adplus-dvertising

El elden üstündür deyim mı atasözü mü?

İçindekiler:

 1. El elden üstündür deyim mı atasözü mü?
 2. El öpmekle ağız aşınmaz ne demek?
 3. El eliyle yılan tutulur ne demek?
 4. El el ile değirmen yel ile atasözünün anlamı nedir?
 5. Denizdeki balığın pazarlığı olmaz atasözünün anlamı nedir?
 6. Denizdeki balığın bini bir paraya ne demek?
 7. El ile gelen düğün bayram deyim mi?
 8. Bencil her yerde yalnızdır deyimiyle anlatılmak istenen nedir?
 9. Elden vefa zehirden şifa ne demektir?
 10. Vefa ne demek?
 11. Bencil kelimesi ne anlama gelir?

El elden üstündür deyim mı atasözü mü?

El elden üstündür cümlesinin deyim olabilmesi için mecaz olması gerekir fakat el elden üstündür cümlesi mecaz değil gerçek anlamdır. Bu yüzden ; El elden üstündür deyim değildir.

El öpmekle ağız aşınmaz ne demek?

[1] Çok önemli bir iş için bir kimseye ricada bulunmak, hatta yalvarmak gerekirse, yapınız. Bununla hiçbir şeyiniz eksilmez.

El eliyle yılan tutulur ne demek?

Önemli bir çalışma isteyen iş, başkasına ısmarlanmakla yapılmaz. İnsan kendi işini kendisi yapmalıdır. / Bir kimse, başkasına yaptıracağı işin tehlikesine ve güçlüğüne bakmaz, sonuç alınsın da nasıl olursa olsun, diye düşünür.

El el ile değirmen yel ile atasözünün anlamı nedir?

[1] İnsanlar bir araya gelmeden yaşayamazlar, birbirlerine yardım etmeden başarıya ulaşamazlar. Bu durum, cansızlarda bile görülür: Değirmenin dönebilmesi ve buğday öğütebilmesi için rüzgar ister.

Denizdeki balığın pazarlığı olmaz atasözünün anlamı nedir?

Henüz ele geçirilmemiş ve ele geçirilmesi zor olacak bir şeyin alımı satımı konuşulmaz. Konuşulursa eğer o şey satımı yok pahasına olur.

Denizdeki balığın bini bir paraya ne demek?

Denizdeki Balığın Bini Bir Paraya » Atasözleri Henüz elde olmayan bir nesnenin alımı, satımı üzerinde konuşulmaz.

El ile gelen düğün bayram deyim mi?

El ile gelen düğün bayram(dır) atasözünün anlamı nedir? Bir topluluk içinde yapayanlız kalan bir kişinin, başına gelen bir musibete tek başına katlanması zordur. Ancak herkese birden gelen sıkıntı ve yıkım hafifmiş gibi gelir. Çünkü bu musibetten herkes nasibini almıştır.

Bencil her yerde yalnızdır deyimiyle anlatılmak istenen nedir?

Bencil insanın dünyasında kendinden başkasına değer veren ve yer veren başka biri olamaz. Bu nedenle bencil insanlar kendileriyle bile çok zor anlaşırlar. Bencil insanın her yerde yalnız olması, bencillerin diğer insanları çok zor beğenmesi, diğer insanlara değer vermemesi ve önemsememesi anlamına gelir.

Elden vefa zehirden şifa ne demektir?

Elden (yabancıdan) vefa, zehirden şifa olur mu? atasözünün anlamı nedir? Bir yardıma ihtiyacımız olduğunda düşmandan veya yabancıdan yardım istemek uygun bir durum değildir. Zaten kişi zor duruma düştüğünde zevk alan, insanların mutsuzluğundan zevk alan birinden yardım beklemek hiç doğru bir davranış değildir.

Vefa ne demek?

VEFA TDK'YA GÖRE ANLAMI NEDİR? Sevgiyi sürdürme, sevgi, dostluk bağlılığı anlamlarına gelir.

Bencil kelimesi ne anlama gelir?

Yalnız kendini düşünen, kendi çıkarını herkesinkinden üstün tutan, hodbin, hodkam, egoist. Öncelikle kendi çıkarlarını sağlamaya uğraşan (kişi). Cümle içinde kullanımı: Bencildir insanoğlu, bencil olduğu için de yalnız kendi dertlerini düşünür, yalnız onlara inanır.