adplus-dvertising

Intrinsik faktör ne demek?

İçindekiler:

 1. Intrinsik faktör ne demek?
 2. Ekstrensek faktör ne demek?
 3. Faktör 8 nerede yapılır?
 4. Kanama zamanı hangi tüpe alınır?
 5. Gebelikte kan pıhtılaşması ne demek?
 6. PT kaç olmalı?
 7. Gebelikte trombofili nedir?
 8. Trombofili nedir tip?
 9. Trombofil ne demek?
 10. Trombofili testi neden yapılır?
 11. Trombofili paneli testi neden yapılır?
 12. Hiperkoagulabilite ne demek?
 13. Tromboz nedir ve tedavisi?
 14. Arteriyel tromboz ne demek?
 15. Tromboz oluşumuna neden olan faktörler?
 16. Trombüs oluşumu nedir?
 17. Emboli nedir neden olur?
 18. Emboli tedavisi nasıl yapılır?
 19. Emboli tedavisi ne kadar sürer?
 20. Akciğerde pıhtı öldürür mü?

Intrinsik faktör ne demek?

Diğer bir anlatımla, intrinsik aktivite reseptör işgaliyle ortaya çıkan farmakolojik uyarının (stimulus) gücünü belirleyen bir agonizma özelliği olarak tanımlanmaktadır. Bu özellik agoniste ait olan ve dokuda ortaya çıkan maksimum etki oluşturabilme yeteneğidir.

Ekstrensek faktör ne demek?

Ekstrensek Yol (Tissue Factor Yolu (Doku Faktörü, F III)) Faktör VIIa dolaşımda en çok bulunan aktif faktördür. TF+VIIa kompleksi, FX'u aktive eder. X ve sonrası ortak yoldur. Sonuç olarak: Ekstrensek yol; doku faktörü ve faktör VII kompleksini kapsar.

Faktör 8 nerede yapılır?

Faktör VIII bir akut faz reaktanıdır, inflamas- yonda plazma düzeyi yükselir. Fibrinojenin çoğu karaciğerde, çok az olarak da megakaryositlerde sentezlenmektedir.

Kanama zamanı hangi tüpe alınır?

Yetişkinlerde kan, sitratlı tüplere konulmalıdır. Kan alındıktan sonra 2 - 3 sefer hafifçe alt üst edilmeli, ancak asla çalkalanmamalıdır. Ayrıca, tüpte bulunan kan, test için gerekli miktardan az ise, test uygulanmamalıdır. Koagülasyon testi sonuçları kısmen de olsa yanıltıcı olabilir.

Gebelikte kan pıhtılaşması ne demek?

Gebelikte kan pıhtılaşması akciğerleri etkilerse yani kan pıhtısı akciğerdeki damarları tıkarsa pulmoner tromboemboli tablosu meydana gelir. Pulmoner tromboembolide nefes darlığı, göğüs ağrısı, öksürük, ağızdan kan gelmesi belirtileri görülür.

PT kaç olmalı?

Varfarin gibi kan seyreltici ilaçlar almıyorsanız; PT Normal Değerleri:10 – 14, INR 08 – 1.

Gebelikte trombofili nedir?

GEBELİKTE TROMBOFİLİ (PIHTILAŞMA) BOZUKLUKLARI: Kalıtsal trombofililer yani pıhtılaşma bozuklukları genel olarak basit tanımlamayla kanın pıhtılaşmaya eğilim gösterdiği bazı hastalıklardır.

Trombofili nedir tip?

Trombofili (Thrombo-philia: trombozu sevme) tromboza eğilim yaratan tabloları tanımlamakta kullanılan bir terimdir. Tromboz gelişimi multifaktöriyeldir. Çok sayıda edinsel ve kalıtsal faktörün değişik mekanizmalarla tromboz oluşumuna neden olduğu bilinmektedir.

Trombofil ne demek?

Trombofili, kanda pıhtılaşma eğiliminin arttığı, dolayısı ile Venöz Tromboemboli (VTE) riskinin yüksek olduğu durumları tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Trombofili testi neden yapılır?

- Tekrarlayan gebelik kayıplarının yaşandığı durumlarda, - Kollar ve karın gibi kan pıhtısının son derece nadir olarak görüldüğü yerlerinde kan pıhtısı oluşmasının söz konusu olduğu durumlarda, Trombofili testinin yapılması için hastadan kan alınması yeterli olmaktadır.

Trombofili paneli testi neden yapılır?

Trombofili paneli testi yani pıhtılaşma bozuklukları kanın pıhtılaşmaya eğilim gösterdiği bazı hastalıkları araştırmak amacıyla yapılmaktadır.

Hiperkoagulabilite ne demek?

Hiperkoagülabilite (trombofili); antikoagülan yoldaki kalıtsal defektlere veya çeşitli predispo- zan faktörlere bağlı olarak artmış tromboz riskini tanımlar. Tromboz kalıtsal predispozan faktörlere bağlıysa primer, edinsel faktörler bağlıysa sekon- der hiperkoagülabilite olarak isimlendirilir.

Tromboz nedir ve tedavisi?

Tedavide amaç tıkalı damarları anjiyografi ile açarak kan akımını düzenlemektir. Akut evrede anjiyografi eşliğinde özel kateterler kullanılarak damar içindeki pıhtı temizlenir ya da eritilir, ancak geç evrede pıhtı temizlemek mümkün değildir.

Arteriyel tromboz ne demek?

Tromboz, damar yatağı içinde kan pıhtısının oluşması ve böylece kan akışını engellemesi durumuna verilen genel isimdir. Arteriyel ve venöz sistemde trombüs etiyolojisi farklıdır. Arteriyel trombozun etiyolojisinde endotel disfonksiyonu ve trombositler ön plandadır. Arteriyel trombozun en sık nedenidir aterosklerozdur.

Tromboz oluşumuna neden olan faktörler?

Genel faktörler: staza neden olan kalp yetmezliği, kanın viskozitesinde artma (polisitemi, dehidratasyon), şok gibi faktörlerdir. Yerel faktörler: damar lümeninin anevrizma ya da varis nedeniyle genişlemesi önemli bir tromboz nedenidir.

Trombüs oluşumu nedir?

Tromboz, trombüs (pıhtı) oluşumu. Tromboz aynı zamanda, bir damarın trombüs (damar içinde pıhtı) tarafından tıkanmasına verilen isimdir. Arter veya venlerde oluşabilir fakat genellikle venlerde görülür. Derin ven trombozu en yaygın görülen venöz tromboz şeklidir.

Emboli nedir neden olur?

Emboli, kan pıhtılaşması, hava kabarcığı ya da yabancı bir madde yüzünden arterlerin tıkanması durumudur. Vücudumuzda yer alan doku ve organların oksijen ihtiyacı kan dolaşımıyla sağlanır.

Emboli tedavisi nasıl yapılır?

Antikoagülan adı verilen bu ilaçlar mevcut kan pıhtılarının büyümesini ve yeni pıhtıların oluşumunu önler. Testler pulmoner emboli varlığını doğrularsa, en az 5 gün antikoagülan ilaç enjeksiyonlarına devam edilir. Ayrıca takip eden 3 ay boyunca ağızdan pıhtılaşma önleyici tablet tedavisi de verilir.

Emboli tedavisi ne kadar sürer?

Tedavi genellikle 3-6 ay sürer. Önceden kan pıhtısı durumu olan olgularda tedavi daha uzun planlanır. Kanser gibi başka bir hastalık için tedavi alan olgularda pulmoner emboli risk faktörü sürdüğü sürece kan sulandırıcı kullanımına devam edilir.

Akciğerde pıhtı öldürür mü?

Akciğer embolisi (Pulmoner Emboli), sık rastlanan fakat tanısı zor olan, ölüm sıklığı yüksek olan bir hastalıktır. Gelişmi ülkelerde bile ölüm nedenleri arasında üçüncü sırada yer almaktadır. Hayati tehlikesi yüksek olmasına karşın, doğru ve zamanında tedavi, ölüm riskinde önemli oranda azalma yapar.