adplus-dvertising

Eğitimde kavram nedir?

İçindekiler:

 1. Eğitimde kavram nedir?
 2. Kavram yanılgıları ve türleri nelerdir?
 3. Fen Bilimleri kavram yanılgıları nelerdir?
 4. Fizikte kavram yanılgıları nelerdir?
 5. Kavram yanılgısı nedir örnek?
 6. Kavram yanılgısı nasıl yok edilir?
 7. Kavram yanılgıları öğrenmeyi nasıl etkiler?
 8. Alternatif kavram ne demek?
 9. Kavram Ağı tablosu nedir?
 10. Kavramların Düşünmemizdeki işlevi nedir?
 11. Kavram haritası yöntem mi teknik mi?
 12. Kavram haritası hangi programda hazırlanır?
 13. Drama eğitiminin amacı nedir?

Eğitimde kavram nedir?

Kavramlar, benzer ve/veya ortak özellikleri olan nesne, olay, fikir ve davranışların oluşturduğu sınıflamaların soyut temsilcileridir. ... Eğitim açısından kavram ise, ortak tepkiye yol açan ilişkili uyaran takımıdır (Özyürek, 1984).

Kavram yanılgıları ve türleri nelerdir?

Bu araştırma kapsamında kavram yanılgısı türleri dört kategori (aşırı genelleme, aşırı özelleme, yanlış tercüme ve kısıtlı algılama) ve yanıtlayıcı davranışları da dört kategori (“işlem”, “eleme”, “rastgele” ve “yanıtsız”) altında ele alınmıştır.

Fen Bilimleri kavram yanılgıları nelerdir?

Kavram yanılgıları; kişisel tecrübeler sonucu oluşmuş, bilimsel gerçeğe aykırı olan ve kavram öğretilmesini engelleyici bilgiler olarak tanımlanmaktadır (Yürük, Çakır & Geban, 2000).

Fizikte kavram yanılgıları nelerdir?

Kavram Yanılgıları

 • KİNEMATİK. * Yan yana duran iki cisim aynı hıza sahiptir. ...
 • DÜŞEN CİSİMLER. * Aynı yükseklikten bırakılan ağır cisimler hafif cisimlere göre daha önce yere düşer. ...
 • EYLEMSİZLİK. * Sabit hızla hareket eden cisimlere kuvvet etki eder. ...
 • NEWTON KANUNLARI. ...
 • SÜRTÜNME KUVVETİ ...
 • YERÇEKİMİ ...
 • ENERJİNİN KORUNUMU. ...
 • MOMENTUMUN KORUNUMU.

Kavram yanılgısı nedir örnek?

Kavram yanılgısı, kişinin bir kavramı anladığı şeklin, kavramın ortaklaşa kabul edilen anlamından önemli derecede farklılık göstermesi durumudur. Örneğin, doğruluk ve gerçeklik başlığında da örneklediğimiz gibi “Bu söylediklerin gerçek olamaz.” ifadesinde kullanılan “gerçek” kavramı hatalı kullanılmıştır.

Kavram yanılgısı nasıl yok edilir?

Sadece kavram yanılgılarının tespitinde: TGA (tahmin-gözlem-açıklama), mülakatlar, çizimler, kelime ilişkilendirme, talih çizgileri, tanılayıcı dallanmış ağaç, yapılandırılmış grid, teşhis testleri Sadece kavram yanılgılarının giderilmesinde: Analoji (benzetim), kavramsal değişim metinleri, anlam çözümleme tabloları, ...

Kavram yanılgıları öğrenmeyi nasıl etkiler?

Kavram yanılgıları anlamlı ve kalıcı öğrenmeyi engellediği için öğrencinin akademik başarısını da olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu nedenle bir kavram öğretilirken, ilk olarak öğrencilerin önceki bilgilerini tespit edilmeli daha sonra yeni bilgiler üzerine inşa edilmelidir.

Alternatif kavram ne demek?

Kavram yanılgıları öğrencilerin bilimsel olarak kabul edilen kavramlara alternatif olarak geliştirdikleri kavramlardır. Öğrencilerin deneyimleri sonucu edindikleri bu alternatif kavramlar yeni konuların anlaşılmasında zorluk yaratmakta ve anlamlı öğrenmeyi önemli ölçüde engellemektedir (Tekkaya, Balcı, 2003).

Kavram Ağı tablosu nedir?

12 Kavram Ağları (KA) Kavram ağları, öğrencilerin izlenimlerini, düşüncelerini ders kitabı, dergi, ansiklopedi vb. öğretim araçlarındaki kavram ve ilkelere uyumlu bir biçimde sergileyen bir grafik araçtır.

Kavramların Düşünmemizdeki işlevi nedir?

Kavramlar; günlük hayatta herhangi bir nesneyi ifade etmek için yerine kullandığımız kelimelerdir. Örneğin canlıların en gelişmiş yapıda olanına "insan" deriz. Bu kavramı kullanırız. ... Düşünmek zihinsel bir faaliyettir; kavramları anlamlandırma, olayları anlama çabasıdır.

Kavram haritası yöntem mi teknik mi?

Kavram Haritaları(NOVAK) Hem bir teknik, hem bir ders materyali, hem bir ölçme aracıdır… Analitik ve semantik düşünmeyi sağlar. ... Kavramların öğretimini, anlaşılmasını ve görsel hafıza yoluyla belleğe daha kolay ve uzun süreli kaydedilmesini sağlar. Kavramlar arası bağ kurmayı sağlar.

Kavram haritası hangi programda hazırlanır?

Kavram haritaları kâğıt üzerinde hazırlanabileceği gibi bilgisayar ortamında da rahatlıkla hazırlanabilir. Microsoft Word vb. programlar kullanılarak manuel olarak hazırlanabilir.

Drama eğitiminin amacı nedir?

7 DRAMANIN AMACI Dramanın en önemli amaçlarından biri çocukların ve ergenlerin iletişim ve etkileşimde bulunmalarını sağlamak, kendilerini ve yaşadığı dünyayı en iyi şekilde algılamalarını ve tanımalarını sağlayacak imkanlar sunmaktır.