Metropol anlamı nedir kısaca?

İçindekiler:

 1. Metropol anlamı nedir kısaca?
 2. Hangi şehirler metropol?
 3. Türkiye'deki metropol şehirler nelerdir?
 4. Metropol Türkçe mi?
 5. Senkronize kelimesinin Türkçe karşılığı nedir?
 6. Metropol kadını ne demek?
 7. Güzel bir kent nasıl olmalı?
 8. Türkiye'nin 3 büyük şehri neresi?
 9. Senkronize hareket etmek ne demek?
 10. Senkronize etmek ne işe yarar?
 11. Bağımsız kadın ne demek?
 12. Metropol hayatı ne demek?
 13. Işınsal kent tasarımı kime ait?
 14. Iyi kent nedir?
 15. Türkiye'nin 4 büyük şehri neresi?
 16. Türkiye'nin büyük şehri neresi?

Metropol anlamı nedir kısaca?

Metropol kelimesi, Yunanca μητρόπολις mētropolis meter (anne, ana) ve polis (şehir, kent) kelimelerinin birleşiminden oluşan meterpolis kelimesinin kısaltılması ile oluşmuştur ve anakent anlamına gelir. ... Metropol kavramı aynı zamanda başkentlere gönderme yapan bir kavramdır.

Hangi şehirler metropol?

EN BÜYÜK 10 METROPOL ŞEHİR
 • Tokyo-Japonya. Dünyanın en büyük metropol şehirleri arasında açık ara farkla Tokyo önde. ...
 • 2. Seul, Güney Kore. ...
 • 3. Mexico City, Meksika. ...
 • New York, ABD. ...
 • Mumbai, Hindistan. ...
 • Sao Paulo, Brezilya. ...
 • 7. Los Angeles, ABD. ...
 • 8. Şangay, Çin.
Daha fazla öğe...

Türkiye'deki metropol şehirler nelerdir?

Türkiye'nin üç büyük kenti İstanbul, Ankara ve İzmir, "dünyanın en hızlı büyüyen metropol ekonomileri arasında" yer aldı.

Metropol Türkçe mi?

Fransızca métropole "büyük ve merkezi şehir, başkent" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca mētrópolis μητρόπολις "anakent, bir koloniyi kuran kent" sözcüğünden alıntıdır.

Senkronize kelimesinin Türkçe karşılığı nedir?

Senkronize kelimesi eski Yunancadan günümüze gelen, Fransızca ve İngilizce ile gelişim göstererek Türkçeye yerleşmiş sözcüklerden biridir. Türkçe anlamı ise 'eş zamanlı olma, aynı anda olma' gibi ifadeler ile tabir edilmektedir.

Metropol kadını ne demek?

Metropollerin güzel kadınlarıdır onlar ama kadındırlar nihayetinde, şiddetin ilk madurlarını oluştururlar. Bazen ince uzun, bazen platform ama daima topluklu, babet dedikleri dümdüz tabanlar da zaman zaman revaşta olsa da vazgeçilmez ikilidir topukluları ve metropol kadınları.

Güzel bir kent nasıl olmalı?

İdeal kent; yayaların ön plana çıktığı bütünleşik ulaşım sistemleriyle arabasız bir hayata geri dönüşün olduğu, atıkların çöp kamyonlarıyla toplanıp biriktirilmediği, enerjinin yenilenebilen kaynaklardan sağlandığı karbon nötr ve güvenli bir kenttir.

Türkiye'nin 3 büyük şehri neresi?

Türkiye'nin en kalabalık ili 15.462.452 nüfus ile İstanbul olup, Türkiye nüfusunun %18,49 bölümü İstanbul ilinde yaşamaktadır. 2. sırada 5.663.322 nüfuslu Ankara ve 3. sırada 4.394.694 nüfus ile İzmir yer almaktadır.

Senkronize hareket etmek ne demek?

Aynı anda yapılan veya eşit zaman aralıklarında birlikte aynen tekrarlanan (hareket, olay), eş zamanlı.

Senkronize etmek ne işe yarar?

Senkronizasyon aslında uygulamaların kendi içinde haberleşmesi ve bilgi paylaşımı yapması demek. Örneğin mail kutusundaki maillerin telefonla eşitlenmesi veya sosyal medyadaki resimlerinizin telefonda yedeklenmesi vs.

Bağımsız kadın ne demek?

Bağımsız kadın meraklıdır, gezmeyi, yeni yerler görmeyi, yeni arkadaşlar edinmeyi, kitap okumayı, film izlemeyi sever. Bu dünyaya geliş amacını arama yolunda kendi sınırlarını çözer. Ve görür ki sınırları yok!

Metropol hayatı ne demek?

Metropol kelimesi, yoğun bir insan nüfusuna sahip çevresindeki diğer şehirlere göre kültürel ve ekonomik olarak üstün olan yerler için kullanılan bir kelime olmaktadır. İş imkanlarının fazla olması sebebiyle metropol şehirler fazlaca göç alabilmektedir.

Işınsal kent tasarımı kime ait?

16. yüzyılda bütüncül radyal (ışınsal) plan şeklinde uygulanmış tek ideal kent olarak bilinen Palmanova, Scamozzi tarafından tasarlanmış ve 1593–1623 yılları arasında inşa edilmiştir.

Iyi kent nedir?

İstihdam sağlayıcı, doğal ve tarihi çevreyi koruyan, kimlikli olan ve bu kimliği korunan, doğal afetlere ve diğer afetlere karşı güvenli, satın alınabilir ve yaşam kalitesi yüksek konut çevrelerinin yer aldığı, eğitim, sağlık gibi hizmetleri güçlü, yeterli açık alanı sağlamış, bölgede yaşayanlar arasında sosyal ...

Türkiye'nin 4 büyük şehri neresi?

Türkiye'nin en kalabalık ili 15.462.452 nüfus ile İstanbul olup, Türkiye nüfusunun %18,49 bölümü İstanbul ilinde yaşamaktadır. 2. sırada 5.663.322 nüfuslu Ankara ve 3. sırada 4.394.694 nüfus ile İzmir yer almaktadır.

Türkiye'nin büyük şehri neresi?

Türkiye'nin en büyük şehri ise 15 Milyon nüfusu ile İstanbul'dur. Türkiye'nin başkenti ise Ankara'dır.