Karadeniz bölgesinde en çok yetişen ürünler nelerdir?

İçindekiler:

 1. Karadeniz bölgesinde en çok yetişen ürünler nelerdir?
 2. Karadeniz Bölgesi'nde ne yetişir maddeler halinde?
 3. Marmara bölgesinde en çok ne yetişir?
 4. Karadeniz bölgesinde yetişen meyve ve sebzeler nelerdir?
 5. Doğu Karadeniz bölgesinde ne yetişir?
 6. Ülkemizde hangi illerde hangi meyveler yetişir?
 7. Sarımsak hangi bölgede yetişir?
 8. Türkiye'de Nerenin çileği meşhur?
 9. Şeftali en çok hangi ilde yetişir 2020?
 10. Keten en çok hangi ilde yetişir Tüik?
 11. Incir en çok hangi ilde yetişir?
 12. Ülkemizde en çok incir nerede yetişir?
 13. En kaliteli incir nerede yetişir?
 14. En iyi incir hangi şehirde yetişir?
 15. Incir hangi şehirde meşhurdur?
 16. Incir nasil toprak sever?
 17. Incir ağacı nereye dikilir?
 18. Incir ağacı eve yakın dikilir mi?
 19. Incir ağacı nasıl dikilir?
 20. Incir agaci Sulanir mi?
 21. Incir yaprakları neden sararır?
 22. Incir dalında neden çatlar?
 23. Incir ağacı neyi sever?

Karadeniz bölgesinde en çok yetişen ürünler nelerdir?

Karadenizde Yetişen Başlıca Tarım Ürünleri Fındık : Trabzon, Giresun ve Ordu başlıca üretim alanlarıdır. Türkiye toplam üretiminin % 83'ü bölgeden karşılanır. Çay : Giresun'dan Gürcistan'a kadar olan kıyı şeridinde yetiştirilir.

Karadeniz Bölgesi'nde ne yetişir maddeler halinde?

Karadeniz Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir?

 • Fındık. Karadeniz bölgesinin özellikle Doğu bölümünde fındık yetiştirilme oranı epey yüksektir. ...
 • Çay. Çay genellikle Karadeniz'in kıyı bölgelerinde yetiştirilir. ...
 • Tütün. Tütün daha çok Orta Karadeniz bölgesinde yetiştirilir. ...
 • Mısır. Mısır Karadeniz bölgesinin tahıl yerine ektiği bir üründür. ...
 • Pirinç ...
 • Şeker Pancarı ...
 • Elma.

Marmara bölgesinde en çok ne yetişir?

Zeytin: Marmara Bölgesi, zeytin ağacı fazlalığı açısından Ege Bölgesi sonrasında ikinci sırada gelmektedir. Güney Marmara, Doğu Marmara ve Trakya kesimlerinde zeytin üretimi yapılmaktadır. Turunçgiller: Türkiye'deki turunçgil ağaçlarının %1.

Karadeniz bölgesinde yetişen meyve ve sebzeler nelerdir?

Portakal, mandalina, limon, greyfurt, kavun ve turunç Karadeniz Bölgesinde en çok yetişen meyvelerdir. Bunun yanında Amasya'da elma, Kastamonu'da erik ve Orta Karadeniz'de ise üzüm de yetişmektedir.

Doğu Karadeniz bölgesinde ne yetişir?

DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ TARIMI

 • Bölgede yetişen başlıca tarım ürünleri şunlardır.
 • Fındık: Trabzon, Giresun ve Ordu başlıca üretim alanlarıdır. ...
 • Çay: Giresun'dan Gürcistan'a kadar olan kıyı şeridinde yetiştirilir. ...
 • Kivi: Son yıllarda Rize ve Trabzon çevresinde tarımı yapılmaya başlamıştır.

Ülkemizde hangi illerde hangi meyveler yetişir?

Türkiyede hangi meyveler yetişiyor ?

 • Şeftali - Bursa, Erzincan, Hatay'da çoğunluklu olarak yetiştirilmektedir. ...
 • Kayısı -Dünya yaş kayısı üretiminin yaklaşık % 10-15'inin yapıldığı Türkiye'de. ...
 • Kiraz -Kiraz yetiştiriciliği ve üretimi olarak Afyonkarahisar ili Sultandağı ve Çay. ...
 • Vişne - Kütahya, Afyon,Denizli illerimizde çok yetişir.

Sarımsak hangi bölgede yetişir?

Sarımsak ülkemizin çok yağış alan Karadeniz kıyı bölgesi dışında hemen her tarafında kolayca yetiştirilir. Çok yağış alan bu kıyı kesiminde de taze sarımsak olarak rahatça yetiştirilmektedir. Büyük miktarlarda ve ekonomik üretimi ise deniz ikliminden kara iklimine geçiş bölgelerinde başarı ile yapılır.

Türkiye'de Nerenin çileği meşhur?

Akdeniz iklimi yaz mevsimlerinde sıcak ve kurak geçmekle birlikte kış mevsimlerinde ise ılık ve yağışlı geçmektedir. Bu neden ile çilek meyvesinin en fazla yetiştiği bölgeler sırası ile Akdeniz Bölgesi, Ege Bölgesi ile Marmara Bölgesi şeklindedir. Ayrıca en fazla çilek üretiminin yapıldığı il ise Muğla olmaktadır.

Şeftali en çok hangi ilde yetişir 2020?

Marmara Bölgesinde yer alan Bursa, en fazla şeftali yetiştirilen ilimizdir.

Keten en çok hangi ilde yetişir Tüik?

Ketenin hammadde yahut yarı mamul olarak üretiminde ise en fazla üretim yapan bölge Karadeniz bölgesi olmaktadır.

Incir en çok hangi ilde yetişir?

Özellikle Ege bölgesinde üretimi fazla olan incir Türkiye'de en fazla Aydın yöresinde yetiştirilir. (Büyük halini görmek için haritaya tıklayınız.) incir ülkemizin özellikle Ege ve Akdeniz bölgeleri olmak üzere birçok bölgesinde yetişen bir üründür. Aydın en önemli incir üretim merkezimizdir.

Ülkemizde en çok incir nerede yetişir?

En çok Büyük ve Küçük Menderes ovalarında yetişir. En çok yetiştiği il Aydın ilimiz daha sonra ise İzmir olarak sıralayabiliriz. Ülkemizdeki incirlerin yüzde 80'e yakını Ege Bölgesinde yetişirken yüzde 20 kadarı ise Akdeniz, Marmara ve Karadeniz'in bazı bölgelerinde yetişir.

En kaliteli incir nerede yetişir?

1- Dünyanın en iyi inciri nerede yetişir Bu üretimin büyük çoğunluğu Aydın-İzmir yöresindedir. İklim şartları, havası ve doğası itibariyle en iyi incir Aydın ve İzmir illerinde yetişen incirlerdir.

En iyi incir hangi şehirde yetişir?

İncir Türkiye'de Nerede Yetişir ve Yetiştirilir? İncirin en çok yetiştirildiği yerler Aydın'a bağlı Germencik ve İncirliova ilçeleridir. Bunun dışında Ege bölgesinde yer alan İzmir, Deniz, Afyon ve Denizli'de bir yıl içerisinde 50 bin tonun üzerinde incir yetiştiriliyor.

Incir hangi şehirde meşhurdur?

En çok yetiştiği il Aydın ilimiz daha sonra ise İzmir olarak sıralayabiliriz. Ülkemizdeki incirlerin yüzde 80'e yakını Ege Bölgesinde yetişirken yüzde 20 kadarı ise Akdeniz, Marmara ve Karadeniz'in bazı bölgelerinde yetişir. Dünya klasmanında ise incir üretiminde ülkemiz birinci sıradadır.

Incir nasil toprak sever?

Ancak kuru incir kalitesi söz konusu olduğunda, toprak istekleri yönünden seçici olur. Derin, kumlu-killi, yeterli organik materyal ve kirece sahip topraklar istenir. İncir ağacı kireçce zengin topraklarda iyi yetişir ve toprak tuzluluğuna az dayanıklı bir bitkidir.

Incir ağacı nereye dikilir?

İncir ağacı dikerken, fidanlar arasındaki mesafeyi iyi ayarlamak önemlidir. 8×8 metre taban, 7×7 metre kır taban, 6×6 metre kır arazilerde dikimi yapılabilir. Hemen uyaralım, bu ölçülerden daha yakın şekilde dikmek uygun değildir. İncir ağacı, güzel meyve verebilmek için şu vu ve güneş kadar havaya da ihtiyaç duyar.

Incir ağacı eve yakın dikilir mi?

Neden İncir ağaçları,Bahçelerin eve olan en uzak bölümlerinde..incir ağacını Evinizin önüne dikecekseniz dikmeyin. Gölgesi için de dikecekseniz dikmeyin.Çünkü incir ağacının kökleri aşırı sık, yayılmacı politika izlerler aynı zaman da güçlü ve genişlerdir. suyu da çok sever.

Incir ağacı nasıl dikilir?

İncir Fidanı Nasıl Dikilir? Dikilecek fidanlarda dikim yapılmadan hemen önce bir kök tuvaleti yapılması gerekir ve ardından fidan dikilir. Fidanın dibine sulama havuzu yapılarak ilk can suyu verilmesi gerekir. Fidan lastik, ip, söğüt dalı, gibi şeylerle çaprazlamasına olarak sekiz şekli olacak şekilde bağlanır.

Incir agaci Sulanir mi?

Özellikle ağaç üzerinde yer almakta olan incir meyvelerinin olgunlaşma zamanı olarak bilinen Mart- Nisan ayları arasında sulama işleminin yapılması gerekmektedir. Hasada yakın zamanlarda sulama işlemi yapılmamalıdır. Beklenmedik bir anda oluşabilecek kuraklık adına da önlemlerin zamanında alınması gerekmektedir.

Incir yaprakları neden sararır?

İncir Ağacının yapraklarının sararması çok ani olmasa da devamında kurumaya gideceğinin belirtisidir. Derhal yaprakları koyu yeşil ve canlı hale gelmezse bu ağaçlardan hatırı sayılır bir incir hasadı yapmak mümkün olmadığı gibi, sağlıklı bir hasat yapmakta kolay değildir.

Incir dalında neden çatlar?

İncir Neden Çatlar? Bahçelerimizde tüm ağaçların belirli noktalarında incirler çok güneş gördüğü için dalında çatlama yapar. Bu durum tüm mahsüllerimizin %15 oranında meydana gelmektedir. Kesinlikle bozuk ya da çürük olduğu anlamına gelmez, aksine güneş kurusu lezzetini ilave ettiğinde enfes farklı bir aroma sağlar.

Incir ağacı neyi sever?

İncir ağacı kumlu ve killi topraklarda, materyal ve kirece sahip olan toprakları çok sever . Kireç olan topraklarda incir yetiştirilmesi tavsiye edilir. Ayrıca toprağın tuzluluk oranına dayanıklı olan bir bitkidir. ... İncir bahçesi oluşturulması için ise incir sineği ne ihtiyaç duyulur.