adplus-dvertising

Yaşmak atmak anlamı nedir?

İçindekiler:

 1. Yaşmak atmak anlamı nedir?
 2. Yaşmak Nedir Mimari?
 3. Beyaz yaşmak ne demek?
 4. Yasmagi yere atmak ne demek?
 5. Uçmağa ne demek?
 6. Yaşmaklı kadın ne demek?
 7. Rüyada beyaz başörtüsü görmek nedir?
 8. Rüyada beyaz eşarp görmek ne demek?
 9. Kızıltamu ne demek?
 10. Uçmağ ne demek cehennem?
 11. Rüyada beyaz eşarp takmak nedir?
 12. Rüyada Başörtüsü görmek nedir?
 13. Ruyada başörtüsü görmek nedir?
 14. Tamu ne demek TDK?

Yaşmak atmak anlamı nedir?

Osmanlı'da yaşmak atmak ne demek sorusunun cevabı da bu şekildedir. Kadınların yüzlerinin gözlerinden aşağısını örtecek şekilde kapatan baş örtülerine verilen isimdir. Bu örtüyü bağlamaya da “yaşmak atmak” denmektedir.

Yaşmak Nedir Mimari?

aynı zamanda bir mimari elemandır. doğan hasol'un sözlüğünde yer aldığı şekliyle yaşmak; bir ocakta (şöminede) çoğu konik olan davlumbazın altından sarkan yarım silindir biçimindeki bölüm, ocak yaşmağı. geleneksel türk evinde oda tasvirlerinde -genellikle- bulunur.

Beyaz yaşmak ne demek?

Beyaz yaşmak ne demek? Beyaz ırktan olan kimse.

Yasmagi yere atmak ne demek?

Kürd halk folkloründe ve toplumsal ahlaki normlar arasında bu "laçik" yani başörtüsü olayı başlı başına bir zihniyet, bir kültür, bir felsefedir. Toplumda zor anlarda ortaya çıkar. Toplumda husumet ve ya kavga durumunda Kadınlar baş örtülerini atarlar yere. ... Çünkü, o baş örtü namus anlamına geliyor.

Uçmağa ne demek?

Uçmag - Türk ve Altay mitolojisinde Cennet. Uçmağ (Uçmak, Ocmah, Uçmah) olarak da söylenir. Karşıtı Tamagdır.

Yaşmaklı kadın ne demek?

Yaşmak, türlü ince kumaşlardan yapılırdı. Kapalı ve açık olmak üzere iki şekilde bağlanırdı. ... Anadolu kadınlarının günlük başörtülerinin çene altına bağladıkları iki ucunu, çeneyi, dudakları, bazen de burnu kapatacak şekilde öne getirmelerine de yaşmak denir.

Rüyada beyaz başörtüsü görmek nedir?

Rüyada beyaz başörtü görmek, son derece hayırlı ve kişiyi mutluluğa boğacak gelişmelere yorumlanır. ... Uzun bir ömre de işaret olan rüya, kişinin çocukları ile beraber yaşayacağı çok güzel günlere ve huzurlu bir geleceğe de işarettir.

Rüyada beyaz eşarp görmek ne demek?

Rüyada beyaz eşarp görmek, aynı zamanda İslami kurallara uygun bir yaşamın sembolü olduğu gibi, haktan yana, doğruluktan ödün vermeyen biri olarak yaşandığına, bundan sonraki zaman diliminde de kişinin kalbini ve niyetini bozmadan hareket edeceğini ifade eder.

Kızıltamu ne demek?

4)Kızıl Tamu: “Aşağı Gök” yani cehennem olarak bilinen yer.

Uçmağ ne demek cehennem?

UÇMAĞ zaten CENNET demek. TAMU da CEHENNEM. Yunus Emre şiirlerinde Uçmağ'dan bahseder. Ancak Gök Tanrı inancında başlangıçta Uçmağ ve Tamu (Cennet Cehennem) yok.

Rüyada beyaz eşarp takmak nedir?

Rüyasında beyaz bir başörtüsü taktığını gören kimsenin bu rüyası, onun saygılı kadir kıymet bilen, incelik, kibarlık vasıfları olan, asillik sahibi ve aşk dolu, sevgi dolu bir kimse olduğuna işaretle yorumlanır. Rüyada siyah başörtüsü takmak ve görmek, üzüntü ve kedere işaretle yorumlanır.

Rüyada Başörtüsü görmek nedir?

Rüyada başörtü görmek, kız çocuğu demektir. Temiz ve yeni başörtüsü varlıklı ve iyi kocaya, Eski ve yamalı başörtüsü yoksul kocaya, Başörtüsünün herkesin içinde açılması hata işlemeye, Başörtüsünün uçması eşten ayrılmaya, onun geri gelmesi ayrıldığı kocanın ona geri dönmesi anlamına gelmektedir.

Ruyada başörtüsü görmek nedir?

Rüyada başörtü görmek, kız çocuğu demektir. Temiz ve yeni başörtüsü varlıklı ve iyi kocaya, Eski ve yamalı başörtüsü yoksul kocaya, Başörtüsünün herkesin içinde açılması hata işlemeye, Başörtüsünün uçması eşten ayrılmaya, onun geri gelmesi ayrıldığı kocanın ona geri dönmesi anlamına gelmektedir.

Tamu ne demek TDK?

a. din b. esk. Cehennem: “Cehennem inancında tamu sözcüğünün anlattığı belli bir cehennem tasarımı yoktur.” -M. C.