adplus-dvertising

Rok ne zaman yapılmaz?

İçindekiler:

 1. Rok ne zaman yapılmaz?
 2. Rok neden yapılmalıdır?
 3. Rok açılımı nedir?
 4. Satrançta rok kaç kere yapılır?
 5. Satrançta rok ne zaman yapılmaz?
 6. ROK nasıl yapılmaz?
 7. ROK makinası nedir?
 8. ROK lisans ne demek?
 9. Satrançta rok hangi durumlarda yapılır?
 10. ROK ne zaman yapılır?
 11. En passant nasıl yapılır?
 12. Çoban matı nasıl yapılır?
 13. ROK yapmanın koşulları nelerdir?
 14. Jumbo makinası ne işe yarar?
 15. Kaya delici nedir?
 16. Hangi durumlarda PAT olur?

Rok ne zaman yapılmaz?

Rok şu durumlarda yapılamaz: Şah ve rok yapılacak kale hareket ettirilmiş ise, Şahın bulunduğu, geçmek zorunda olduğu ve gideceği kareyi rakip taşlardan bir veya daha fazlası tehdit ediyorsa. Şah ile rok yapılacak kale arasında herhangi bir taş varsa.

Rok neden yapılmalıdır?

ŞAH İÇİN KORUMA HAMLESİ Rok, aynı zamanda rakipten gelecek olan tehlikeleri aza indirerek, şahı koruma hamlesidir. Oyunda rok sadece bir defa yapılır ve oyuncunun tercihine bağlıdır.

Rok açılımı nedir?

Rok; rezerv opsiyon katsayısı teriminin kısaltmasıdır.

Satrançta rok kaç kere yapılır?

ROK Şah ve Kaleyle yapılan 2 hamlenin oluşumundan oluşan tek bir harekettir. Oyunda bir en fazla bir defa yapabilirsiniz. Şahınız Kaleye doğru iki hamle atar.

Satrançta rok ne zaman yapılmaz?

Şah rok hamlesi sırasında tehdit altında değilse oyunun önceki aşamalarının bir önemi yoktur. Rok hamlesi sırasında ilgili kale tehdit altında olabilir. Kalenin tehdit altında olması roka engel değildir. Kale rok hamlesi sırasında tehdit altında olan bir kareden geçebilir (Bu durum yalnızca büyük rokta mümkündür).

ROK nasıl yapılmaz?

Rok hamlesi ancak aşağıdaki koşulların tümü sağlandığında yapılabilir:
 1. Şah ve kale daha önce oynamamış olmalıdır,
 2. Şah ile kale arasında taş olmamalıdır,
 3. Şah çekilme durumu olmamalıdır,
 4. Şah rok hamlesi sırasında tehdit altındaki karelerden geçmemelidir,
Daha fazla öğe...

ROK makinası nedir?

Adındanda anlayabileceğiniz üzere rok delici (rock drill), inşaat sektöründe kaya delme ya da kayaç delme manasında kullanılıyor. Rok delme işlemini, bu iş için özel olarak üretilen rok delici makineler yardımıyla gerçekleştirebilir ve bu makinelerle birlikte gerekli tm işlemleri yapabilirsiniz.

ROK lisans ne demek?

Rok lisans Reseller Option Kit kelimelerinin kısaltılmış halidir. Bu yazılım sisteminde donanım üreticileri, Microsoft sunucu yazılımlarına da donanımları ile beraber sahip olmayı sağlar. Uygun maliyetli bir sunucu lisans modeli olması ile memnuniyet oranları yüksektir. Rok lisansı birçok açıdan oldukça avantajlıdır.

Satrançta rok hangi durumlarda yapılır?

Rok hamlesi ancak aşağıdaki koşulların tümü sağlandığında yapılabilir:
 • Şah ve kale daha önce oynamamış olmalıdır,
 • Şah ile kale arasında taş olmamalıdır,
 • Şah çekilme durumu olmamalıdır,
 • Şah rok hamlesi sırasında tehdit altındaki karelerden geçmemelidir,
Daha fazla öğe...

ROK ne zaman yapılır?

Rok, (Farsça: رخ rukh) Satranç'ta şah ve kalelerle gerçekleştirilen özel bir hamledir. Rok hamlesinde şahın aynı renkteki kalelerden birine doğru iki kare ilerletilir ve yaklaştığı kale şahın üzerinden atlayarak diğer yanına geçer.Rok için arada taş olması zorunlu değildir.Rok şahı koruma altına almaktır.

En passant nasıl yapılır?

Rakibinizin piyonunu en passant (geçerken alma) ile alabilmeniz için ilk hamlesini iki kare ileri sürerek yapması ve böylece piyonunuzun yanına gelmiş olması gerekmektedir.

Çoban matı nasıl yapılır?

Çoban matı, satrançta bir mat çeşididir. Beyazın şu hamlelerinden sonra oluşur: 1.e4 2.Vh5 3.Fc4 4.Vxf7#. Vezir ve filin f7 karesine birleşik atağına siyahın önlem almaması sonucunda ortaya çıkar. Çoban matı denemesi iyi cevap verilmesi halinde kötüdür.

ROK yapmanın koşulları nelerdir?

Rok hamlesi ancak aşağıdaki koşulların tümü sağlandığında yapılabilir:
 • Şah ve kale daha önce oynamamış olmalıdır,
 • Şah ile kale arasında taş olmamalıdır,
 • Şah çekilme durumu olmamalıdır,
 • Şah rok hamlesi sırasında tehdit altındaki karelerden geçmemelidir,
Daha fazla öğe...

Jumbo makinası ne işe yarar?

Epiroc'un sağlam ayna sondaj makineleri, yeraltı maden ve tünel açma uygulamalarında patlatma deliği delmek için üretilmiştir. Delici makineler, dört adede kadar bomla donatılabilir ve 6 m m2 arasında kesitlere erişebilir.

Kaya delici nedir?

Hafif ve ağır delme işleri için yerüstü ve yeraltı kaya deliciler. Bu kaya deliciler; patlatma deliği açma, taş ocağı madenciliği, sabitleme ve kaya çatlatma deliği açma, katman oluşturma ve bulonlama gibi çok çeşitli uygulamalarda mükemmel bir güç/ağırlık oranı ve performans sunar.

Hangi durumlarda PAT olur?

Pat, satrançta bir oyuncunun oyun sırası geldiği halde kurallara uygun hiçbir hamle yapamadığı ancak karşı taraf şah çekmediği için oyunu da kaybetmediği durumdur. Pat durumunda oyun beraberlikle sonuçlanır.