Bilinçdışı nasıl yazılır TDK?

İçindekiler:

 1. Bilinçdışı nasıl yazılır TDK?
 2. Halinde nasıl yazılır TDK?
 3. Karargah nasıl yazılır?
 4. Nam ı diğer Nasıl Yazılır?
 5. M Ö nasıl yazılır?
 6. MÖ yazarken nokta konur mu?
 7. MÖ de nokta var mı?
 8. Kısaltmalar nasıl yazılır TDK?
 9. Yüzyıl kısaltması nokta var mı?
 10. Dr Kısaltmasında nokta var mı?
 11. Doktor kısaltması nasıl yazılır?
 12. Küçük harflerle yapılan kısaltmaların sonuna ne konur?
 13. Tbmm'ye gelen ekler nasıl yazılır?
 14. Özel isme gelen ekler nasıl yazılır?
 15. Saatlerden sonra gelen ekler nasıl yazılır?
 16. Saat 14.00 de nasıl yazılır?
 17. Saat 13 de mi te mi?
 18. 13.30 da nasıl yazılır TDK?

Bilinçdışı nasıl yazılır TDK?

bilinçdışı, 10 karakter ile yazılır. Ayrıca, b harfi ile başlar, ı harfi ile biter. Tüm karakter dağılımı ise, 'b', 'i', 'l', 'i', 'n', 'ç', 'd', 'ı', 'ş', 'ı', şeklindedir.

Halinde nasıl yazılır TDK?

Durum, davranış, tutum anlamına gelir. Arapçadan dilimize geçen bu kelime genellikle hal şeklinde yanlış yazılır. Doğru kullanımı hâl şeklinde olmalıdır.

Karargah nasıl yazılır?

karargâh, 8 karakter ile yazılır. Ayrıca, k harfi ile başlar, h harfi ile biter. Tüm karakter dağılımı ise, 'k', 'a', 'r', 'a', 'r', 'g', 'â', 'h', şeklindedir.

Nam ı diğer Nasıl Yazılır?

TDK Sözlüğü'ne göre "namıdiğer" birleşik yazılır. Kalıplaşıp bir bütün haline geldiği kabul edilmiştir. Bununla birlikte Dil Derneği "namı diğer" şeklinde ayrı yazımı doğru bulmaktadır ve bu yazım basılı eserlerde daha yaygınca kullanılmaktadır.

M Ö nasıl yazılır?

Milattan Önce / m. ö. Milattan Sonra / m. s.

MÖ yazarken nokta konur mu?

Gelenekleşmiş olan T.C. (Türkiye Cumhuriyeti) ve T. (Türkçe) gibi kısaltmalarının dışında büyük harflerle yapılan kısaltmalarda nokta kullanılmaz. K.K.K., M.Ö. , M.S., P.K., T.C. ” Özel isim veya unvan olan bir kelime birkaç harfle kısaltılıyorsa yalnız ilk harf büyük yazılır.

MÖ de nokta var mı?

yani, Milattan önce ifadesi, M.Ö olarak yazılır. Yani, iki harf arasında nokta vardır. Milat: Hz. ... Tarihi olaylar ve metinler yazılıp belirtilirken, tarihlerin karışmaması adına Milattan önce ve Milattan sonra olarak ayrım vardır.

Kısaltmalar nasıl yazılır TDK?

Küçük harflerle yapılan kısaltmalara getirilen eklerde kelimenin okunuşu esas alınır: cm'yi, kg'dan, mm'den, kr.un. Büyük harflerle yapılan kısaltmalara getirilen eklerde ise kısaltmanın son harfinin okunuşu esas alınır: BDT'ye, TDK'den, THY'de, TRT'den, TL'nin vb.

Yüzyıl kısaltması nokta var mı?

Asır ya da içerisinde yaşanılan zaman dilimi anlamlarına gelen yüzyıl, zaman zaman kısaltılarak da kullanılabilir. Kısaltma biçiminde kullanılması halinde "yy" biçiminde yazılır. Kısaltma biçiminde yazılarak ek alırsa da üstten kesme işareti ile ayrılması gerekir.

Dr Kısaltmasında nokta var mı?

Harfler arasına nokta koymaya gerek yoktur. Uyarı : Bazı kısaltmalar da kelime gibi oluşturulmuştur. ... Kural : Özel isim veya unvan olan bir kelime birkaç harfle kısaltılıyorsa yalnız ilk harf büyük yazılır. Prof., İst., Doç., Dr., Av., Alb., Gen.

Doktor kısaltması nasıl yazılır?

a.ad, adına
doğ.doğumu
DPDemokrat Parti
DPTDevlet Planlama Teşkilatı
Dr.Doktor

Küçük harflerle yapılan kısaltmaların sonuna ne konur?

TDK'ye göre: Küçük harflerle yapılan kısaltmalara getirilen eklerde kelimenin okunuşu esas alınır: cm'yi, kg'dan, mm'den, kr.un vb. Büyük harflerle yapılan kısaltmalara getirilen eklerde ise kısaltmanın son harfinin okunuşu esas alınır: BDT'ye, TDK'den, THY'de, TRT'den, TL'nin vb.

Tbmm'ye gelen ekler nasıl yazılır?

UYARI: Kurum, kuruluş, kurul, birleşim, oturum ve iş yeri adlarına gelen ekler kesmeyle ayrılmaz: Türkiye Büyük Millet Meclisine, Türk Dil Kurumundan, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanlığının; Bakanlar Kurulunun, Danışma Kurulundan, Yürütme Kuruluna; Türkiye Büyük Millet ...

Özel isme gelen ekler nasıl yazılır?

Özel isimlere gelen eklerin yazılışı

 1. Özel adların aldığı yapım ekleri kesme imi ile ayrılmaz. ...
 2. Özel adların sonlarına gelen çekim ekleri kesme işaretiyle ayrılır. ...
 3. Özel adlardan türeyen sözcüklerin aldığı çekim ekleri ve kurum, kuruluş, bakkal, okul, belediye vb. kesme işaretiyle ayrılmaz.

Saatlerden sonra gelen ekler nasıl yazılır?

Saatlere gelen ekler kesme işareti ile ayrılır. Bunlara gelen eklerde; ünsüz sertleşmesi olup olmadığına da dikkat edilir. Üstteki 13.

Saat 14.00 de nasıl yazılır?

Doğru yazımımız şöyle olacaktır: Saat 14:00'te Kızılay'da buluşacağız. Şimdi sıra sıra bakalım: 1. S harfi büyüktür çünkü cümlenin ilk harfi büyük harfle başlar.

Saat 13 de mi te mi?

Saatler tüm rakamları okunuyormuş gibi yazılır. - 13.

13.30 da nasıl yazılır TDK?

Doğru olan 13.