Nirengi noktası ne demek paragraf?

İçindekiler:

 1. Nirengi noktası ne demek paragraf?
 2. Nirengi uygulaması nedir?
 3. Nirengi noktası nasıl atılır?
 4. Nirengi noktası ne demek sözlük anlamı?
 5. Nirengi noktası nasıl bulunur?
 6. Poligon noktası isimlendirilmesi nasıl olur?
 7. Nivelman noktası nedir?
 8. Edebiyatta nirengi noktası ne demek?
 9. Poligon Istikşafı nedir?
 10. Nivelman nedir ne işe yarar?
 11. Nivelman türleri nelerdir?

Nirengi noktası ne demek paragraf?

TDK'ya göre belli sayıda noktanın konumunu kesin olarak tespit edebilmek için, bu noktaları tepe olarak kabul ederek bir alanı haritasını çıkarmak için üçgenlere bölme işi nirengi (veya üçgenleme) olarak adlandırılmakta. ... Nirengi noktası ise nireginin tanımında da bulunan üçgenleri tepe noktası olarak ifade edilmekte.

Nirengi uygulaması nedir?

Nirengi, doğrudan bir konuşmayı önlemek için kullanılan bir manipülasyon taktiğidir. ... Nirengi, insanların birçok nedenden dolayı kullandığı bir taktiktir. Rekabet yaratmak veya insanları birbirine düşürmek için kullanılabilir.

Nirengi noktası nasıl atılır?

Nirengi taşları bölgede yüksek bir tepeye yada dağa çimento atılarak dikilir. Ve sonra rahatlıkla görülmesi için beyaza boyanır. Bu nirengi taşlarına gps kurularak nirengi taşının bulunduğu konum tam olarak belirlenir. Sonra poligon noktaları atılır.

Nirengi noktası ne demek sözlük anlamı?

Nirengi kelimesi Farsça kökenli bir kelime olmakla birlikte nîrengî kelimesinden türetilerek dilimizde yer almıştır. Nirengi kelimesi belli sayıda noktanın konumunu belirlemek amaçlı, noktaların tepe olarak kabul edilmesi ve bir alanı üçgene bölme işlemi anlamına gelmektedir.

Nirengi noktası nasıl bulunur?

Nirengi veya üçgenleme, haritacılıkta bilinmeyen bir uzunluğu, yüksekliği veya koordinatı bulmak için bir alanı üçgenlere bölerek yapılan hesap. Nirengi hesabında kullanılan referans cisme nirengi noktası veya kısaca sadece nirengi denir.

Poligon noktası isimlendirilmesi nasıl olur?

Poligon noktalarına, her belediye veya köy sınırları içinde 1 den başlayarak ard arda numaralar verilir. Kural olarak önce ana, sonra ara ve yardımcı noktalar numaralanır. Ek ve yenileme işlerinde, yeni poligonlara eski numaraları izleyen numaralar verilir.

Nivelman noktası nedir?

Yöntemine uygun olarak tesis edilmiş, yapılan ölçme ve hesaplamalarla yükseklikleri belirlenmiş olan noktalara nivelman noktası deniliyor. Yükseklik farkı ölçülecek noktalar arasındaki uzaklık fazla ise veya aletin bir defa kurulmasıyla her iki noktaya kurulan miralar okunamıyorsa nivelmanda tekrar ölçü yapılıyor.

Edebiyatta nirengi noktası ne demek?

Nirengi hesabında kullanılan referans cisme nirengi noktası veya kısaca sadece nirengi denir. Bu nedenle nirengi sözcüğü Türkçede zaman zaman referans, hareket yeri ve başlangıç anlamlarında da kullanılır.

Poligon Istikşafı nedir?

Bir arazinin belirli bir amaç doğrultusunda araştırılması için yapılan ilk çalışmalarıdır. Tasarlanan bir poligon ağına ait noktaların arazide tesis edilecek yerlerin seçimine poligon istikşafı denir.

Nivelman nedir ne işe yarar?

Nivelman, noktalar arasındaki yükseklik farkları ölçmeye yarıyor. ... Yöntemine uygun olarak tesis edilmiş, yapılan ölçme ve hesaplamalarla yükseklikleri belirlenmiş olan noktalara nivelman noktası deniliyor.

Nivelman türleri nelerdir?

Türleri
 • Astrojeodezik nivelman.
 • Astrogravimetrik nivelman.
 • Barometrik nivelman.
 • Diferansiyel nivelman.
 • Doğrudan nivelman.
 • Birinci derece nivelman.
 • Jeodezik nivelman.
 • Enkesit nivelmanı
Daha fazla öğe...