Ankara'nın meşhur tatlısı nedir?

İçindekiler:

 1. Ankara'nın meşhur tatlısı nedir?
 2. Ankaranın doğal ve tarihi güzellikleri nelerdir?
 3. Tarihi ve doğal güzellikleri korumak için neler yapmalıyız?
 4. Ülkemizde doğal güzelliğiyle tanınan nereler var?
 5. Ankaradaki goller nelerdir?
 6. Ankarada ova var mı?
 7. Ankarada nehir var mı?
 8. Ankarada dağ var mı?
 9. Ankara dağlık mı?
 10. Ankara Gölbaşı yapay göl mü?
 11. Ankara Çayı nerelerden geçer?
 12. Ince su deresi nerede?
 13. Mogan yapay göl mü?
 14. Ankara Gölbaşı nüfusu ne kadar?
 15. Mogan Gölü oluşumu hangi göl çeşidine girer?
 16. Tortum doğal set gölü müdür?
 17. Mogan Gölü doğal mı yapay mı?
 18. Mogan Eymir ne Gölü?
 19. Eymir Gölü yapay mı?
 20. Ankara Eymir Gölü nerede?
 21. Mogan Gölü ismi nereden geliyor?
 22. Ankara'nın efsanesi nedir?
 23. Gölbaşı ismi nereden gelir?
 24. Mogan Gölü nereden beslenir?
 25. Mogan Gölüne nasıl gidilir ego?
 26. Mogan Gölü piknik alanına nasıl gidilir?

Ankara'nın meşhur tatlısı nedir?

Ankara'nın En Meşhur Tatlısı: İçi ceviz dolu şerbetli Ankara tatlısı, tereyağı kokulu baklava ve kaymaklı burma tatlı Ankara'da yiyebileceğiniz tatlı çeşitleri arasındadır.

Ankaranın doğal ve tarihi güzellikleri nelerdir?

Soğuksu Milli Parkı'nın Ankara için büyük bir önemi bulunmaktadır ve tarihi 1950'lere kadar uzanmaktadır....Ankara'nın Doğal Güzellikleri

 • Eymir Gölü
 • Atatürk Orman Çiftliği.
 • Mogan Gölü
 • Göksu Parkı
 • Harikalar Diyarı
 • Kuğulu Parkı
 • Seğmenler Parkı
 • Altınpark.

Tarihi ve doğal güzellikleri korumak için neler yapmalıyız?

» Tarihi eserlerimizin sergilendiği müzeleri ziyaret etmeli ve bu kurumlara destek vermeliyiz. » Ülkemizdeki doğal güzellikleri korumak için öncelikle çevremizi kirletmemeliyiz. » Havayı, suyu, toprağı kirletecek her türlü davranıştan uzak durmalıyız.

Ülkemizde doğal güzelliğiyle tanınan nereler var?

Türkiye'deki 10 Doğa Harikası Yer!

 1. Karagöl, Artvin. holiday.in.turkey. ...
 2. Kelebekler Vadisi, Muğla. travelmugla. ...
 3. 3. Gökpınar Gölü, Sivas. aysenurilehertelden. ...
 4. Kapadokya. ...
 5. Kaçkar Dağları, Rize ve Artvin. ...
 6. Pamukkale, Denizli. ...
 7. 7. Uzungöl, Trabzon. ...
 8. 8. Ölüdeniz, Muğla.

Ankaradaki goller nelerdir?

Ankara'daki Göller ve Göletler

 • Eymir Gölü Oran, 06450 Çankaya/Ankara.
 • Mogan Gölü Gölbaşı/Ankara.
 • Susuz Gölü Göksu, 06820 Etimesgut/Ankara.
 • Beytepe Göleti. Üniversiteler, 06800 Çankaya/Ankara.
 • Yunus Emre Göleti. Yunus Emre, 06933 Sincan/Ankara.
 • Altınpak Göleti. ...
 • Çubuk Barajı ...
 • Mavi Göl Rekreasyon Alanı

Ankarada ova var mı?

Tarım arazilerinin korunması amacıyla 49 ildeki 141 ovanın, bakanlar kurulu kararı ile koruma alanı ilan edildiği tarihli resmi gazete yayınında Ankara ile ilgili 7 adet koruma bölgesi göze çarpıyor.

Ankarada nehir var mı?

İlin arazisini Sakarya ve Kızılırmak Nehri ile Çubuk, İncesu, Ova, Kirmir ve İnözü Çayı ile çok sayıda dere sulamaktadır. ... Ankara, Kirmir ve Seben Çayı; Ilıcaözü, Elvanlı, Nal, Pınarbaşı, Çoruhözü, Balaban Deresi; Delice, Irmak ve Akkuşanözü suları Sakarya Nehri'yle birleşir.

Ankarada dağ var mı?

Ankara'nın başlıca dağları şunlardır: İdris Dağı (1992 m), Aydos Dağı (1879 m), Abdüsselam Dağı (1610 m), Elma Dağ (1761 m), Mire Dağı (1635 m), Dinek Dağı (1742 m), Hızır Dağı (1688 m), Çile Dağı (1440 m), Yıldırım Dağı (2035 m).

Ankara dağlık mı?

Dağlık ve ormanlık Kuzey Anadolu ile kurak Konya Ovası arasında yer alan Ankara, Kızılırmak ve Sakarya nehri ve havzaları ile çevrilmiş olup, kuzey ve kuzeybatısındaki dağlar yer yer ormanlık alanlarla kaplı ilin, en yüksek noktasını 2.

Ankara Gölbaşı yapay göl mü?

Mogan Gölü, Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde bulunan bir set gölüdür.

Ankara Çayı nerelerden geçer?

Porsuk Çayı'ndan sonra Sakarya Nehri'nin ikinci büyük kolu olan Ankara Çayı sırasıyla Nallıhan, Beypazarı ve Ayaş ilçelerinden geçerek şehri ortadan ikiye böler ve Sincan sınırları içerisinde Çubuk Çayı ile birleşip yoluna devam eder.

Ince su deresi nerede?

İncesu Deresi Nerede ve Nereye Bağlı? İncesu Deresi İç Anadolu bölgesinde yer almakta olup, Ankara iline bağlıdır.

Mogan yapay göl mü?

Mogan (Gölbaşı) gölü alüvyonların birikmesi ile oluşmuş bir göldür. Suyu hafif tuzlu olan bu göl derelerin sürüklemiş olduğu bol miktardaki kum ve çakıl gibi taş parçalarını bünyesinde barındırmaktadır. Mogan Gölü toplamda 11 dere ile beslenen özel bir göldür. Özellikle birçok etkinliğin merkezi olarak bilinir.

Ankara Gölbaşı nüfusu ne kadar?

Yıllara Göre Gölbaşı Nüfusu
YılGölbaşı NüfusuErkek Nüfusu
2017130.

Mogan Gölü oluşumu hangi göl çeşidine girer?

Mogan Gölü, Ankara ilinde bulunan ve türü itibariyle set göllerden biri olarak anılan tatlı su göllerinden biridir. Göl, geçmişte akarsu havzası biçimdeyken, zamanla alüvyon aşınmaları sonucu tatlı su halini almıştır.

Tortum doğal set gölü müdür?

Sera, Uzungöl, Tortum, Abant, Yedigöller birer heyelan set gölüdür. Türkiye'de göller ve oluşumu konusunda ikinci ana başlık Baraj Gölleridir. Akarsu vadilerine yapılan barajların etkisiyle biriken suların oluşturduğu yapay göllerdir.

Mogan Gölü doğal mı yapay mı?

Gölbaşı Özel Çevre Koruma bölgesinde en önemli doğal unsurlar olan Mogan-Eymir gölleri havzası yaklaşık 971 km2 büyüklüğünde genelde düzgün yer yer orta engebeli bir havzanın güney alt ucunda alüvyoner setlerin arkasında oluşmuş doğal baraj gölleridir.

Mogan Eymir ne Gölü?

Eymir Gölü alüvyal set gölü olarak oluşmuş bir göldür. Ankara Elmadağı'ndan aşağı dökülen derelerin sürüklediği alüvyaller sonucu birikinti konileri yığılmış ve set oluşturmuştur. Oluşan sete zamanla derelerden kan sular birikmiş önce Mogan Gölü'nü sonra Eymir Gölü'nü doldurmuştur.

Eymir Gölü yapay mı?

Dip çamurunda canlı yaşam bulundurmayan bir göl yapay bir havuzdan öte değildir ve ekolojik özelliklerini kaybetmiş demektir. Eymir Gölü uzun kıyı şeridiyle, nispeten büyük ve sığ bir göldür (alan: 1.

Ankara Eymir Gölü nerede?

Eymir Gölü Nerede ve Nasıl Gidilir? Eymir gölü, Ankara, Orta Doğu Teknik Üniversitesi sınırlarının içerisinde yer almaktadır. Araba ile göle ulaşmak isteyenler orada bir park ücreti ödemek durumunda kalacaklardır. Ankara Gölbaşı'ndan ise göle çeşitli toplu taşıma araçları ile ulaşmanız mümkündür.

Mogan Gölü ismi nereden geliyor?

Gençler gözleri kuruyup kör olur ve ölürler ve Mogan gölünün adı da Monza ve Ganey isimli bu iki genç aşığın isminin birleşiminden gelmektedir.

Ankara'nın efsanesi nedir?

Ankara'ya ait efsaneler vardır. Bunlar; Mogan Gölü Efsanesi, Çapa Şehrinin Efsanesi ve Gelin Kaya Efsanesidir. Mogan gölünün, basit bir oluşum efsanesi var Şöyle: Bir zamanlar, burada, bir köyde yaşayan Monza ve Ganey adında iki genç, birbirlerine aşık olurlar Ama, her iki gencin ailesi de bu sevgiye karşı çıkar.

Gölbaşı ismi nereden gelir?

Aynı zamanda ilçe bünyesinde bulunan gölden ismini almıştır. 30 Kasım 1983 tarihinde 2963 sayılı kanunla Gölbaşı, ilçe haline gelir. ... İlçe ismini bölge ortasında, çevreye hakim tepe üzerinde bulunan küçük kaleden almıştır.

Mogan Gölü nereden beslenir?

Mogan Gölü toplam 11 dereyle beslenmekte olup bunların başlıcaları Sukesen, Başpınar, Gölova, Yavrucak, Çolakpınar, Tatlım, Kaldırım ve Gölcük dereleridir.

Mogan Gölüne nasıl gidilir ego?

Kızılay Meydanı'ndan 105, 106, 107 numaralı otobüslerden birine binerek Gölbaşı Hareket Noktası durağında ininiz. Buradan 101, 108, 177, 182 numaralı otobüslerden birine binerek Mogan Parkı durağında indiğinizde Mogan Gölü'ne ulaşabilirsiniz.

Mogan Gölü piknik alanına nasıl gidilir?

Eğer toplu taşıma ile Mogan Parkı'na ulaşım sağlayacaksanız bu durumda 177, 108, 182 numaralı otobüs hatlarını tercih edebilirsiniz. Parkın en yakın noktasında bulunan duraklarda inebilirsiniz. Minibüs ile ulaşım sağlamak isteyen kişiler de Güven Park'ın yanından hareket eden minibüslere binebilirler.