adplus-dvertising

Carra peyniri nasıl yapılır?

İçindekiler:

 1. Carra peyniri nasıl yapılır?
 2. Testi peyniri nedir?
 3. Testi peyniri nerede yapılır?
 4. Cara Çökeleği nasıl yapılır?
 5. Hatay sıkma peynir nasıl yapılır?
 6. Toprağa gömülen peynir nasıl yapılır?
 7. Peynir testi nasıl yapılır?
 8. Testide çökelek nasıl yapılır?
 9. Hatay sıkma peynir nasıl yenir?
 10. Maraş sıkma peyniri nasil yapılır?
 11. Hatay sıkma peynir nasıl saklanır?
 12. Toprağa gömülen peynirin adı nedir?
 13. Peynir toprağa gömülür mü?
 14. Hatay peyniri nasıl yenir?
 15. Çömlek çökelek nasıl yapılır?
 16. Sürk peyniri nasıl yenir?
 17. Lavaş peyniri nasıl tüketilir?
 18. Tutmayan yoğurtla peynir nasıl yapılır?
 19. Hatay peyniri nasıl saklanır?
 20. Küp peyniri nereye ait?

Carra peyniri nasıl yapılır?

Carra Peyniri ( Küp ) Yapılışı;
 1. Peynirler taze olarak kibritten biraz büyük parçalara kesilerek bol kaya tuzuyla tuzlanır.
 2. Peynir suyunu bırakması için bir gün bekletilir.
 3. Taze çökelek ve peynir ayrı ayrı çörek otu ile birlikte karıştırılır.
Daha fazla öğe...

Testi peyniri nedir?

Hatay"a özgü Cara Peyniri, saf inek sütü ile hazırlanmış taze tuzsuz peynir,taze çökelek ve çörek otu ile yapılmaktadır.1kg taze tuzsuz peynire, 1kg taze tuzsuz çökelek ve çörek otu karıştırılarak yapılma evresi başlar.Taze inek sütünden yapılmış peynirler ilk önce kibrit kutusu büyüklüğünden biraz daha büyük parçalara ...

Testi peyniri nerede yapılır?

Hatay'a özgü olan Cara peynirimizin yapımında taze peynir, taze çökelek ve çörek otu kullanılır. Hazırlanan karışım yöremizde “Cara” adıyla bilinen testilerin içine el yordamıyla hava almayacak şekilde bastırılır. Doldurduğumuz testiler suyunun süzülmesi için ters çevrilerek 4-5 gün bekletilir.

Cara Çökeleği nasıl yapılır?

Taze çökelek bir bez torbaya yerleştirilir. Üstüne bir ağırlık konularak fazla suyu alınır. Bez torbadan çıkarılarak içine tuz ve kuru zahter konulduktan sonra iyice harmanlanır. Testinin içine kat kat konulup sıkıştırılarak ağzına bir bez bağlanır ve ters çevrilerek on gün bekletilip fazla suyu akıtılır.

Hatay sıkma peynir nasıl yapılır?

Hatay yöresine has bir peynir türü olan sıkma peynir, peynirin mayalandıktan sonra haşlanma işlemi yapılması neticesinde ,elle sıkılıp süzülüp şekil verilmesiyle elde edilmektedir. Yağ oranı az olmakla beraber tuz oranı da azdır. Kahvaltı sofralarınızda bu peynirden mutlaka olmalı.

Toprağa gömülen peynir nasıl yapılır?

Çömlek küplerine sıkıca basılan peynirin üzerine bir miktar tuz serilir. Çömlek Ağzına ilimizde ölü toprağı yada mezar toprağı denen Bir avuç kil toprağı eklenerek yapılan özel çamur küpün ağzına kapatılır ve üzerine düzgünce yayılır. Bir ağırlık basıp sıkıca sarılır. Yenecek zamana kadar soğuk bir yerde bekletilir.

Peynir testi nasıl yapılır?

İnek veya Keçi sütünden yapılan peynir çökelek tuz ve çörek otuyla sırlı (cara) adı verilen testilere basılır. Ağzı hava almayacak şekilde testinin ağzı bezle kapatılır. Testi toprağa gömülür ve 7-8 ay bekletilen karışımın sonucunda enfes cara peynirimiz meydana gelir.

Testide çökelek nasıl yapılır?

Testi peyniri ve çökeleği keçi sütünden yapılmış olmalıdır. Peynir iki santim kalınlığında dikdörtgen parçalara bölünerek tuzlanır ve bir tarafa alınır. Çökelek de tuzlanıp bir tülbente alınır. Üzerine bir ağırlık koymak sureti ile fazla suları alınırken, peynir bir bez torbaya dizilerek yerleştirilir.

Hatay sıkma peynir nasıl yenir?

Özellikle kahvaltılarda dilimlenerek, tost yapımında, pizza yapımında, börek yapımında kullanılır.Isıtıldığında eriyip sünme özelliği vardır. Sıkma Peyniri Hatay uzunçarşıdan alınacağı gibi online olarak web sitemizden de temin edilebilmektedir.

Maraş sıkma peyniri nasil yapılır?

Mayalı süt süzüldükten sonra suyun tamamen ayrılması için süzme salına bırakılıyor. Ayrılan su biriktirildikten sonra kreması alınarak yayık makinesine alınıyor. Yayıktan alınan su ise kaynatıldıktan sonra elde edilen lor el ile sıkılarak peynir elde ediliyor.

Hatay sıkma peynir nasıl saklanır?

Toptan Sıkma Peyniri Nasıl Saklanır Paket açıldıktan sonra 1 ay içerisinde tüketilmesi gerekmetedir. +4 derece dolapta saklanmalı, eğer istenirse difrizde saklanarak 6 aya kadar kullanım süresi uzatılabilir.

Toprağa gömülen peynirin adı nedir?

Antakya Carra Peyniri; belirlenen coğrafi sınır içerisinde yetiştirilen inek veya keçilerin sütünden elde edilen peynirin ve inek sütünden üretilen çökeleğin sırlı veya sırsız bir çömlek (carra) içerisine katmanlar halinde hava kalmayacak şekilde basılması ve ağız kısmı mühürlendikten sonra, çömleğin ağız kısmı aşağıya ...

Peynir toprağa gömülür mü?

Yaz aylarında kendi ineklerinden ürettikleri sütleri peynir haline getirerek bidonlara dolduran Doğan, doldurduğu bidonları toprağın altına gömüyor. Toprağa gömülen peynirler yaklaşık 6 ay boyunca olgunlaşmaya bırakılıyor. Kış aylarına kadar toprak altında bekletilen peynirler, 2 yıl boyunca bozulmadan tüketilebiliyor.

Hatay peyniri nasıl yenir?

Sürk peynirini dilerseniz zeytinyağı dilerseniz sade olarak kahvaltılarınızda tüketebileceğiniz gibi birtakım sebzeler ve zeytinyağı ile lezzetli bir çökelek salatası yapmak için de kullanabilirsiniz. Taze olarak tüketebileceğiniz sürk peynirini isterseniz uygun şartlarda kurutup da tüketebilirsiniz.

Çömlek çökelek nasıl yapılır?

Çömlek küplerine sıkıca basılan peynirin üzerine bir miktar tuz serilir. Çömlek Ağzına ilimizde ölü toprağı yada mezar toprağı denen Bir avuç kil toprağı eklenerek yapılan özel çamur küpün ağzına kapatılır ve üzerine düzgünce yayılır. Bir ağırlık basıp sıkıca sarılır. Yenecek zamana kadar soğuk bir yerde bekletilir.

Sürk peyniri nasıl yenir?

Sürk peynirini dilerseniz zeytinyağı dilerseniz sade olarak kahvaltılarınızda tüketebileceğiniz gibi birtakım sebzeler ve zeytinyağı ile lezzetli bir çökelek salatası yapmak için de kullanabilirsiniz. Taze olarak tüketebileceğiniz sürk peynirini isterseniz uygun şartlarda kurutup da tüketebilirsiniz.

Lavaş peyniri nasıl tüketilir?

Hatay'ın popüler peynirleri arasında olan lavaş peyniri özellikle tostlarda ve kızartmalık peynir olarak tüketilen lezzetli bir peynirdir. Vakumlu ve katkı maddesiz olarak size gönderilen lavaş peynirini buzdolabında saklayıp kısa zamanda tüketmenizi tavsiye ederiz.

Tutmayan yoğurtla peynir nasıl yapılır?

Isınınca yoğurdun miktarına bağlı olarak (1 kg yoğurda 1/3 çay bardağı kadar) sirke ilave edin. Sirkeyi ilave ettikten sonra güzelce karıştırın. Sikeyi ilave ettikten sonra yoğurdunuzda kesilmeler olmaya başlayacaktır. Bir süre daha kaynattıktan sonra dilerseniz içerisine tuz ilavesinde bulunabilirsiniz.

Hatay peyniri nasıl saklanır?

Peynirin, ambalajından çıkarıldıysa cam, metal veya seramik kap içerisinde ağzı kapalı şekilde saklanması gerektiğini söyleyen uzmanlar, ürünlerin mutlaka buzdolabında genelde kahvaltılık bölümü olarak tarif edilen kapaklı çekmecede muhafaza edilmesini tavsiye ediyor.

Küp peyniri nereye ait?

Küp peyniri, İç Anadolu Bölgesi ve Doğu Anadolu bölgesinde, hemen hemen tüm illerde geleneksel olarak üretilen bir peynir türü. Bir kısım bölgelerde çömlek peyniri adıyla bilinir.