adplus-dvertising

Bayramda oruç tutmak caiz mi?

İçindekiler:

 1. Bayramda oruç tutmak caiz mi?
 2. Bayram günü neden oruç tutulmaz?
 3. Arefe günü oruç tutmanın sevabı nedir?
 4. Tek gün oruç tutulabilir mi?
 5. Bayram günü oruç tutmanın hükmü nedir?
 6. Hangi günler oruç tutulmaz Diyanet?
 7. Bayramın 2 ci günü oruç tutulur mu?
 8. Hangi günler tek oruç tutulmaz Fetva Meclisi?
 9. Hangi günler tek oruç tutulur?
 10. Yılın hangi günleri oruç tutulmaz?
 11. Bayramın ikinci günü hangi gün?

Bayramda oruç tutmak caiz mi?

Oruç tutmanın yasak olduğu günlerin başında bayram günleri gelir. Hz. Peygamber (s.a.s.) iki vakitte oruç tutulmayacağını bildirmiştir ki, birisi Ramazan bayramının birinci günü, diğeri kurban bayramı günleridir. Ramazan bayramının sadece birinci gününde ve kurban bayramının dört gününde oruç tutmak yasaktır.

Bayram günü neden oruç tutulmaz?

Dini açıdan Ramazan Bayramı, Allah rızası için tutulan oruçların genel iftarı olarak kabul edilir. Ramazan Bayramı'nın ilk gününde topluca ve huzurlu bir ortamda ziyafet verilmesi büyük sevap kazandırır. Hac ve Umre görevini yapan kişilerin, bayram günlerinde o bölgede oruç tutması da mekruhtur.

Arefe günü oruç tutmanın sevabı nedir?

Zilhicce'nin dokuzuncu günü olan Arefe gününün dinde önemli bir yeri vardır. Hz. Peygamber (s.a.s.) bugünü oruçlu geçirme ile ilgili olarak "Arefe günü tutulan orucun geçmiş ve gelecek birer yıllık günahları bağışlayacağı Allah'tan umulur." (Müslim, Sıyâm, 196-197) buyurmuştur.

Tek gün oruç tutulabilir mi?

Farz ve vacip oruçları, sadece cuma günü veya cumartesi günü tek gün olarak tutmak mekruh olmaz. Bu nedenle kaza borcu olanların veya adağı bulunanların, haftanın istediği günü oruçlarını tutmalarının bir sakıncası olmaz.

Bayram günü oruç tutmanın hükmü nedir?

Diyanet'in konuya ilişkin açıklaması şöyle: Bayram günleri, oruç tutmanın yasak olduğu günlerin başında gelir. Ramazan bayramının birinci gününde ve kurban bayramının dört gününde oruç tutmak tahrîmen mekruhtur (Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 395-396; İbn Âbidîn, Reddü'l-muhtâr, III, 336).

Hangi günler oruç tutulmaz Diyanet?

Peygamber (s.a.s.) iki vakitte oruç tutulmayacağını bildirmiştir ki, birisi Ramazan bayramının birinci günü, diğeri kurban bayramı günleridir (Buhârî, Savm, 66-67). Ramazan bayramının sadece birinci gününde ve kurban bayramının dört gününde oruç tutmak yasaktır (Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 395-396).

Bayramın 2 ci günü oruç tutulur mu?

Diyanet'in konuya ilişkin açıklaması şöyle: Bayram günleri, oruç tutmanın yasak olduğu günlerin başında gelir. Ramazan bayramının birinci gününde ve kurban bayramının dört gününde oruç tutmak tahrîmen mekruhtur (Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 395-396; İbn Âbidîn, Reddü'l-muhtâr, III, 336).

Hangi günler tek oruç tutulmaz Fetva Meclisi?

Bu hadis-i şerifler sadece cuma ve cumartesi günleri oruç tutmamayı tavsiye etmektedir. Ancak bugünlerde oruç tutmanın, yani sadece cuma ve cumartesi oruçlu bulunmanın mekruhluk derecesi tenzihîdir. Yani harama yakın olan mekruh değildir.

Hangi günler tek oruç tutulur?

Peygamberimiz iki vakitte oruç tutulmayacağını bildirmiştir ki birisi ramazan bayramının birinci günü, diğeri kurban bayramı günleridir (Buhârî, "Savm", 67). Ramazan bayramının sadece birinci gününde ve kurban bayramının dört gününde oruç tutmak haramdır (bir görüşe göre tahrîmen mekruh).

Yılın hangi günleri oruç tutulmaz?

Müstehab oruç: Her ayın (Hicri takvime göre) 13, 14 ve 15. günlerinde oruç tutmak hoş karşılanır. Mekruh oruç: Yalnız aşure günü için bir gün yani 10 Muharremde tutulan bir günlük oruç mekruh oruçtur. Ramazan bayramının 1. günü ve Kurban bayramının ilk 4 gününde oruç tutmak harama yakın mekruh kabul edilmiştir.

Bayramın ikinci günü hangi gün?

Resmi tatil günleri arasında yerini alan bayram tatilinin ilk günü 13 Mayıs Perşembe gününe denk geliyor. 14 Mayıs Cuma bayramın ikinci günü olurken 15 Mayıs Cumartesi ise bayramın üçüncü ve son günü olarak takvimlerde işaretleniyor.