adplus-dvertising

Ağartma işleminde ne kullanılır?

İçindekiler:

 1. Ağartma işleminde ne kullanılır?
 2. Substantiflik ne demek?
 3. Merserize makinesi ne ise yarar?
 4. Reaktif boyamada soda ne ise yarar?
 5. Merserizasyon ne demek?
 6. Akrilik iplik ne demektir?
 7. Kostikleme ne demek?
 8. Iplik çeşitleri nelerdir?
 9. Iplikler kaç gruba ayrılır?
 10. Viskon iplik ne demek?
 11. Yün Iplikçiliği kaça ayrılır?
 12. Strayhgarn ne demek?
 13. Kamgarn yün nedir?
 14. Yarı kamgarn ne demek?
 15. Yün iplik nasıl elde edilir?
 16. Yün iplik nedir?
 17. Viskon kumaş Terletir mi?
 18. Viskon kumaş hangi mevsimde giyilir?
 19. Viskoz kumaş sağlıklı mi?
 20. Floş viskon kumaş nedir?
 21. Floş kumaş ne demek?

Ağartma işleminde ne kullanılır?

Selüloz esaslı liflere uygulanan ağartma işlemindeki asıl amaç, sarımtırak hâlin ve bitki kabukçuklarının liflerden uzaklaştırılarak liflerin daha düzgün ve beyaz olmasını sağlamaktır.

Substantiflik ne demek?

Substantiflik, flotte içerisinde çözünmüş veya homojen olarak dağılmış durumda bulunan terbiye maddesinin tekstil mamulü tarafından çekilip alınma, onunla reaksiyona girme isteğinin fazla olmasıdır.

Merserize makinesi ne ise yarar?

Tüp merserize makinesi merserize işlemini kontinü gerçekleştiren bir makinedir. Merserize işlemi, selüloz lifinin kimyasal ve fiziksel yapısını değiştiren bir işlemdir.

Reaktif boyamada soda ne ise yarar?

Soda: Boyar madde molekülleri ile lif arasında kovalent bağ oluşmasını sağlar. Islatıcı: Dispers özelliği olan ıslatıcı kullanımı boyama verimini artırır. Genellikle boya banyoları otomatik olarak hazırlanmakta ve emdirme işlemi sırasında azalan flotteye dozaj pompaları yardımıyla ilave yapılabilmektedir.

Merserizasyon ne demek?

Merserize, yalnızca pamuk elyafına özgü bir işlem olup, pamuklu iplik, dokuma yada örme kumaşlara kalıcı bir parlaklık kazandıran ön terbiye işlemidir. ... Pamuklu mamulün (iplik veya kumaş) kuvvetli bazik çözelti ile muamele edilmesi sırasında pamuk lifi fiziksel olarak şişer.

Akrilik iplik ne demektir?

Bir plastik türü olan akrilik için iplik, kumaş ya da birçok ürüne dönüştürülebilen sentetik madde diyebiliriz. Yani akrilik ip insan yapımı, doğal olmayan bir üründür. %85 oranında “aklinolitril” adında zehirli, suda çözünebilen kimyasal madde içerir ve kanserojen maddeler arasında yer alır.

Kostikleme ne demek?

Kostikleme, özellikle pamuklu dokuma yüzeylerin sud kostikle işlenmesidir. Bu işlemde, merserizasyon işlemindeki gibi bir germe yoktur. Kostikleme işlemi, dokuma yüzeyin çekmesine ve sıkışmasına neden olur. Böylece kumaş boya maddesini daha fazla emebilir; ancak bu işlem dokuma yüzeye bir parlaklık kazandırmaz.

Iplik çeşitleri nelerdir?

İPLİK ÇEŞİTLERİ

 • PAMUK İPLİĞİ Pamuk bitkisinin kapsülünde ki ( koza ) tohumlarından alınan elyafların işlenmesi ile elde edilen pamuk iplikleri çok yaygın olarak kullanılır. ...
 • POLYESTER İPLİĞİ ( TERİLEN ) ...
 • POLYESTERİN ÖZELLİKLERİ VE KULLANILAN YERLER. ...
 • FİLAMENT TEKSTÜRE İPLİKLER. ...
 • PUNTALI ( BOĞUMLU ) İPLİKLER.

Iplikler kaç gruba ayrılır?

Teknik iplikler kullanılan liflere göre doğal ve sentetik olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Doğal ve sentetik liflerden üretilen iplikleri ise düşük, yüksek ve çok yüksek mukavemetli iplikler olarak alt gruplarda incelemek mümkündür (Şekil 1.

Viskon iplik ne demek?

Viskonun hammaddesi kayın ağacıdır; aynı pamuk gibi selülozdan oluşur. Viskon üretimi sürecinde akışkan hale gelen selülozun yapısında, hemen hemen hiç kimyasal değişiklik olmaz. Filament olarak sertleştikten sonra yine selüloz olarak kalmaktadır. Bu özellikleriyle viskonun yapısı pamukla yüksek benzerlik gösterir.

Yün Iplikçiliği kaça ayrılır?

Naylon ve perlon olmak üzere iki çeşidi vardır. Ancak piyasada poliamid iplikler naylon olarak bilinir. Filament iplik veya ştapel iplik olarak üretilebilir.

Strayhgarn ne demek?

Kalın, ağır dink işlemi görmüş ve ştrayhgarn yün ya da yün/sentetik karışımı ipliklerden yapılmış kumaşlardır. Ştrayhgarn atkı ipliği az bükümlüdür. çözgüde ştrayhgarn iplik yerine çift kat kamgarn iplik ya da pamuk ipliği kullanılabilir.

Kamgarn yün nedir?

Kamgarn: (İng. worsted) Taranmış yün, uzun ve ince yün elyaflarının taranmasıyla ve daha sonra eğrilmesiyle elde edilen kaliteli yünden yapılmış iplik ve bu iplikle dokunmuş veya örülmüş kumaşlara denir. ... Kamgarn yün iplikleri prensip olarak, pamuktaki penye ipliklerine benzerler.

Yarı kamgarn ne demek?

Yarı kamgarn kamgarn ve yünlü ürünlerdir. Halen, endüstrideki "yarı kamgarn", pamuk eğirme teknolojisini yün eğirme teknolojisi ile birleştirmek için çoğunlukla yün eğirme ekipmanları ve pamuk eğirme ekipmanları kullanmaktadır. ... Pamuk ve ipek iplik endüstrisine girmiştir.

Yün iplik nasıl elde edilir?

Yün bazı memelilerden (özellikle koyun, keçi, deve, lama, ada tavşanı) elde edilen hayvansal kıl kökenli doğal bir elyaf türü. Sıcak tuttuğu için battaniye ve kışlık giysilerin üretiminde kullanılır. Yün elyafı koyundan genellikle canlı hayvanlardan kırkılmak suretiyle olmak üzere değişik yöntemlerle elde edilir.

Yün iplik nedir?

Yün ipliği nedir? Eğirme dünyasında, yün ipliği, elyafın hazırlanmasının özel bir yolunu ve çeşitli elyaflarda kullanılabilecek özel bir eğirme tekniğini ifade eder. Kamgarn iplik eğirme yönteminin aksine, yün lif hazırlama, tüm lifleri dizmek veya liflerin aynı uzunlukta olduğundan emin olmakla ilgili değildir.

Viskon kumaş Terletir mi?

Doğal kumaşlar arasındadır. kumaş terletir mi sorusu ile de sıkça karşılaşılmaktadır. Viskon kumaş suyu ve nemi iyi emen, hava alan bir kumaştır. Terleme yapmaz ve rahattır, tenle uyum sağlar.

Viskon kumaş hangi mevsimde giyilir?

Viskon ve Kaşmir benzer özelliklere sahiptir, ancak paylaşmadıkları sıcaklıktır. Kışın yünden yapılmış giysiler giymekten daha iyi olur ve viskon kıyafetleri soğuk mevsim bitene kadar depoya koyarsınız.

Viskoz kumaş sağlıklı mi?

Viskon Kumaş Sağlıklı Mıdır? Kesinlikle sağlıklıdır; çünkü yukarıda da belirttiğimiz üzere ham maddesi kayın ağacıdır, ve bu doğal bir liftir. Viskoz kumaşlar, zarif ve rahattır. Elyafın narin ve düzgün eğirme özelliğinden dolayı üründe yumuşak bir tuşe (dokunuş) elde edilmektedir.

Floş viskon kumaş nedir?

Erk Tekstil Bilgi Bankası Rejenere selüloz elyafından filament halde elde edilen ipliklere floş (rayon), ştapel haldeki elyaftan elde edilen ipliklere de viskon iplikler denir.

Floş kumaş ne demek?

Floş iplikler doğal parlak görünüme sahiptir. Floş, filament haldeki rejenere selüloz elyaftan üretilen, bükümsüz ve parlak bir tür suni ipek ipliğidir; rayon olarak da bilinir. ... Floş ipliklerden üretilen kumaşlar yumuşak ve dökümlüdür.