adplus-dvertising

Spor yaparken ara verilmeli mi?

İçindekiler:

 1. Spor yaparken ara verilmeli mi?
 2. Spora ara verince ne olur?
 3. Fitness Dinlenme nasıl olmalı?
 4. Spor yaparken ilk nasıl başlanmalı?
 5. Detraining ne demek?
 6. Azaltım antrenmanı nedir?
 7. Hipertrofik ne demek?
 8. Süperkompenzasyon nedir?
 9. Süperkompenzasyon nedir ve antrenman programı için neden önemlidir?
 10. Fazla tamamlama nedir?
 11. Periyodizasyon ne demek?
 12. Makro döngü nedir?
 13. Biyomotor ne demek?
 14. Antrenman evreleri nelerdir?
 15. Antrenman Planlaması kaç evreden oluşur?
 16. Dayanıklılık antrenmanları hangi özellikleri geliştirir?
 17. Kuvvet antrenman çeşitleri nelerdir?
 18. Güç antrenmanları nelerdir?
 19. Güç nasıl arttırılır?
 20. Sporda güç ne demek?

Spor yaparken ara verilmeli mi?

Kaslara binen yükün artması ve vücut geliştirmede bir sonraki seviyeye geçmeniz, farklı bir dinlenme gerektirir. Çalışma temposu artırılmadan önce 3 veya 4 günlük ara verilmeli ve kasların kendini toplaması sağlanmalıdır.

Spora ara verince ne olur?

Yapılan araştırmalar, sanılanın aksine spora kısa aralar vermek durumunda kalan kişilerin çok fazla kuvvet kaybı yaşamadığını gösteriyor. Tabi bu süreçte kas kütlesinin yüksekliğiyle doğru orantılı olan hormonumuz testosteron düzeyini düşürmemek de çok önemli.

Fitness Dinlenme nasıl olmalı?

Haftada 4 gün spor yapıyorsak, vücudu bölgelere bölerek çalışan bölgenin minimum 24, maksimum 72 saat dinlendirilmesine özen göstermeliyiz. Eğer 5 veya 6 gün spor yapıyorsak, yine vücut bölgelere bölünmeli ve 4 günde uyguladığımız dinlenme prensibi de uygulanmalıdır.

Spor yaparken ilk nasıl başlanmalı?

İşte spora nasıl başlanır diyenler için faydalı olabilecek 6 motivasyon tüyosu:

 1. Hedef Belirlemeyi Unutmayın. ...
 2. Arkadaşlarınızla Güçlerinizi Birleştirin. ...
 3. Keyif Alacağınız Bir Spor Seçin. ...
 4. Yeni Hayatının İlk Günü ...
 5. Gelişiminizi Takip Edin. ...
 6. Hem Rahat Hem de Şık Ekipmanları Tercih Edin.

Detraining ne demek?

Bu egzersizlerin yani antrenmanın işe yaraması için sporcuya yaptırılacak içeriğin çok dikkatli bir şekilde ayarlanması gerekmektedir. ... Antrenmana herhangi bir sebepten dolayı haddinden fazla verilen aranın sonucunda sporcularda oluşan performans gerilemesi durumuna, 'sendromuna' antrenmansızlaşma(detraining) denir.

Azaltım antrenmanı nedir?

Önemli yarışmalar öncesinde, sporcuların performanslarında gelişim sağlamak amacıyla antrenman yükü, yoğunluk, hacim veya sıklığında yapılan azaltmaya “taper” adı verilmektedir (6-8). ... “Taper” hedef yarışmadan önceki son birkaç hafta içinde uygulanan antrenman programındaki son adım olarak da ifade edilmektedir (8,15).

Hipertrofik ne demek?

Hipertrofi bir doku ya da organın aşırı gelişmesi olarak tanımlanır. 'Hipertrofi ne demek' sorusunun cevabı ise genellikle vücuttaki kas hücrelerinde meydana gelen hacim artışı şeklinde yanıtlanır.

Süperkompenzasyon nedir?

Antrenmanlarda, organizmaya uygulanan yüklenmeler sonrasında bir uyum süreci başlamaktadır. Bu süreç, uyarılma ve tamlama ile yıpranma ve yenilenme arasındaki sürekli bir değişimin sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu sürekli değişim fazla tamlama ya da süper kompenzasyon döngüsü olarak tanımlanmaktadır.

Süperkompenzasyon nedir ve antrenman programı için neden önemlidir?

Antrenman için hazırlanan programların birinci amacı, sporcuları süper kompenzasyon denilen ortama sokabilmektir. ... Yüklenme şiddeti yüksek olan iki antrenman arasında verilen dinlenme aralığının uzun tutulması halinde enerji kaynakları yenilenmekte kalmayıp, başlangıç değerlerinin üzerine çıkabilmektedir.

Fazla tamamlama nedir?

Vücudumuz, dinlenme sırasında, antrenmanda harcadığı kaynakları yerine koymanın yanında başlangıç düzeyinin üzerinde bir tamamlama sağlar. Bu durum, fazla tamlama (supercompansation ) olarak adlandırılır.

Periyodizasyon ne demek?

antrenmanlardaki yüklenme düzeyinde azaltılması, gerekli dinlenmenin sağlanmasıdır. kapsamının azaltılması, genel olarak teknik- taktik becerilerin deva ettirilmesi, müsabakaya özgü dinamiklerin güçlendirilmesi ve süperkompanzasyon sağlanmasıdır.

Makro döngü nedir?

Makro ve mikro döngü. Makro döngü 4-6 haftalık oluşturulan kuvvet, hipertrofi veya yağ yakımı antrenmanlarından oluşurken, mikro döngü ise bu periyotların kendi içerisinde yapılacak haftalık antrenman planlamasındaki döngülerdir.

Biyomotor ne demek?

Biyomotor yetenekler genel fiziksel uygunluğun bileşenleridir ve aralarındaki ilişkiyi anlamak, Antrenörün antrenman planlamasına katkıda bulunur. Temel Motorik özellikler bir bütün olarak düşünülüp antrenman planlaması buna göre dizayn edilmelidir.

Antrenman evreleri nelerdir?

➢Akut (Egzersiz sırasında), ➢Hızlı (Egzersiz sonrası), ➢Kümülatif (Devam eden egzersiz), ➢Gecikmiş (Belirli bir süre sonrası), ➢Parça (tek bir antrenman periyodu), ➢Kalıcı (Adaptasyon sonrası koruma).

Antrenman Planlaması kaç evreden oluşur?

Bu etapların içeriğinde; kuvvet, sürat, dayanıklılık, esneklik ve koordinasyondan oluşan temel biyomotor özelliklerine göre planlanma yapmak çok önemlidir. Bir birim antrenman planlaması da üç ana evreden oluşmalıdır. Bunlar : ısınma, ana evre ve soğuma olarak periyotlanmalıdır.

Dayanıklılık antrenmanları hangi özellikleri geliştirir?

Dayanıklılık Antrenmanlarının Temel Fizyolojik Etkileri -Kalp güçlenir, -Aktif kılcal damarların sayısı artar, -Organizmanın enerji kapasitesi artar, Bunların birbiriyle kombine ilişkileri gelişir (Sevim, 2003).

Kuvvet antrenman çeşitleri nelerdir?

Kuvvet antrenmanı; sporcuların kas gücündeki artışı, kas kütlelerini büyütmekten ziyade sinir sistemini geliştirerek maksimuma çıkarma yöntemidir. Bu durumu bilimsel olarak şu şekilde açıklayabiliriz. İnsan vücudundaki kaslar, beyindeki nöronlar tarafından kontrol edilir.

Güç antrenmanları nelerdir?

Güç Kuvvet Antrenmanı Nedir? Güç antrenmanı veya kuvvet antrenmanı, vücudumuzun hızını, çevikliğini, patlayıcı gücünü ve kuvvetini artırmak için yapılan, genellikle tüm vücut kaslarını hızlı şekilde kasmamıza neden olan egzersizlerden oluşur.

Güç nasıl arttırılır?

 1. Kilo Almaya Başlayın. Gerçek anlamda performansınızı ve gücünü arttırmaya odaklandıysanız, kilo alımınızı hızlandırmalısınız. ...
 2. 2. Squat Antrenmanlarınızı Sıklaştırın. Squat, 3 büyük kompleks vücut antrenmanının en etkilisidir. ...
 3. 3. Isınmaya Önem Verin. ...
 4. Her Antrenmanınızda Bir Güç Egzersizi Yapın.

Sporda güç ne demek?

Kuvvet ve güç eğitimi arasındaki ana farklılık, kuvvet dirence karşı koyma yeteneği iken, gücün en kısa zamanda dirence karşı koyma yeteneği olmasından kaynaklanır. Kuvvet eğitimi verilen tekrarda olabildiğince ağırlık kaldırmaya odaklanılan durumlarda direnci yenme yeteneğini geliştirir.