Internet site uzantıları nedir?

İçindekiler:

 1. Internet site uzantıları nedir?
 2. Com uzantısı nedir?
 3. Edu internet uzantısı nedir?
 4. Devlet sitelerinin uzantısı nedir?
 5. Ticari işletmelerin kullandığı site uzantısı nedir?
 6. Ticari amaç güden internet sitesi uzantısı nedir?
 7. Biz uzantısı nedir?
 8. Org uzantısı ne için kullanılır?
 9. En popüler alan adı uzantısı nedir?
 10. Net uzantısı güvenilir mi?
 11. Hangi uzantılı siteler güvenlidir?
 12. Gov ve edu uzantılı siteler hangi kurumlara aittir ve neden güvenlidir?
 13. Gov ve edu uzantılı siteler neden güvenlidir?
 14. K 12 okul ne demek?
 15. Mil uzantısı ne demek?
 16. k12 hangi siteler için kullanılır?
 17. Türkiye'de bulunan bir üniversitenin internet adresi hangi uzantı ile biter?
 18. Internet adresinin yapısı nedir?
 19. Internet adresindeki 4 kısım nedir?
 20. Milli kültürümüz hakkında bilgi veren internet adresleri nelerdir?

Internet site uzantıları nedir?

İnternet ortamında faaliyet gösteren çok sayıda internet sitelerinin adreslerinin sonundaki kelimelere 'web site uzantıları' diyoruz. İlk olarak şunu söyleyelim; Bir siteye girerken ilk olarak yazdığımız ” www ” anlamı: World Wide Web yani 'Dünya'yı saran ağ' anlamına gelmektedir. ...

Com uzantısı nedir?

org uzantısı, dernek ve vakıflar için kullanılmaktadır. Bununla birlikte, kar amacı gütmeyen sivil toplum kuruluşları da bu domain uzantısını alabilmektedir. Ülkemizde hizmet sunan dernek ve vakıflar için de durum aynıdır.

Edu internet uzantısı nedir?

Org, net veya com en çok kullanılan internet uzantılarıdır. Bu uzantılardan farklı olarak çeşitli alanlarda farklı uzantılar da kullanılmaktadır. ... Edu kelime olarak İngilizce education kelimesinin kısaltılmış halidir. Education eğitim anlamına geliyor.

Devlet sitelerinin uzantısı nedir?

Gov Uzantısı Nedir?: Asıl adı goverment'tir. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir. Sıradan kişiler kurduğu sitelerde gov uzantısını kullanamaz. Devlet sitelerinin hepsinde gov uzantısı vardır.

Ticari işletmelerin kullandığı site uzantısı nedir?

Cevap: .com : İngilizce'de “commercial” kelimesinin kısaltması olan .com uzantısı, “ticari” anlamına gelmekte olup dünya çapında herhangi bir kısıtlamaya tabii olmadan kullanılmaktadır. Birçok firma .com uzantısını, internette çok yaygın tanınmış olması sebebiyle tercih etmektedir.

Ticari amaç güden internet sitesi uzantısı nedir?

.com -> Ticari amaç güden siteler için kullanılır. En sık karşılaşılan alan adı uzantısıdır. .net -> Network kısaltmasıdır, bilgilendirme ve internet hakkında ticari amacı bulunan siteler için kullanılır. .org -> Ticari amaç gütmeyen internet siteleri için tercih edilir.

Biz uzantısı nedir?

Nedir bu . biz? İngilizcede “Business" kelimesinin kısaltılması olarak kullanılan BIZ, iş çevreleri ve şirketler için tasarlanmış olmasına karşın, Türkçe içerikler için anlamlı bir uzantı olması sebebiyle pek çok projede tercih edilmektedir.

Org uzantısı ne için kullanılır?

.org = Organizasyonlar için kullanılır "organization" kelimesinin ilk üç harfi kullanılmıştır. . biz = Bu uzantı iş, ticaret anlamına gelen "business" kelimesinden kısaltılmıştır.

En popüler alan adı uzantısı nedir?

1. .com. .com, en fazla kullanılan üst düzey alan adı uzantısı (TLD). İlk çıktığında, kâr amacıyla faaliyet gösteren işletmeler içindi ancak günümüzde en popüler uzantılar arasında yer alıyor. Alan adı alma sürecinde .com, göz önünde bulundurmanız gereken ilk uzantılardan biri.

Net uzantısı güvenilir mi?

".biz" ve ".info" gibi alan adları. Bu siteler genelde güvenilir olmaz. ".com" ve ".net" sitelerinin, kendiliğinden güvensiz olmasa da en kolay edinilen alan adı uzantıları olduğunu da unutma. Hâl böyle olunca, bu siteler ".edu" (eğitim kuruluşu) veya ".gov" (hükûmet) uzantılı bir site kadar güvenli olmaz.

Hangi uzantılı siteler güvenlidir?

Gov ve Edu uzantılı siteler güvenilir sitelerdir çünkü bu siteler kurum ve kuruluşlara aittir. Milli Eğitim Bakanlığının çıkarmış olduğu Eba sitesinin uzantısına baktığımızda Gov ile bittiğini görürüz hem eğitim hem de kurumlara ait olduğunu belirtmektedir.

Gov ve edu uzantılı siteler hangi kurumlara aittir ve neden güvenlidir?

".gov" ve ".edu" resmi kurumlar için kurulmuş internet sitelerinin uzantılarıdır. "government" ve "education" kelimelerinin kısaltmaları olan bu uzantıları yalnızca resmi siteler kullanabildiği için bu kadar güvenilirdir.

Gov ve edu uzantılı siteler neden güvenlidir?

Cevap: "edu.tr" ve "gov" uzantıları vardır ve bu uzantıların alınması diğer uzantıları almaktan çok daha zordur ve bu uzantıları almak için birçok belge istenir. Bu yüzden de bu uzantılı sitelere eklenen bilgiler çok daha güvenli ve doğru olma olasılığı yüksek bilgilerdir.

K 12 okul ne demek?

.k12 alan adı eğitim kurumlarının kullandığı internet alan adıdır. ABD, Kanada, Türkiye ve Avustralya'daki ilk ve orta dereceli eğitim kurumları bu . k12 alan adı uzantısını kullanırlar. ... Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devlet okulları ve özel okullarda k12.tr uzantısı kullanılmaktadır.

Mil uzantısı ne demek?

mil domain uzantısıdır. . ... mil domain uzantılarını kullanmaktadır. Bu şekilde, web sitesinin askeri alanda faaliyet gösterdiği anlaşılmaktadır. Kuvvet komutanlıkları, ordu ile ilgili birimler ve firmalar, bu alanda hizmet kuran resmi kurumların tümü, web sitesi uygulamalarında mil domain uzantılarını kullanmalıdır.

k12 hangi siteler için kullanılır?

.k12 domain uzantısı, ülkemizde, eğitim kurumları tarafından kullanılan bir kısaltmadır. Buna göre, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olan ve ülkemizde hizmet sunan ilk ve orta dereceli eğitim kurumlarının web sitelerinde, .k12 domain uzantısı kullanılmaktadır.

Türkiye'de bulunan bir üniversitenin internet adresi hangi uzantı ile biter?

Cevap. Açıklama: Genelde onaylanmış siteler edu uzantısını kullanabilir.

Internet adresinin yapısı nedir?

İnternet adresi, DNS (Domain Name System) olarak adlandırılan sistem ile isimlendirilir. DNS, “host” olarak adlandırılan, internete bağlı tüm birimlerin yerel olarak bir ağaç yapısı içinde gruplandırılmasını sağlar. Bu şekilde, bütün adreslerin her yerde tanımlı olmasına gerek kalmaz.

Internet adresindeki 4 kısım nedir?

Her bir Internet adresine 4 haneli bir numara karşılık gelir. a.b.c.d seklindeki bu numaralara IP (Internet Protocol) numaraları denir. burada, a,b,c ve d 0-255 arasında değişen bir tam sayıdır. (32 bit adresleme sistemi). Örnek olarak titan. ehb.itu.edu.tr için bu numara 250' dir.

Milli kültürümüz hakkında bilgi veren internet adresleri nelerdir?

www.tdk.gov.tr (Türk Dil Kurumu resmi internet sitesi.) www.ttk.gov.tr (Türk Tarih Kurumu resmi internet sitesi.) www.ktb.gov.tr ( Kültür ve Turizm bakanlığı resmi internet sitesi.) www.diyanet.gov.tr (Diyanet İşleri Başkanlığı resmi internet sitesi.)