adplus-dvertising

Kolonoskopiye girecek hasta ne yemeli?

İçindekiler:

 1. Kolonoskopiye girecek hasta ne yemeli?
 2. Kolonoskopi oncesi ne yapilmali?
 3. Kolonoskopi diyetinde hangi çorbalar içilir?
 4. Kolonoskopi diyetinde süt içilir mi?
 5. Kolonoskopi öncesi ne yememeli?
 6. Endoskopi yapılmadan önce sigara içilir mi?
 7. Kolonoskopi diyetinde Türk kahvesi içilir mi?
 8. Kolonoskopi diyetinde yumurta yenir mi?
 9. Ameliyat öncesi sigara içilirse ne olur?
 10. Kolonoskopi sonrası nelere dikkat edilmeli?
 11. Kolonoskopi sonrası karın ağrısı olur mu?

Kolonoskopiye girecek hasta ne yemeli?

Kolonoskopiden bir gün öncesine kadar; yumurta, yoğurt, peynir, sakatat hariç kırmızı veya beyaz et, balık tüketilebilir. Kolonoskopiden bir gün önce: Katı yiyecekler tüketilmemelidir. Bunun yerine su, çay, meyve suyu tüketilebilir. Kolonoskopiden bir gün önce bir veya iki kez yoğurt tüketilebilir.

Kolonoskopi oncesi ne yapilmali?

İŞLEM ÖNCESİ Kolonoskopinin başarısı için bağırsakların içinin boş ve temiz olması gereklidir. Bu nedenle 48 saat önceden katı gıda alımı kesilmeli ve işlem gününe kadar sadece berrak sıvı-yumuşak gıdalarla beslenilmelidir.

Kolonoskopi diyetinde hangi çorbalar içilir?

*24 saat öncesinden tüm katı gıdalar kesilmeli,çay,tanesiz çorba,meyve suyu,tanesiz komposto (mercimek çorbası,tarhana çorbası,kayısı-şeftali suyu,un ve posa içeren sıvılar hariç),ıhlamur, elma suyu ve en az 4 litre su tüketilmelidir.

Kolonoskopi diyetinde süt içilir mi?

Vişne, portakal, şeftali, kayısı suyu gibi diğer meyve suları, süt, yoğurt ve ayran tüketimi ise yasaktır, bunlar barsakta görüntü kirliğine sebep olurlar.

Kolonoskopi öncesi ne yememeli?

Kolonoskopi işleminden birkaç gün önce tam tahıllı gıdalar, kuruyemişler, tohumlar, kuru meyveler, kabuklu veya çekirdekli meyveler, makarna, bezelye, kuru fasulye gibi gıdalardan uzak durulmalıdır. Kolonoskopi diyetinin amacı posa bırakan yüksek lifli bitkisel besinlerden uzak durulmasına dayanır.

Endoskopi yapılmadan önce sigara içilir mi?

Geçici olarak şişkinlik, gaz veya boğazda az miktarda ağrı olabilir. Bu semptomlar çok kısa sürecektir. Uygulamanın yapıldığı gün sedasyon veya anestezik ilaçların etkisinden dolayı araç kullanılmamalıdır. Alkol, sigara, gazlı içecekler, kahve veya uyku ilaçları alınmamalıdır.

Kolonoskopi diyetinde Türk kahvesi içilir mi?

Kahve veya kayısı suyu, şeftali suyu partiküllüdür, sulandırıldıkça bulanır, bu nedenle içilmemelidir. Gaz yaptığı için kola, gazoz, portakal suyu, greyfurt suyu, süt ve ayran içilmemeli, yoğurt yenmemelidir.

Kolonoskopi diyetinde yumurta yenir mi?

Süt ürünleri, beyaz et, yumurta ve kırmızı et gibi protein oranı yüksek besinler bağırsakta tamamen emilir, yani posa bırakmaz. Dolayısıyla bu yiyecekler kolonoskopi diyetinde kendine yer bulan besinlerdir. Ancak sakatat, deri, balık pulu vb. yiyecekler bağırsakta posa bırakabilir.

Ameliyat öncesi sigara içilirse ne olur?

Ameliyatınızın en az 12 saat öncesinde sigara içmezseniz, kanınızdaki oksijen dolaşımının sağlaması kolaylaşacak ve kan dolaşımınızda sorun yaşanması olasılığı azalacaktır. Bu iki durum da yaraların iyileşme süreci için de önem taşımaktadır.

Kolonoskopi sonrası nelere dikkat edilmeli?

uzak durmalısınız. Kolonoskopi sonrasında; öncelikle sedasyon almış iseniz ilk 1. saat sonrası sıvı yiyecekler ile başlayıp 2. saat sonrası normal gıdalar almaya başlayabilirsiniz. Anestezi almış iseniz 2 saat sonrası sıvı yiyecekler ile başlayıp 3-4 saat sonrası normal gıdalar almaya başlayabilirsiniz.

Kolonoskopi sonrası karın ağrısı olur mu?

Kolonoskopi sırasında barsaklarınıza hava verilmesine bağlı karında şişkinlik oluşabilir ve buna bağlı ağrı gelişebilir. Eğer işlemden sonraki 72 saat içinde karında şiddetli ağrı, ateş, titreme, siyah renkli cıvık dışkılama veya şiddetli kusma yakınmanız olursa mutlaka doktorunuza haber vermelisiniz.