Dış Çap Tornalama nedir?

İçindekiler:

 1. Dış Çap Tornalama nedir?
 2. Şekil tornalama nedir?
 3. Tornalama ve frezeleme nedir?
 4. Temel imalat yöntemleri nelerdir?
 5. Profil frezeleme nedir?
 6. Yüzey frezeleme nedir?
 7. Frezeleme ne işe yarar?
 8. Parmak frezeleme nedir?
 9. Çevresel frezeleme nedir?
 10. Frezeleme işlemleri nelerdir?
 11. Divizor ne demek?
 12. Freze Divizör nedir?
 13. Döner tabla ne işe yarar?
 14. Malafa nedir makine?
 15. Takım tutucu nedir?
 16. Torna tezgahında parçaların bağlandığı aparatlara ne denir?
 17. Torna tezgahı nedir nasıl kullanılır?
 18. Üniversal Torna nedir?
 19. Tornacı ne üretir?
 20. Gezer Puntanın görevleri nelerdir?
 21. Torna tezgahı gövdesi hangi malzemeden yapılır?
 22. Torna tezgahında ne üretilir?
 23. Punta ne işe yarar?
 24. Punta matkabı ne işe yarar?
 25. Punta Kaynak atmak ne demek?
 26. Punta kaynak nerelerde kullanılır?

Dış Çap Tornalama nedir?

İş parçasının dönmesi ve takımın ilerleme hareketi ile, parça ekseni boyunca çaptan ve alından talaş kaldırma, parçayı daha küçük bir çapa ve boya düşürme işlemidir.

Şekil tornalama nedir?

İş parçası ayna (iş parçasının torna tezgahında bağlandığı hareketli parça) ekseninde dönerken sabit kesici takımların ilerleme ve paso verme şeklinde olan izafi (göreceli) hareket yapması esnasında talaş kaldırılarak iş parçasının istenilen geometriye getirilmesine (istenilen şeklin verilmesine) tornalama işlemi ...

Tornalama ve frezeleme nedir?

Torna frezeleme, iş parçası merkez noktası etrafında döndürülürken eğimli bir yüzeyin frezelenmesi olarak tanımlanır. Klasik frezeleme veya tornalama işlemlerinden çok fark gösteren dış merkezli form veya şekillerde genelde torna frezeleme yapılır. Bu yöntem üstün talaş kontrolüyle yüksek talaş kaldırma oranı sağlar.

Temel imalat yöntemleri nelerdir?

Temel talaşlı imalat yöntemleri

 • 1.Tornalama İşlemi. Tornalama, belirli geometrik yapıda kesici kenarları olan kesici takımlarla (kalem, kesici uç) aynaya bağlı olarak dönen iş parçasından dairesel olarak talaş kaldırma işlemidir. ...
 • Frezeleme İşlemi. ...
 • 3. Delik Delme İşlemi. ...
 • Raybalama İşlemi. ...
 • Taşlama İşlemi.

Profil frezeleme nedir?

Profil frezeleme en yaygın frezeleme işlemidir. Yuvarlak kesici uçlar ve radyüslü konseptler, kaba talaş işleme ve yarı ince talaş işleme için kullanılırken küresel uçlu parmak frezeler, ince talaş işleme ve süper ince talaş işleme için kullanılır.

Yüzey frezeleme nedir?

Başarılı yüzey frezeleme nedir? Yüzey frezesi en çok kullanılan bir frezeleme işlemidir ve birçok farklı takım kullanılarak gerçekleştirilebilir. 45º giriş açılı frezeler sıkça kullanılır ama yuvarlak uçlu frezeler, kare kenar frezeleri ve kenar ve yüzey frezeleri de bazı durumlarda kullanılır.

Frezeleme ne işe yarar?

Frezeleme, çok sayıda kesici ağzı (dişi) bulunan ve kendi ekseni etrafında dönen bir kesici takımla, doğrusal hareket ederek altından geçen iş parçası üzerinden talaş kaldırma işlemidir. Bu yönüyle freze tornanın tam olarak zıttı bir makinedir denilebilir. Tornada işlenecek parça dönerken, freze de kesici takım döner.

Parmak frezeleme nedir?

Parmak freze, Makine parçaları imalatında, kalıpçılıkta önemli bir yere sahip olan frezeleme işleminde kullanılan, helezonik kesici kenarlara sahip kesici takım türlerinden biridir. ... Bunlara 'saplı silindirik frezeler' veya 'şaftlı silindirik frezeleri' de denir.

Çevresel frezeleme nedir?

Çevresel Frezeleme Yöntemi ile Talaş Kaldırma Kesici takımın dönme ekseni talaş kaldırma yüzeyine paralel konumdadır. Kesici takımın dönme hareketi ile çevresindeki kesici ağızlar vasıtasıyla talaş kaldırma işleminin gerçekleştiği frezeleme yöntemi çevresel frezeleme yöntemi olarak adlandırılır.

Frezeleme işlemleri nelerdir?

Frezeleme, kendi ekseni etrafında dönen bir takım ile ilerleme hareketi yapan iş parçasından talaş kaldırma işlemidir. Frezeleme, takımın çevresinde ve/veya alnında bulunan kesici uçlar yardımıyla gerçekleşir. Bu yüzden frezeleme çevresel ve alın frezeleme olmak üzere ikiye ayrılır.

Divizor ne demek?

Cnc divizör; işlenmek istenen iş parçasına 360 derecelik bir açık vererek daha kolay işlenmesine imkan veren cnc aksesuarıdır. Daha kolay anlaşılması için cnc divizörler 3 eksen çalışan takım tezgahınızı 4 eksen veya 5 eksen işleme tezgahı gibi kullanmanıza izin veren yardımcı ekipmanlardır.

Freze Divizör nedir?

Basit bölme aygıtlarıyla yapılamayan bölüntülerin, divizör delikli aynaları kullanılarak yapılan bölme işlemleridir. Bu aygıtlar iş parçaları üzerinde doğrudan bölme işleminin yapılmasını sağlar. ... Basit bölme aygıtları freze tablasına 'T' cıvata ve somun saplamayla bağlanır.

Döner tabla ne işe yarar?

Döner tabla ne işe yarar? Döner tablalar genel olarak, iç ve dış yüzeylerin çevresel frezelenmesinde, kamların çevre veya yüzeylerinin markalanarak işlenmesi ile büyük çaplı içten ve dıştan çalışan düz dişlilerin açılmasında kullanılırlar.

Malafa nedir makine?

Kuyumcuların yüzük ve bileziklerin çapını ölçmekte, düzeltmekte ve genişletmede kullandıkları konik yapıda el aleti. (teknik) Üzerinde çalışılacak parçayı ya da bir aracı takım tezgahına bağlamaya yarayan parça. (teknik) Önceden delinmiş parçaları tornalamaya özgü torna tezgahı bağlama aleti.

Takım tutucu nedir?

Er32 Pens Takımı Ahşap Seti Pensler, sanayide özellikle talaşlı imalatta talaş kaldırma amaçlı olarak kullanılan takımları tezgahlara sabitlemek amaçlı kullanılır. Ayrıca özellikle tornalama, frezeleme ve takım imalat tezgahlarında takımı işlemek ve takımla işlemek suretiyle devir vermek amacıyla da kullanılabilir.

Torna tezgahında parçaların bağlandığı aparatlara ne denir?

Torna tezgahındaparçasını bağlamak için kullanılan aparata ayna denir. ayaklar aynı anda hareket ederler. Dört ayaklı aynalar: Genellikle prizmatik parçaların bağlanmasında kullanılan aynalardır.

Torna tezgahı nedir nasıl kullanılır?

Parçaya kesici alet yönünde bir hareket vererek talaş kaldırmaya tornalamak, bu işlemleri yapan tezgahlara da torna tezgahları denir. Tornada genellikle eksenel hareketle dış iç kısımlarda silindirik ve konik yüzeyler işlenir.

Üniversal Torna nedir?

Makine ve metal sektöründe çok fazla kullanılan, kendi ekseni etrafında dönen metal ve yapay olan malzemeler üzerinden doğrusal hareket eden kesici takımlar sayesinde talaş kaldırma işlemini yapan, numerik kontrol sistemi olmayan makinelere universal torna tezgahı denir.

Tornacı ne üretir?

MESLEK: Tornacı ... - Tezgahın kumanda kollarını ve ölçü tamburlarını kullanarak (elle veya otomatik), iş parçasını modeline veya resmine uygun bir biçimde işler, ölçü kontrollerini yapar ve teslim eder, - Tezgahın basit bakım ve onarımlarını yaparak bir sonra yapılacak iş için aktif hale getirir.

Gezer Puntanın görevleri nelerdir?

Gezer puntanın görevleri: Kılavuz, pafta ve rayba çekme işlemlerinin yapılmasını sağlar, İki punta arası tornalamayı sağlar, Puntanın kaydırılarak konik tornalamanın yapılmasını sağlar, Uzun boylu parçaları tornalarken desteklik yapar.

Torna tezgahı gövdesi hangi malzemeden yapılır?

Üzerinde bulunan kayıtlar yardımıyla Gezer Punta, Araba ve Sportun hareketini sağlar. Ayrıca tezgaha ait pekçok yardımcı parça ve aparatları da üzerinde taşır. Torna tezgahlarının gövdesi genellikle dökme demirden yapılır.

Torna tezgahında ne üretilir?

Torna tezgahları ağaç tornalama, metal işleme, metal sıvama, termal püskürtme, parça ıslahı ve cam işlemede kullanılır. Torna tezgahının en iyi bilinen tasarımı çanak çömlek yapımında çömlek çamurunu şekillendirmek için kullanılan çömlekçi çarkı'dır.

Punta ne işe yarar?

Bir dönme hareketinde sabit nokta ve merkezleme görevi yapan makine elemanı. Puntanın uç kısmı koni şeklindedir. Merkezine punta deliği açılmış döndürülecek malzemeye konik punta ucunun girip tutmasıyla döndürülerek işlenecek malzemenin sabit bir şekilde dönmesi sağlanır.

Punta matkabı ne işe yarar?

Punta Matkapları Punta matkabı, iki tarafı matkap şeklinde olup, sadece punta deliği açmak için özel olarak yapılmış bir matkap çeşididir. Uçları kısa ve gövdesi kalın olduğundan delme esnasında sapma yapmaz. Punta matkaplarının ucundaki esas kesici kısma meme denir ve matkap, meme çapına göre adlandırılır.

Punta Kaynak atmak ne demek?

Punta kaynak iki metali dolgu malzemesi gerektirmeden birbirine bağlanmasını sağlar. Bu OHM KANUNU'na dayalı bir süreçtir. ... Bu yüksek kaynak akımı sayesinde elektrotlar piston baskısı altındaki malzemeleri çok kısa bir sürede kaynak yapabilir.

Punta kaynak nerelerde kullanılır?

Punta kaynağı, sac plaka konstrüksiyonu, (örneğin özellikle resmi binalarda gördüğümüz kırmızı yangın dolapları) gemi ve uçak imalatı, aparat ve alet imalatında kullanılır.