Çokbilir nasıl yazılır TDK?

İçindekiler:

 1. Çokbilir nasıl yazılır TDK?
 2. Sanat sever nasıl yazılır?
 3. Sanatsever neden bitişik yazılır?
 4. 3 te mi de mi?
 5. Bir şey ayrı mı yazılır yoksa bitişik mi?
 6. Şey hangi durumda birleşik yazılır?
 7. Birşeyler bitişik mi?
 8. Birkaç birşey nasil yazilir?
 9. Şey nasıl yazılır TDK?
 10. Herhangi bir nasıl yazılır 2019?
 11. Birkaç neden birleşik yazılır?
 12. Birleşik kelimelerin anlamı nedir?
 13. Gözyaşı neden birleşik yazılır?
 14. Gözyaşı ayrı mı yazılır birleşik mi?
 15. Bahşetmek birleşik fiil mi?
 16. Göz yaşı nasıl oluyor?

Çokbilir nasıl yazılır TDK?

Birleşik bir kelime olan çokbilmiş, bitişik olarak yazılmalıdır. Yani kelimenin doğru yazılışı çokbilmiştir. Sıfat: Her şeye aklı eren, zeki, akıllı.

Sanat sever nasıl yazılır?

Kelimenin doğru yazımı TDK'ya göre sanatsever şeklindedir. Kelimenin diğer yazım şekilleri yanlıştır.

Sanatsever neden bitişik yazılır?

Sanat Sever - Sanatsever sözcüğü birleşik bir kelimedir. ... Bu nedenle kelimenin bu şekilde yazılması yanlıştır. Sanat-sever - Birleşik kelimelerin arasında tire konulmaz.

3 te mi de mi?

"9'da, Dokuz'da" "5'te, Beş'te" "6'da, Altı'da" "3'te, Üç'te"

Bir şey ayrı mı yazılır yoksa bitişik mi?

BİR ŞEY BİRLEŞİK Mİ, AYRI MI YAZILIR? Ayrı olarak yazılması gereken bu sözcüğün yazımı birçok insan tarafından günlük hayatta çoğu kez karıştırılsa da TDK'nın resmi sitesinde yer alan bilgiye göre bu kelime ayrı yazılmaktadır.

Şey hangi durumda birleşik yazılır?

Tamamı, tümü, hepsi anlamına gelen her şey kelimesi; günlük konuşma dilinde birleşik olarak "herşey" şeklinde telaffuz edildiği için cümle içinde de bu şekilde, birleşik olarak yazılabiliyor. Oysa içinde şey kelimesinin geçtiği diğer birçok kelimede olduğu gibi her şey kelimesinde de şey eki mutlaka ayrı yazılmalıdır.

Birşeyler bitişik mi?

Türk Dil Kurumu sözlüğünde yer alan bilgiye göre bir şey kelimesinin doğru kullanımı yukarıdaki gibidir. Her ne olursa olsun "birşey" kelimesi birleşik yazılmaz...

Birkaç birşey nasil yazilir?

İşte birkaçın yazılışı ile ilgili bilinmesi gerekenler… BİRKAÇ NASIL YAZILIR? Türk Dil Kurumu'nun sözlüğü içerisinde yer alan bilgilere göre birkaç kelimesinin anlamı “çok olmayan, az sayıda olan” olarak belirtiliyor. Yani birkaç kelimesi birleşik şekilde yazılıyor.

Şey nasıl yazılır TDK?

BİRŞEY NASIL YAZILIR? Türk Dil Kurumu'na göre bir şey kelimesi ayrı yazılmaktadır. TDK'nın resmi sitesinden bir şey ile ilgili aratma yaptığımız karşımıza çıkan sonuçlarda kelimenin ayrı yazıldığını görürüz.

Herhangi bir nasıl yazılır 2019?

HERHANGİ BİR Mİ, HERHANGİBİR Mİ? Herhangi bir nasıl yazılır sorusunun TDK'ya göre cevabı: "herhangi bir" şeklindedir. Üç ayrı kelimeyi içinde barındıran herhangi bir kelimesi bazen 'her hangi bir' olarak da yazılabiliyor. TDK'ya göre herhangi bir kelimesi ayrı yazılır.

Birkaç neden birleşik yazılır?

Biraz, birkaç, birkaçı, birtakım, birçok, birçoğu, hiçbir, hiçbiri, herhangi belirsizlik sıfat ve zamirleri de gelenekleşmiş olarak bitişik yazılır.

Birleşik kelimelerin anlamı nedir?

Birleşik kelime veya birleşik sözcük, dilde yeni bir kavramı karşılamak amacıyla iki veya daha çok kelimenin kaynaşarak oluşturduğu kelime. Bu söz öbeklerini oluşturan kelimeler ses düşmesi, ses türemesi, sözcük türü kayması veya anlam kayması açısından aralarına ek giremeyecek kadar kalıplaşmıştır.

Gözyaşı neden birleşik yazılır?

Gözyaşı bitişik yazılır çünkü birleşik kelimelerdendir. Gözyaşlarını sil bakayım. Gözyaşlarımı zor tutuyordum. Hey, gözyaşlarına hakim ol!

Gözyaşı ayrı mı yazılır birleşik mi?

TDK sitesindeki sözlükten arama yapıldığında kelimenin, gözyaşı şeklinde birleşik yazıldığı ortaya çıkıyor. "Göz yaşı" yazımı ise imla hatasıdır. Türk Dil Kurumu'na göre kelimenin doğru yazımı "gözyaşı"dır.

Bahşetmek birleşik fiil mi?

Hangi Sözcük Nasıl Yazılır? Bitişik mi yazılır ayrı ? ... Bu kelime genellikle Zan etmek şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Zannetmek şeklinde olmalıdır.

Göz yaşı nasıl oluyor?

TDK sitesinde sözlükten arama yapıldığında kelimenin, gözyaşı şeklinde yazıldığı ortaya çıkıyor. "Göz yaşı" şeklindeki yazım ise imla hatasıdır. Türk Dil Kurumu'na göre kelimenin doğru yazımı "gözyaşı"dır.