Basketbol Oyun Kuralları Nelerdir Maddeler Halinde?

İçindekiler:

 1. Basketbol Oyun Kuralları Nelerdir Maddeler Halinde?
 2. Basketbolda 5 faulden sonra ne olur?
 3. Basketbolda 1 2 3 4 5 numara ne demek?
 4. Basketbol oyunun amacı nedir?
 5. Basketbolda yasaklı bölgede durma süresi ne kadardır?
 6. Basketbolda 5 numara nedir?
 7. Basketbolda neden 1 2 3 numaralı formalar giyilmez?
 8. Basketbolda bir oyuncu topu eline aldıktan sonra kaç saniyede pas atmak zorundadır?
 9. Basketbolun temel teknikleri nelerdir?
 10. Basketbolun tanımı nedir?

Basketbol Oyun Kuralları Nelerdir Maddeler Halinde?

Basketbolda Oyun Süresi 4 periyot şeklinde oynanan sporun ilk 20 dakikasından sonra devre arası molası verilir. Her iki devre, iki çeyrek periyot olarak ve aralarında 1'er dakikalık 2 mola ile oynanır. Mola süreleri, iki takıma da 1 kez olacak şekilde verilir. Oyun sonunda beraberlik varsa 5 dakika ilave süre oynanır.

Basketbolda 5 faulden sonra ne olur?

Basketbolda takım oyuncuları kural ihlali veya faul yapması durumunda top rakip takıma verilir. Faul yapıldığında ise; eğer faul yapan takımın takım faul sayısı dolmuşsa (5. Faul ise) serbest atış ile cezalandırılır. ... Çemberden geçen her bir serbest atış ile takım 1 sayı kazanır.

Basketbolda 1 2 3 4 5 numara ne demek?

Basketbol pozisyonları, basketbol oyununda oyuncuların sahada görev yaptıkları konumlarıdır. ... Basketbolda mevkiler 1'den 5'e kadar numaralandırılmıştır. Forma numaraları ile ilişkisi olmayan bu numaralandırmada, 1 numara oyun kurucu, 2 numara şutör gard, 3 numara kısa forvet, 4 numara uzun forvet ve 5 numara pivottur.

Basketbol oyunun amacı nedir?

Basketbol iki takımın karşı karşıya geldiği ve amacın potaya topu atmak olduğu bir spor dalıdır. Oynaması ise oldukça zevkli olan ve herkesin yapabileceği bir spor türüdür. Basketbol Nedir? Basketbol, takım oyunu şeklinde oynanan ve profesyonel anlamda kapalı salonlarda gerçekleştirilen müsabakalardan oluşmaktadır.

Basketbolda yasaklı bölgede durma süresi ne kadardır?

BU KURAL POTA ALTINDAKİ BOYALI (KISITLAMALI) ALANDA OYUNCUNUN 3 SANİYEDEN FAZLA DURMAMASI GEREKTİĞİNİ VE BÖYLE BİR İHLALLİN TESPİTİ HALİNDE HAKEM TOPU DİĞER TAKIMA VERİR. BİR OYUNCU KENARDAN TOPU OYUNA 5 SANİYE İÇİNDE SOKMAK ZORUNDADIR.

Basketbolda 5 numara nedir?

Pivot. Pivot ya da İngilizce'de “center”, basketbolda 5 numara denilen pozisyonda oynayanlar, genelde uzun boylu ve fizikli oyunculardır. Örneğin; NBA'de pivot pozisyonunda forma giyen oyuncuların 210 cm boy ortalaması ile NBA'in en uzun isimleri.

Basketbolda neden 1 2 3 numaralı formalar giyilmez?

1, 2 ve 3 atış sayılarını gösterdiği için hakem ve hakem masası arasında koordinasyon bozukluluğu olmaması için basketbol maçlarında 1,2 ve 3 numaralı formalar kullanılmaz.

Basketbolda bir oyuncu topu eline aldıktan sonra kaç saniyede pas atmak zorundadır?

Basketbolda oyuncuların topa ayakla müdahale etmesi kesinlikle yasak. Her oyuncunun topu eline aldıktan sonra üç saniye içinde yerde sektirmesi gerekiyor. Oyuncu saha içinde hareket ederken de her adımında topu en az bir kez yerde sektirmek zorunda.

Basketbolun temel teknikleri nelerdir?

Basketbolda Temel Beceriler
 • DURUŞ ...
 • PİVOT HAREKET. ...
 • TOP TUTMA. ...
 • PASLAŞMA. ...
 • Göğüs Pası (Chest) ...
 • Yerden Pas (Bounce) ...
 • Baş Üstü Pas (Over Head)
Daha fazla öğe...

Basketbolun tanımı nedir?

Takım halinde oynanan bir spor olan basketbol, eğlence amaçlı bireysel olarak da oynanabilmektedir. Topla ve elle oynanan basketbolda, beşer kişilik takımlar oluşturulmaktadır. 3,05 metre yükseklikteki potaya topu sokmak, basketbolun amacıdır.