Profesör den sonra ne gelir?

İçindekiler:

 1. Profesör den sonra ne gelir?
 2. Yardımcı Doçentlik kaç yıl sürer?
 3. Akademisyenler ne kadar maaş alıyor?
 4. Yardımcı Doçent ünvanı ne oldu?
 5. Yardımcı Doçent Dr Öğretim Üyesi mı?
 6. Yardımcı Doçent ne yapar?
 7. Doçent doktor nasıl olur?
 8. Doçent olmak için kaç makale?
 9. Uzman doktor nasıl olur?
 10. Genel cerrah nasıl olunur?

Profesör den sonra ne gelir?

Profesör, Doçent, Yardımcı Doçent unvanları “Öğretim Üyelerini”, Öğretim yardımcıları ise “Araştırma Görevlisi, Uzmanlar, çeviriciler ve eğitim — öğretim planlamacılarını ifade ediyor.

Yardımcı Doçentlik kaç yıl sürer?

Yardımcı doçentler, uzmanlardan farklı olarak öğretim üyelerine tanınan tüm haklara sahiptirler. İlk çıkarılan kanunda, doçentlik sınavında üç kez başarılı olamayanlar bir daha sınava alınmıyorlardı. Yardımcı doçentlik üç kez ikişer yıl olmak üzere en çok altı yıl olarak uygulamaya konulmuştu.

Akademisyenler ne kadar maaş alıyor?

Aynı zamanda maaş artışları enflasyon oranlarına göre de değişkenlik göstermektedir. Bugün ise ülkemizde akademisyen maaşları ortalama olarak 6500 TL ile 15000 TL arasında değişmektedir.

Yardımcı Doçent ünvanı ne oldu?

"Yardımcı doçentlik" kadrosu yerine "doktor öğretim üyesi" kadrosunun getirilmesinin ardından unvanın kısaltması da YÖK tarafından belirlendi. "Doktor Öğretim Üyesi" unvanının kısaltması "Dr. Öğr. Üyesi" oldu.

Yardımcı Doçent Dr Öğretim Üyesi mı?

MADDE 1- 27/7/1967 tarihli ve 926 sayılı Türk Silâhlı Kuvvetleri Personel Kanununun ek 4 üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan “yardımcı doçent” ibaresi “doktor öğretim üyesi” şeklinde değiştirilmiştir. ... (2) Doçent: Üniversitelerarası Kurul tarafından verilen doçentlik akademik unvanına sahip kişidir.

Yardımcı Doçent ne yapar?

Doktor Öğretim Üyesi, akademik araştırmalar yürütmek, lisans ve lisansüstü düzeydeki öğrencilere eğitim vermekle sorumlu kişiye verilen mesleki unvandır. Yardımcı Doçent Doktor olarak bilinen akademik unvan, Yükseköğretim Kurulu tarafından Doktor Öğretim Üyesi / Dr.

Doçent doktor nasıl olur?

Yüksek lisans eğitiminin ardından doktora yapan kişiler ilk olarak doçent unvanı alır. Bu unvanı almak için kişinin tez yazması ve bunu kurula sunması gerekir. Kurul uygun görürse doçent unvanı verilmektedir. Doçentler, profesör kadrosunda yer alan akademik bir unvandır.

Doçent olmak için kaç makale?

Başvurulan doçentlik bilim alanı ile ilgili aşağıdaki özelliklerde; en az sekiz adet makale yayınlamış olmak; I. SCI, SCI-Expanded, SSCI veya AHCI kapsamındaki dergilerde yayınlanmış, doktora veya tıpta uzmanlık unvanı aldıktan sonra yaptığı çalışmalardan üretilmiş en az beş adet özgün araştırma makalesi: a.

Uzman doktor nasıl olur?

Uzman Doktor Nasıl Olunur? Uzman doktor olmak amacı ile üniversitelerin altı yıllık bir eğitim vermekte olan tıp fakültelerinden mezun olmak gereklidir. Lisans eğitiminin hemen ardından TUS yani tıpta uzmanlık sınavına girmeleri ve de ilgili uzmanlık alanında bir eğitim almaları şart olmaktadır.

Genel cerrah nasıl olunur?

Nasıl Genel Cerrahi Uzmanı Olunur?

 1. Üniversitelerin altı yıllık eğitim veren Tıp Fakültelerinden lisans derecesi ile mezun olmak,
 2. Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Tespit Sınavından (KPDS) en az 50 puan almak,
 3. Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) başarılı olmak,
 4. Beş senelik genel cerrahi asistanlığı süresini tamamlamak,