adplus-dvertising

Voleybol nedir nasıl oynanır?

İçindekiler:

 1. Voleybol nedir nasıl oynanır?
 2. Üç pas kuralı nedir?
 3. Voleybolda kaç tane pas çeşidi vardır?
 4. Voleybol saha ölçüsü ne kadardır?
 5. 3 metre çizgisi nedir?
 6. Voleybolda bir takımda kaç kişi vardır?
 7. Voleybol takımı kaç kişiden asil ve yedek dahil oluşur?
 8. Voleybolda final seti kaç sayıdan oluşur?
 9. Voleybolda en fazla kaç set oynanır?
 10. Voleybolda Filenin yerden yüksekliği erkeklerde kaç metredir?
 11. Basketbol mola süresi ne kadardır?
 12. Sırasıyla takım ve teknik mola süreleri ne kadardır?
 13. Teknik mola ne zaman olur?

Voleybol nedir nasıl oynanır?

Voleybol, file ile ikiye bölünmüş bir oyun alanı üzerinde altı kişilik iki takım ile oynanan bir spor dalıdır. Oyunun amacı, topu filenin üzerinden göndererek rakip takımın oyun alanına topun değmesini sağlamak ve rakip takımın aynı amaca ulaşmasını ise önlemektir.

Üç pas kuralı nedir?

Bir voleybolcu olarak, 3 pas kuralı topa sadece 3 tane dokunma hakkı varken aynı kişi topa dokunduktan sonra takım arkadaşına atar ve arkadaşınız da size tekrar atar sonra siz de topu karşıya gönderirsiniz. Unutma topa üçten fazla dokunulursa sayı karşı takımındır.

Voleybolda kaç tane pas çeşidi vardır?

voleybolda pas çeşitleri 5 tane vardır.bunlar manşet,sıçrayarak,düşerek,geriye parmak,parmak pas diye ayrılır.

Voleybol saha ölçüsü ne kadardır?

Voleybol sahalarının ölçüleri, uzunluğu 18 metre uzunluğunda, genişliği ise 9 metre uzunluğundadır. Voleybol sahasının orta çizgisinden serbest bölge olarak bilinen bölge 3 metre uzunluğunda konumlandırılır.

3 metre çizgisi nedir?

Cevap. voleybolda 3 metre çizgsi sahanın ön ve arka oyuncularını ayıran çizgiye denir. bu çizginin önünde pasör ve smaçör bulunur. libero 3 metre çizgisinin önünde oynayamaz.

Voleybolda bir takımda kaç kişi vardır?

Günümüz voleybolunda bir takım en fazla 12 oyuncudan oluşur. Bu oyunculardan 6'sı as, 6'sı ise yedek olarak maça çıkar. Oyuncuların saha içinde oynayabilecekleri mevkiler şunlardır: 1 ve 2 numaralı pozisyonlarda pasör ve pasör çaprazı mevkii oynar.

Voleybol takımı kaç kişiden asil ve yedek dahil oluşur?

Voleybol ülkemizde de çok yaygın olarak oynanan file ile bölünmüş bir alanda oynanan takım sporudur. Her takımda 6, toplam 12 kişi ile oynanır. Bir takım 12 kişi olarak sahaya çıkar, 6 sı oyunda olmak üzere 6 adet de yedek oyuncu bulunur. Voleybolda oyuncular farklı isimlerle isimlendirilir.

Voleybolda final seti kaç sayıdan oluşur?

Eğer ilk dört set oynanmasına rağmen takımlardan biri 3 set kazanamamış olur ise (her iki takımda 2 set kazanmıştır) 15 sayı ile kazanılan (taybrek seti) son set oynanır ve bu seti kazanan maçı 3-2 kazanmış olur. Diğer bir anlatımla normal setler 25 sayıdır.

Voleybolda en fazla kaç set oynanır?

Beş set oynanır 3 olan kazanır. Ama şöyle bir durum söz konusu iki ayaklı turnuvalarda örneğin bu sene galatasarayın 2. olduğu Avrupa kupasındaki gibi, sadece maçı kazanmak önemliyse ve bir takım 3-2 kazanmışsa, altın set oynanır yani 6. set.

Voleybolda Filenin yerden yüksekliği erkeklerde kaç metredir?

Voleybol Filesi: File, düşey olarak orta çizginin üstünde yer alır ve erkekler için 2.

Basketbol mola süresi ne kadardır?

Bir basketbol maçı, toplamda 40 dakika sürüyor ve 4 periyottan oluşuyor. Her periyot 10 dakikalık süreler halinde yer alıyor. 2. periyodun ardından devre arasında 15 dakika mola veriliyor. Her iki takımın da her periyotta 1'er mola hakkı bulunuyor. Son periyotta ise 2 mola hakkı veriliyor.

Sırasıyla takım ve teknik mola süreleri ne kadardır?

Açıklayalım, Takım molası ↬ 30 saniye, Teknik mola ↬ 60 saniye, sürecektir.

Teknik mola ne zaman olur?

Peki teknik mola nedir? TEKNİK MOLA NEDİR? NE ZAMAN VERİLİR? İlk dört sette, önde olan takım 8. ve 16. sayıları aldığında 60 saniyelik maça teknik mola verilir.