adplus-dvertising

Yüzme öğrenmek zor mu?

İçindekiler:

 1. Yüzme öğrenmek zor mu?
 2. Doğru kulaç nasıl atılır?
 3. Serbest yüzme tekniği nasıl gelişir?
 4. Kelebek yüzme stili nasıl yapılır?
 5. Drill çalışması ne demek?
 6. Kurbağalama yüzme nasıl yapılır?
 7. Kurbağalama yüzme stili nasıl yüzülür?
 8. Kurbağalama yüzme hangi kasları çalıştırır?
 9. Kurbağalama yüzerken yapılan yanlışlar nelerdir?
 10. Yüzerken dönüş nasıl yapılır?
 11. Yüzme nedir uzun bilgi?
 12. Yüzmek bir spor mudur?
 13. Yüzme insana ne kazandırır?
 14. Yüzme ne sıklıkla ve hangi yoğunlukta yapılmalıdır?

Yüzme öğrenmek zor mu?

Yüzmek yetenek anlamında çok zorlayacak bir şey değildir. Bir insan yüzmeye pek yeteneği olmamasına rağmen rahatlıkla öğrenebilir. Cesaretli olduğu taktirde ve kararlı davrandığı taktirde her insan yüzmeye başlayabilir. Bir insan yüzme bildiğini ancak suyun üzerinde doğru durduğu zaman söyleyebilir.

Doğru kulaç nasıl atılır?

İyi bir kulaç atmak için; parmaklarınızı çok az açık bırakmalısınız. Atacağınız kulaçlar, su altındaki hareket alanını bacaklarınızın yanında bitirmelidir. Daha sonra su üstüne çıkan kolunuzu dirsekten bükmeli ve gerinir gibi yukarı doğru yönlendirmelisiniz.

Serbest yüzme tekniği nasıl gelişir?

Serbest Yüzme Tekniğinizi Geliştirecek 10 İpucu

 • Başınızı omurga hizanızda düz olarak tutun ve havuzun dibine bakın. ...
 • Baş ve göğsünüzü suyun içine doğru hafif şekilde batırmanız, kalça ve bacaklarınızın yükselmesini sağlar.Hava ile dolan ciğerleriniz, yükselen bacaklarınızın daha az çalışmasını sağlar.

Kelebek yüzme stili nasıl yapılır?

Kelebek stilde yüzerken suyun çekiş biçimi diğer yüzme tekniklerinden farklılık göstermektedir. Kolun suya girmesiyle birlikte bir uzanma gerçekleşir. Suyu kendinize doğru çekerken iki kol birbirinden uzaklaşmaya başlar. Karın bölgesine geldiğinde kollar tekrardan bir araya gelmektedir.

Drill çalışması ne demek?

Koşu tekniğini geliştirmeye yönelik yapılan bu drill çalışmaları; direk olarak koşu tekniğine odaklanan egzersizlere dayanır. Bu çalışmalar, koşu tekniğini düzeltmeyi, koşu formunu iyileştirmeyi ve dolayısı ile daha iyi bir performans elde etmeyi amaçlar.

Kurbağalama yüzme nasıl yapılır?

Ayakta iken sol elinizle duvara yaslanın. Sağ ayağınızı diz hizasına kadar, kalçaya doğru kaldırın. Devamında ayak parmak ucunuz yana bakacak şekilde ayak bileğinizi dışa doğru çevirin.

Kurbağalama yüzme stili nasıl yüzülür?

Kurbağalama stil en karışık ve en yavaş yüzme stili olmasına rağmen en fazla teknik içeren branşlardan biri. Kurbağalama stilde kollara yanlara doğru açılır ve topuklar kalçaya doğru hareket eder.

Kurbağalama yüzme hangi kasları çalıştırır?

Ön üst bacak bölgesinde; Rectus femoris, Vastus lateralis, Vastus medialis kaslarını çalıştırır. Ayak çırpma hareketinin aktif kullanıldığı yüzme stillerinde ön bacak kasları; kurbağalama stilinde ise bacakların yay biçiminde kullanılmasıyla iç ve dış bacak kasları çalışır.

Kurbağalama yüzerken yapılan yanlışlar nelerdir?

Genel hatalar:

 • Kol hareketinin bitimi ile bacak hareketinin başlaması arasında bir kayma süresinin gerçekleşmemesi.
 • Kol hareketinin kısa olması.
 • El avuçlarının kalçanın yanına getirilmemesi.
 • Kol hareketinin ya düz kolla ya da kolun fleksiyonda olarak yapılması.

Yüzerken dönüş nasıl yapılır?

Havuzda yüzerken sporcu doğal olarak müsabakaya devam etmek için sona geldiğinde dönmek zorundadır. Branşa ve stile göre dönüşler değişmektedir. Serbest stilde, yüzücü duvara yaklaştığında son bir serbest kol attıktan sonra takla yaparak dönüş yapabilir. Takla ile dönüş en çok tercih edilen yöntemdir.

Yüzme nedir uzun bilgi?

Yüzme, vücudun kol ve ayak salınımlarını kullanarak suyun üstünde ya da altında ilerlemesidir. Yüzyıllardır spor amaçlı gerçekleştirilen yüzme eylemi ile, vücudumuzda bulunan bütün kasları çalıştırırken, normalden 1.

Yüzmek bir spor mudur?

Yüzme sporu, tıpkı yürümek ve koşmak gibi, insan bedenine oldukça uygun ve doğal hareketlerle ilgili bir spordur. Aynı zamanda vücuda kazandırdığı güç ve direnç ile birlikte, bu sporla uğraşanlara da iyi bir hayat disiplini vermektedir.

Yüzme insana ne kazandırır?

Hadi, hazırsanız önce düzenli yüzmenin faydaları nelermiş bir bakalım!

 • Yüzmek Tüm Vücudunuzun Çalışmasını Sağlar.
 • Yüzmek Kemik Kütlenizi Artırır.
 • Yüzmek Ciğer Kapasitenizi Artırır.
 • Yüzmek Kardiovasküler Sisteminizin Üzerinde Olumlu Etkiye Sahiptir.
 • Yüzmek Modunuzu Yükseltir ve Stres Seviyenizin Azalmasına Yardımcı Olur.

Yüzme ne sıklıkla ve hangi yoğunlukta yapılmalıdır?

Başlangıç için 12-20 dakika uygun süredir. Haftada en az üç kez 30 dk uygun şiddette yapılabilecek bir yüzme iyi bir kondüsyon sağlamaya yetecektir. Tüm diğer aktivitelerde olduğu gibi sağlık amaçlı yapılıyorsa düzenli ve sürekli olması önemlidir.