Sert ve saglam maddeler nelerdir?

İçindekiler:

 1. Sert ve saglam maddeler nelerdir?
 2. Pürüzlü şeyler nedir?
 3. Pürüzlü nedir örnek veriniz?
 4. Pürüzsüz maddelere örnekler nelerdir?
 5. Katı olan şeyler nelerdir?
 6. Yoğurt hangi haldedir?
 7. Sıvılar ve özellikleri nedir?
 8. Sıvı olan şeyler nelerdir?
 9. Sıvı maddelere örnekler nelerdir?
 10. Katı sıvı gaz örnekleri nelerdir?
 11. Maddenin halleri nelerdir 3 sınıf?
 12. Her maddenin katı sıvı gaz hali var mıdır?
 13. Aynı madde doğada hangi hallerde bulunur?
 14. Hangi maddelere dokunmak tehlikelidir?
 15. Hangi maddelerin kokusuna bakmak tehlikelidir?
 16. Bilmediğimiz maddelere dokunmak koklamak veya tadına bakmak neden sakıncalıdır?
 17. Gaz maddelere örnek olarak ne verebiliriz?
 18. Gazın özellikleri nelerdir?
 19. Gaz maddeler akıcı mıdır?
 20. Hangi maddeler sıkıştırılabilir?
 21. Sıvılar hangi hareketi yapar?
 22. Maddenin halleri nelerdir 4 sınıf?
 23. Buz sıvı bir madde midir?
 24. Buz hangi maddedir?
 25. Su doğada katı sıvı ve gaz halinde bulunur Doğru mu yanlış mı?
 26. Buz suyun hangi haline örnektir?

Sert ve saglam maddeler nelerdir?

Sert ve sağlam maddeler kırılabilen katı maddelere sert ve sağlam maddeler adı verilir. Yani bir maddenin sert olması için katı ve elle şekil verilemeyecek kadar sağlam olması gerekir. Sağlam olması ise kolayca kırılmaması ya da şeklinin bozulmamasıdır.

Pürüzlü şeyler nedir?

Yüzeyinde, girinti- çıkıntı olan maddeler pürüzlü (duvar, taş, tahta, vb.) madde olarak adlandırılır. Yüzeyinde girinti, çıkıntı bulunan maddelerdir. Ağaç, aynaların kenarındaki işlemeli bölgelere dokunduğumuzda yüzeyin pürüzlü olduğunu hissederiz.

Pürüzlü nedir örnek veriniz?

Pürüzlü madde, elimizi sürttüğümüzde engelleyici ve evlimize gelen çıkıntılara denir. Pürüzlü maddelere örnek ayakkabını altı, fermuar, halı, alçı duvar, toprak, dökme beton, dişlerimiz, ekmeğin üstü. Pürüzsüz madde, elimizi sürtünce adeta kayma hissi yaratan maddelere denir.

Pürüzsüz maddelere örnekler nelerdir?

Pürüzsüz maddelere örnekler

 • Cilalı tahta.
 • Pencere camı
 • Fayans.
 • Mobilya yüzeyi.
 • Ayna.
 • Televizyon ekranı
 • Kitap kapağı
 • Araba kaportası

Katı olan şeyler nelerdir?

KATI MADDELER Belirli bir şekli ve hacmi olan maddelere katı maddeler denir. Dışarıdan bir etki olmadıkça katı maddelerin şekli ve hacmi değişmez. Taş, tuğla, tahta, silgi, kaşık, çatal, kitap, masa, televizyon gibi madde ve cisimler katı maddelerdendir.

Yoğurt hangi haldedir?

Yoğurt sıvı bir maddedir. Konulduğu kabın şeklini alır. Akışkandır. Yoğurt katı olmaz çünkü katı maddelerin belirli bir şekli vardır.

Sıvılar ve özellikleri nedir?

Sıvı, maddenin ana hallerinden biridir. Sıvılar, belli bir şekli olmayan maddelerdir, içine konuldukları kabın şeklini alırlar, akışkandırlar. Sıvı molekülleri, sıvı hacmi içinde serbest hareket ederler, fakat partiküllerin ortak çekim kabiliyeti, hacmin izin verdiği ölçüdedir. Sıvılar sıkıştırılamazlar.

Sıvı olan şeyler nelerdir?

Su,meyve suyu,süt,zeytin yağı,alkol,civa gibi maddeler sıvı maddelere örnek verilebilir. Kendilerine ait bir şekilleri yoktur.Bulundukları kabın şeklini alırlar. ■Akışkan halde bulunurlar.Fakat her sıvının akışkanlığı aynı değildir.Yoğunluklarına göre değişkenlik gösterirler. ■Tanecikleri birbiri ile temas halindedir.

Sıvı maddelere örnekler nelerdir?

Maddenin Sıvı Hali - Belirli bir hacimleri vardır. - Ancak belirli bir şekilleri yoktur. - Bulundukları kabın şekillerine alırlar. - Zeytinyağı, su, süt ve benzin gibi maddeler sıvıdır.

Katı sıvı gaz örnekleri nelerdir?

Maddenin halleri ve özellikleri nelerdir?

 • İhtiyacın olan malzemeler:
 • Madde:
 • MADDENİN KATI HALİ
 • Örnek: Kalem, kitap, demir kaşık.
 • MADDENİN SIVI HALİ
 • Örnek: Su, ayran, meyve suyu, cıva.
 • MADDENİN GAZ HALİ
 • Örnek: Oksijen, karbondioksit.

Maddenin halleri nelerdir 3 sınıf?

Maddenin; katı, sıvı ve gaz olmak üzere üç hali vardır. Katı Maddeler: Belirli bir şekli olan maddelerdir. Kalem, sandalye, masa, tahta, demir, taş, silgi, kalemtıraş, kitap, defter gibi maddeler katı maddelere örnektir. ... Sıvı Maddeler: Belirli bir şekli olmayan, bulunduğu kabın şeklini alan maddelerdir.

Her maddenin katı sıvı gaz hali var mıdır?

* Katı maddelerin belirli bir şekli vardır. Sıvı ve gaz maddelerin yoktur. * Katı maddeler akışkan değildir.

Aynı madde doğada hangi hallerde bulunur?

Maddeler doğada katı, sıvı ve gaz halde bulunurlar. Maddelerin doğada katı halde bulunması, en düzenli hallerine örnektir. Maddeler sıvı halde bulunarak akışkan özellikler kazanabilir.

Hangi maddelere dokunmak tehlikelidir?

Tuz ruhu ve kezzap gibi bazı maddelere dokunmak, cildimizde ciddi tahriş ve yaralanmalara sebep olabilir. Tarım ilacı gibi maddelerin cildimize temas ettiğinde etkisini kısa sürede göstermese de ilerleyen zamanda ciddi zehirlenmelere neden olabilir.

Hangi maddelerin kokusuna bakmak tehlikelidir?

Bazı maddelere dokunmanın, bakmanın; onları tatmanın veya koklamanın canlı vücuduna çeşitli zararları vardır. hangi maddeleri koklamak tehlikelidir sorusunun cevabı; Yapıştırıcı, boya, çamaşır suyu ve bulaşık deterjanı gibi maddeler. sigara dumanı Kolonya ve yapıştırıcı gibi bazı maddelerin yoğun kokusu.

Bilmediğimiz maddelere dokunmak koklamak veya tadına bakmak neden sakıncalıdır?

Kimyasal maddelere dokunmak,koklamak ve tatmak ciddi sorunlara yol açar. *Kimyasal maddeleri ellersek cildimiz yanabilir,koklarsak başımız ağrıyabilir eğer yanlışlıkla tadarsak zehirlenip ağır rahatsızlıklar yaşayabiliriz.

Gaz maddelere örnek olarak ne verebiliriz?

etrafımızda birçok madde vardır. bunlardan bazıları katı, bazıları sıvı, bazıları da gazdır. gaz maddelere örnek olarak ; Soluduğumuz hava, yakıt olarak kullandığımız doğal gaz ve likit petrol gazı ( LPG), kolonyanın, parfümün, soğanın kokusu, su buharı verilebilir.

Gazın özellikleri nelerdir?

GAZLARIN GENEL ÖZELLİKLERİ:

 • Maddenin en düzensiz halidir.
 • Birbirleriyle her oranda karışarak homojen karışımlar oluştururlar.
 • Bulundukları kabın şeklini ve hacmini alırlar. ...
 • Tanecikleri arasında çekim kuvvetleri katı ve sıvılarınkine oranla çok azdır.

Gaz maddeler akıcı mıdır?

Maddelerin akışkanlık özelliği maddelerin taneciklerinin birbirinin üzerinden kayabilmesinden kaynaklanır. gazlar titreşim, öteleme ve dönme hareketi yaparlar. ... Akışkanlık özelliği maddelerin öteleme özelliğinden dolayı oluştuğu için gazlar ve sıvılar akışkandır.

Hangi maddeler sıkıştırılabilir?

Hangi maddeler sıkıştırılır?

 • gazlar sıkıştırılabilir sıvılar pratikte sıkışmaz teorikte sıkışabilir katılar sıkışmaz.
 • Bunhuunubbhyhujıöıöojy.
 • Gazlar sıkıştırılabilir.

Sıvılar hangi hareketi yapar?

Tanecikleri dönme hareketi yapabilen maddeler akışkandır. Sıvı ve gazlar dönme hareketi yaparlar. Madde tanecikleri bir yerden başka bir yere doğru hareket ederek yer değiştirirler buna öteleme hareketi denir.

Maddenin halleri nelerdir 4 sınıf?

Maddenin üç hali vardır. Bunlar katı, sıvı ve gaz olarak adlandırılır. Soluduğumuz hava gaz, içtiğimiz çay sıvı, çaya attığımız şeker katı haldedir.

Buz sıvı bir madde midir?

- Cevap: Hayır almaz, buz olduğu gibi kalır. Yani, buz katı bir maddedir. Eridiğinde ise su olur ve su da sıvı bir maddedir.

Buz hangi maddedir?

Buz katı bir maddedir.O yüzden cevabımız katı olacaktır. Buzları genelde bizler buzdolabında,donmuş denizlerde ve göllerde ve Antarktika'da görürüz.Buz suyun donmuş halidir. Zaten buz kelimesinin anlamı suyun donmasından oluşan katıdır.

Su doğada katı sıvı ve gaz halinde bulunur Doğru mu yanlış mı?

Su yeryüzünde 3 farklı halde bulunur. ... Buz, suyun katı hali; su, sıvı hali; su buharı ise suyun gaz halidir. Suyun doğada sıvı halde bulunduğu yerler, göl, akarsular, denizler ve yer altı suları, katı halde soğuk iklimli bölgelerdeki buzul, dağlarda kar, buz ve gaz olarak ise bulutlarda bulunur.

Buz suyun hangi haline örnektir?

Su yeterince soğuduğunda donar, buz halini alır. Buz suyun katı halidir. Çeşmeden akan su, dereler, göller ve denizler suyun sıvı haline örnektir. Kaynamakta olan çaydanlıktaki sudan çıkan su buharı ise suyun gaz halidir.