Hüsnü tahlili nedir?

İçindekiler:

 1. Hüsnü tahlili nedir?
 2. Tecahül i arif nedir ve örnekleri?
 3. Güzel Nedenleme nedir?
 4. Açık istiare sanatı nedir?
 5. Istıhare ne demek?
 6. Istihare nasıl yapılır?
 7. Uyanık istihare nasıl yapılır?
 8. Istihare ne gibi durumlarda yapılır?
 9. Evlilik için istihare nasıl yapılır?
 10. Istihare olumsuz çıkarsa ne yapmalı?
 11. Bir şeyin hayırlı olup olmadığını anlamak için ne yapılır?
 12. Doğru insan olup olmadığını nasıl anlarız?
 13. Istiharede renklerin anlamı nedir?
 14. Istiharede mavi renk ne anlama gelir?
 15. Istihare Ruyasinda mavi renk ne anlama gelir?
 16. Istihare namazı ne zaman kılınır?
 17. Istihare başkası için yapılır mı?
 18. Gündüz istihare namazı kılınır mı?
 19. Istihare duası kaç defa okunur?

Hüsnü tahlili nedir?

Hüsn-i Talil (Güzel Neden Bulma): Herhangi bir olayı gerçek edeninin dışında daha güzel ve hayali bir nedene bağlayarak açıklama sanatıdır.

Tecahül i arif nedir ve örnekleri?

Tecahül-i Arif – Bilmezlikten Gelme Sanatı ... Bir anlam inceliği yaratmak ya da nükte yapmak için, şairin, çok iyi bildiği bir şeyi bilmiyor görünerek söz söylemesine tecâhül -i ârif denir. – Sular mı yandı, neden tunca benziyor mermer? / Geç fark ettim taşın sert olduğunu.

Güzel Nedenleme nedir?

Güzel sebep bulma da denebilir, ifade edilen husus gerçek bir duruma dayanmaktadır, ancak bu gerçeklikten ayrılmadan hayalî unsurların desteğiyle bu durumun daha güzel bir şekilde ifade edilmesidir. Bu edebi sanatlarda güzel nedenleme olarak da adlandırılmaktadır.

Açık istiare sanatı nedir?

Açık istiare: Benzetmenin iki temel unsurundan sadece kendisine benzetilenin (kuvvetli unsur) kullanılması ile yapılan istiaredir. “Akşamın kızıllığı Uludağ eteklerinde al ipek gibidir bu akşam.” Bu dizede benzeyen “akşamın kızıllığı” sözü söylenmemiş, yalnızca kendisine benzetilen “al ipekten” sözü kullanılmıştır.

Istıhare ne demek?

İstihare, bir işin hayırlı olup olmadığını anlamak için abdest alınıp, iki rekat namaz kıldığı ve bu hususta dua okuyarak o işle ile ilgili rüya görmek için uykuya yatmaktır. İstihare, Peygamber Efendimiz tarafından bir işe başlarken yaptığı istihare bizlere sünnettir.

Istihare nasıl yapılır?

İSTİHAREYE NASIL YATILIR? İstihareye yatmak için; istihare namazının ilk rekatında ''Kâfirun Suresi'' ikinci rekatında ise ''İhlas Suresi'' okunması gerekir. Namaz kılındıktan sonra istihare duası okunur ve ardından kıbleye doğru bir şekilde yatılır.

Uyanık istihare nasıl yapılır?

günün herhangi bir saati olur gece daha iyi olabilir selam verince 3 ihlas bir fatiha okuyup nıyetinizi söyleyin ve ayağa kalkın sonra ayakta sesızce bekleyın. gevsek bir şeklde sıkmayın kendinizi.. eğer hayırlıysa Sağa Hayırsızsa sola döneceksınız...

Istihare ne gibi durumlarda yapılır?

İstihareye yatmak, kişinin kendisi hakkında bir durumu merak edip kılacağı namazdır. ... Kişi bir iş kuracaksa bunun için istiare namazı kılarak kendisi için hayırlı olup olmadığını kolay şekilde öğrenebilir.

Evlilik için istihare nasıl yapılır?

İSTİHARE NAMAZI KILINIŞI:

 1. REKAT.
 2. REKAT. Ayağa kalkarak kıyama dururuz. Besmele çekeriz. Fatiha okuruz. İhlas suresini okuruz. Rüku'ya gideriz. Secde'ye gideriz. Doğruluruz, yeniden secde'ye gideriz. Oturarak Ettahiyyatu ve Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ dualarını okuruz.

Istihare olumsuz çıkarsa ne yapmalı?

İstiharenin sonucunun kalbiniz o işe meylediyorsa o göre karar vermeli, o işten soğuduysanız ona göre sonucu belirlemelisiniz. Ama istiharenin sonucu ne çıkarsa çıksın karar verecek olan sizsiniz, bu unutmamak gerekir. Bu karar verme aşamasında bilgisine güvendiğiniz ehil kişilerle istişare yapmak daha doğru olacaktır.

Bir şeyin hayırlı olup olmadığını anlamak için ne yapılır?

Birşeyin hakkınızda hayırlı olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız yatmadan önce 9 defa "Elâ ya'lemu men halak ve huvel latîful habîr" (Mülk Suresi 14. ayeti ) okuyup, uykunuz gelene kadar Ya Latif ya Habir derseniz rüyanızda istediğinizi yada istediğiniz şeyin sizin için hayırlı olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Doğru insan olup olmadığını nasıl anlarız?

 1. Doğru kişiyi bulduğunuzu nasıl anlarsınız? ...
 2. Vücudunuzdaki kusurlarınızdan utanmıyorsanız. ...
 3. Olduğunuzdan daha fazlası olmanız için size ilham veriyorsa. ...
 4. İhtiyacınız olduğunda yanınızdaysa. ...
 5. Onu gördüğünüzde heyecanlanıyorsanız. ...
 6. Yanındayken kendinizseniz. ...
 7. Evlilik ve çocuk konularından konuşabiliyorsanız.

Istiharede renklerin anlamı nedir?

SORU: İstiharede rüyada görülen renklerin anlamı var mıdır? CEVAP: İbn-i Âbidîn'de zikredildiği üzere, “istiharede rüyada “beyaz veya yeşil” görülürse o işin “hayırlı” olduğuna işaret eder, istiharede rüyada “siyah ve kırmızı” görülürse o işin “şerli” olduğuna işaret eder…”

Istiharede mavi renk ne anlama gelir?

Hastalıktan kurtulmanın ve adaletin habercisidir.Mavi renk: Zihin açıklığına ve geleceğe umutla bakmaya, huzur, bilgelik, sonsuzluk ve sadakati gösterir. Pembe renk: Mutluluk, sevgi, şefkat konuları ile ilişkili olup aşka ihtiyaç duyduğunuzu gösterir. Sarı renk: Hem olumsuz hem de olumlu manalara gelir.

Istihare Ruyasinda mavi renk ne anlama gelir?

Soru; İstihare Renkleri Mavi bize neyi işaret etmektedir ? Cevap; Rüyada görülen mavi renk, zihin berraklığa ve gelecek ile ilgili olarak daha umutlu bakmamız gerektiğine delalettir. Mavi renk anlamları arasında bilgelik, güveni, yaratıcılığı, sonsuzluğu çağrıştırmaktadır.

Istihare namazı ne zaman kılınır?

İstihareye Sabah namazından veya Vitir namazından sonra başla. Yol gösterilmesi için Allah'a sığınmadan önce iki rekât namaz kılmak en doğrusudur. İstihareyi sabah namazıyla birlikte kılmak veya vitir namazından sonra kılmak önerilir.

Istihare başkası için yapılır mı?

Sünnetin kendisinde böyle bir şey olmasa da bir sakıncası yoktur. Ama başkası adına istihareye yatılması diye bir uygulama Peygamberimizin zamanında ve sahabe döneminde yoktu. ... Bunun yerine en isabetli olanı, kişinin kendisinin bu sünneti yapması ve Allah'tan bizzat kendisinin dilekte bulunmasıdır.

Gündüz istihare namazı kılınır mı?

[Gündüz de istihareye yatmak caizdir.] Gusül sadece ilk gün alınır. Diğer günler gusle gerek yoktur. İstihare başkasına yaptırılmaz.

Istihare duası kaç defa okunur?

Kılınan iki rekat namazın ardından şu dua okunur: Allâhumme estehiruke bi ilmike ve estakdiruke bi kudretike ve es'eluke min fadlike'l-azim. Fe inneke takdiru ve lâ akdiru ve ta'lemu ve lâ a'lemu ve ente allâmu'l guyûb.