adplus-dvertising

Göl soğanı türkiyede nerede yetişir?

İçindekiler:

 1. Göl soğanı türkiyede nerede yetişir?
 2. Nesli tükenmek üzere olan canlılar nelerdir?
 3. Dodo kuşunun nesli neden tükendi?
 4. Türkiyede aslanın nesli tükendi mi?
 5. Anadolu Kaplanı neden nesli tükenmiştir?
 6. Leoparın nesli neden tükendi?
 7. Leopar ne yer nerede yaşar?
 8. Leopar ne ile beslenir?
 9. Kar Leoparı ne ile beslenir?

Göl soğanı türkiyede nerede yetişir?

Göl Soğanı, ülkemizde çoğunlukla Kuzey Anadolu olmak üzere Marmara Bölgesi ve Konya, Samsun, Erzurum illeri civarında orman alanlarında doğal olarak yetişmektedir.

Nesli tükenmek üzere olan canlılar nelerdir?

Nesli Tükenen ve Tükenme Tehlikesi Yaşayan Hayvanlar;

 • Vaşak. Vaşak; Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya'nın kuzey ormanlarında yaşamakta olan kedigillerdendir. ...
 • Leopar. ...
 • 3. Cava Gergedanı ...
 • Çita. ...
 • Sumatra Orangutanı ...
 • Macellan Pengueni. ...
 • Deniz İguanası ...
 • 8. Bozkır Tuygunu.

Dodo kuşunun nesli neden tükendi?

Dodo kuşunun soyu, muhtemelen insanlarca avlanmaktan ziyade yumurtaları çalındığı için tükenmiş. ... Dodo, Hint Okyanusu'ndaki Mauritius adasına özgü soyu tükenmiş, uçamayan büyük bir kuş türü. Dodonun soyunun adaya insanların ayak basmasıyla kısa sürede tükendiği biliniyor.

Türkiyede aslanın nesli tükendi mi?

Asya aslanı, kedigiller familyasında yer alır. Özellikle Hindistan bölgesinde yetişiyor. 19. yüzyıldan önce ülkemizde de yetişen bu hayvanın nesli 19.yy'da tükenmiştir.

Anadolu Kaplanı neden nesli tükenmiştir?

Eskiden Avrupa'nın tamamından Orta Asya'ya kadar uzanan geniş bir coğrafyada bulunurken Türkiye'de herhangi bir önlem alınmamasından dolayı soyunun tükendiği düşünülmektedir. Asya'nın su kuşu olan ve genellikle balık ile beslenen bu güzel hayvan artık Anadolu topraklarında misafir edilmemektedir.

Leoparın nesli neden tükendi?

Dünyanın en güzel ve esrarengiz büyük kedisi olarak tanımlanan kar leoparının, neslinin tükenebileceği belirtildi. ... WWF'e göre, yaşadığı dağlık alanların üçte birinden fazlası, iklim değişikliği nedeniyle kar leoparı için yaşanılmaz hale gelecek.

Leopar ne yer nerede yaşar?

Afrika'nın sıcak bozkırlarından Hindistan ve Malezya yarım adasının yağmur ormanları ve Çin'in karla kaplı soğuk dağlıklarına kadar olan ormanlarda, çalılıklarda, fundalıklarda, yarı çöl ortamda ya da kayalık dağ yamaçlarında yaşayabilirler.

Leopar ne ile beslenir?

Leoparlar etçildir, ancak beslenmeleri tüm kedi türlerinde en çeşitli olanıdır. Esasen toynaklı hayvanlar gibi büyük avlarla beslenirler. Ancak maymunlar, böcekler, kuşlar, küçük memeliler ve sürüngenleri de hedeflerler.

Kar Leoparı ne ile beslenir?

Kar Leoparları, beslenme konusunda fırsatçıdır. Avı için fazla efor harcamaz, avın bol olduğu bölgelerde avlanmaya özen gösterir. Yakaladığı avlarının ise bir kısmını yerken, bir kısmını da erzak olarak yuvasının derinliklerindeki buz tünellerine götürür. Avlarını yavaş yavaş yemeye özen gösterirler.