Araba kullanmayı öğrenmek ne kadar sürer?

İçindekiler:

 1. Araba kullanmayı öğrenmek ne kadar sürer?
 2. Manuel vites araba nasıl çalıştırılır?
 3. Araba nasıl kullanilir adım adım?
 4. Otomatik vites araba sürmek zor mu?
 5. Araba sürerken nasıl durulur?
 6. Otomatik vites ehliyeti var mı?

Araba kullanmayı öğrenmek ne kadar sürer?

Gerekli eğitimleri aldığınız takdirde araba kullanmayı öğrenmek yaklaşık 1 ay sürer. Ancak araba sürme konusunda uzmanlaşmanız ve iyi bir sürücü olmanız için seneler geçmesi gerekir.

Manuel vites araba nasıl çalıştırılır?

Bunun için yapılması gerekenler adım adım şu şekildedir: - Vites boşta iken sol ayak debriyajda ve sağ ayak frende olmalıdır. - Debriyaj sonuna kadar basılır ve aynı anda sağ ayak ile frene basılır. - Debriyaj sonuna kadar basıldığı zaman vites kolu hareket ettirilebilir.

Araba nasıl kullanilir adım adım?

Arabayı çalıştır.
 1. İşe, debriyaj pedalına basarak başla. ...
 2. Arabayı çalıştırdıktan sonra ayağını fren pedalına bas ve el frenini indir.
 3. İleri gideceksen arabayı 1. vitese aI. ...
 4. Ayağını debriyajdan yavaşça çekerken gaz pedalına yavaşça bas.
 5. Motorun hızlandığını duyacak, sonra debriyajın “kavradığını” duyacak ve hissedeceksin.

Otomatik vites araba sürmek zor mu?

Özellikle yeni araç kullanmaya başlayanlar için otomatik vitesli araba kullanımı oldukça rahat. Debriyaj kullanma gereğinin olmaması ve stop ettirme gibi bir sıkıntının olmaması nedeniyle sürücü kendini stres altında hissetmeden trafiğe daha çok dikkatini verebiliyor. Otomatik vitesli araba kullanmak oldukça kolay.

Araba sürerken nasıl durulur?

Düz vitesli olan otomobillerin yollarda durdurulması için öncelikle gazdan ayağın çekilmesi gerekir. Daha sonra ise fren pedalına basılarak aracın hızı düşürülür. Debriyaj frenine en sonuna kadar basılır ve aracın durdurulması sağlanır. En son olarak ise el frenini çekilir ve araç bütünüyle durdurulur.

Otomatik vites ehliyeti var mı?

2016 yılı itibariyle yönetmelikte yapılan değişikle sürücü adayları istemeleri halinde otomatik vitesli araç kullanabilmek için sürücü kursuna başvuru yapabilir ve sadece otomatik araçlarla eğitimlerini tamamlayarak sınava da bu araçlarla girip ehliyetlerini alma hakkı kazandılar Otomatik vites için ayrı bir sınıf ...