışkıda neye bakılır?
 4. Taşlaşmış gaita nedir?
 5. Bebeklerde gaita örneği nasıl alınır?
 6. Kaka tahlili pozitif ne demek?
 7. hHB testi nedir?
 8. Taşlaşmış gaita neden olur?
 9. Gaita Kabı nasıl kullanılır?
 10. Kaka tahlili Kaka kaç saat içinde verilmeli?
 11. GGK testi pozitif çıkarsa ne olur?

Gaita Mikroskopisinde neye bakılır?

· Gaita mikroskopisi: Hastanın gaita örneğinin sulandırılarak mikroskop camına yayılması ve incelenmesi yöntemidir. Bu şekilde, özellikle gaita içinde yer alan parazitler ve onlara ait yumurtalar tespit edilebilir. Benzer şekilde gaita içindeki çeşitli yabancı maddeler mikroskopi esnasında belirlenebilir.

Gaita numunesi nasıl alınır?

Gaitanın herhangi bir su ya da idrar ile karışmaması çok önemlidir. Bu nedenle tuvalet kağıdı ya da karton ile gaitanın saflığını koruması sağlanmalıdır. Toplanan numuneler, laboratuvardan verilmiş olan kaba koyulur. Bu sayede steril ve temiz bir kaba alınan gaita teste hazır olur.

Dışkıda neye bakılır?

Gaita testi; bağırsaklarda oluşan bakteriyel kökenli bir enfeksiyon olup olmadığını araştırılmak üzere dışkıdan alınan örnek ile yapılan bir testtir. Gaita testi bir kaç gün sonra sonucu çıkan bir testtir. Patojen bakteri testi ise, 3-4 gün sürebilir.

Taşlaşmış gaita nedir?

Kalın bağırsakta gereğinden uzun kalan dışkının suyu fazla emilir ve kurur. Fekalit denilen dışkıda taşlaşma olur ve kabızlık şikayetini daha da arttırır. Bazen bu taşlaşmış dışkı mekanik yollarla çıkarılmadan dışkılama olmaz. BU BELİRTİLER KABIZLIĞA İŞARET EDİYOR!

Bebeklerde gaita örneği nasıl alınır?

Bebekten gaita numunesi alınırken bezin üzerine muşamba tarzı emici olmayan örtüler serilebilir ya da bebek için kullanılan hazır bezlerden yararlanılarak numune toplanabilir. Özel Viromed Laboratuvarlarında gaita testini temiz ve dış etkenlerden uzak biçimde yaptırabilirsiniz.

Kaka tahlili pozitif ne demek?

Pozitif olması; gastrointestinal kanalında anormal bir kanamanın mevcut olduğu anlamına gelir. Bu kan kayıplarına; ülser, divertikulozis, polip kanamaları, inflamatuvar bağırsak hastalığı, hemoroid, diş eti kanaması ve burun kanaması yüzünden yutulan kan ya da kanseröz bir tümör yol açıyor olabilir.

hHB testi nedir?

Gaitada gizli kan testi, insan gaita örneklerinde insan hemoglobininin (hHB) kalitatif tespiti için kullanılan hızlı, immünokromatografik bir testtir.

Taşlaşmış gaita neden olur?

Aşırı ıkınma bazen küçük bir bağırsak katlantısının makat dışına çıkmasına neden olur (rektal prolapsus). Eğer çıkışta sertleşmiş fazla miktarda dışkı birikirse bunun ıkınma ile atılması mümkün olmaz ve bu durumda da dışkı taşlaşması ortaya çıkar. Genellikle yaşlılarda ve küçük çocuklarda gözlenen bir durumdur.

Gaita Kabı nasıl kullanılır?

Kapağa sabitlenmiş, ucunda çıkıntılı bir kısım bulunan bir çubuk vardır. Bu çıkıntılı kısmı dışkınızın dört farklı yerine batırın. Çıkıntılı kısımda yalnızca çok az miktarda dışkı kalmalıdır. Çubuğu yeniden dışkı testinin içine yerleştirin ve yeşil kapağı çevirerek kapatın.

Kaka tahlili Kaka kaç saat içinde verilmeli?

Parazitolojik incelemeler ve kültür testi için diski örneği laboratuvara ne kadar sürede ulaştırılmalıdır? Parazitolojik incelemeler için fındık büyüklüğünde dışkı örneğinin, özel kabında en geç 30 dakika içinde laboratuvara ulaştırılması gerekir.

GGK testi pozitif çıkarsa ne olur?

GGK TESTİ POZİTİF (+) OLAN KİŞİLERDE UYGULANACAK YÖNETİM: GGK Testinin pozitif olması anormal sonuçtur ve dışkıda kan bulunmuş olduğunu gösterir. Bu sonuç, kanser tanısı değildir, ancak kişinin kolonoskopi için uzman hekimlerce değerlendirilmesi gerektiğini gösterir.