Teravih namazı nasıl kılınır?

İçindekiler:

 1. Teravih namazı nasıl kılınır?
 2. Teravih namazı nasıl kılınır hangi dualar okunur?
 3. Teravih namazının her rekatında niyet edilir mi?
 4. Teravih namazı 8 rekât kılınabilir mi?
 5. Evde teravih namazı kılarken hangi sureler okunur?
 6. Teravih namazı nasıl kılınır nasıl niyet edilir?
 7. Tek başına teravih namazı kılınır mı?
 8. Teravih namazı en geç saat kaça kadar kılınabilir?

Teravih namazı nasıl kılınır?

 1. Rekat. "Niyet ettim Allah rızası için dört rekat Teravih namazı kılmaya" diye niyet ederiz. "Allahu Ekber" diyerek İftitah Tekbiri alır ve namaza başlarız. ...
 2. Rekat. Ayağa kalkarak Kıyama dururuz. Besmele çekeriz. ...
 3. Rekat. Sübhaneke'yi okuruz. Euzü-besmele çekeriz. ...
 4. Rekat. Ayağa kalkarak Kıyama dururuz. Besmele çekeriz.
BE

Teravih namazı nasıl kılınır hangi dualar okunur?

Sadece imam hatip "Besmele, Fatiha ve zammı sure" okur, rüku secde yapılır ve oturulur. Bu oturuşta imam hatip ve cemaat "Tahiyyat duası, Salli-Barik ve Rabbena duaları"nı okuyarak sağ ve sol tarafa selam verilir. Teravih namazı toplam kaç rekat kılınacaksa rekatlarda sıralama bu şekilde devam eder.

Teravih namazının her rekatında niyet edilir mi?

Teravih namazının tamamı tek namaz hükmünde olduğundan bu namaz için baştan bir niyet yeterli ise de aralarda verilen selamdan sonra namazdan çıkılmış olduğundan yeniden namaza başlarken tekrar niyet edilmesi ihtiyata daha uygundur.

Teravih namazı 8 rekât kılınabilir mi?

Bu nedenle, yorgunluk, meşguliyet ve benzeri sebeplerle, teravih namazının evde 8, 10, 12, 14, 16 veya 18 rekât kılınması hâlinde de sünnet yerine getirilmiş olur.

Evde teravih namazı kılarken hangi sureler okunur?

Öncelikle "Besmele" çekilir ve ardından "Sübhaneke", "Euzü besmele, Fatiha ve zammı sure" okunur, sonrasında rükû ve secde edildikten sonra ardından dördüncü rekâta kalkılır.

Teravih namazı nasıl kılınır nasıl niyet edilir?

"Euzü Besmele" çekilerek teravih namazına niyet edilir. "Niyet ettim Allah'ım senin rızan için teravih namazını kılmaya" diye niyet edilir ve sonra tekbir alınarak eller bağlanır.

Tek başına teravih namazı kılınır mı?

Tek başına teravih namazı kılmak için "Niyet ettim Allah rızası için teravih namazımı kılmaya" diyerek namaza başlayabilirsiniz. ... İki rekatta bir selam vererek ya da dört rekatta bir selam vererek teravih namazı kılınabilir.

Teravih namazı en geç saat kaça kadar kılınabilir?

Bu saat itibariyle yatsı namazını kıldıktan sonra teravih kılınabilir. Teravih namazı ne zamana kadar kılınabilir sorusuna ise, Diyanet "imsak vaktine ve fecrin doğuşuna kadar" yanıtını vermektedir.