Ne gibi durumlarda serum takılır?

İçindekiler:

 1. Ne gibi durumlarda serum takılır?
 2. Izotonik serum nedir?
 3. Izotonik serum hangi durumlarda kullanılır?
 4. Tıpta serum nedir?
 5. Serum un içeriği nedir?
 6. Serum sıvısı nedir?
 7. Sarı serum neden verilir?
 8. Grip için serum mu iğne mi?
 9. Serum damara nasıl takılır?
 10. Evde serum takılır mı?
 11. Şurup nerede saklanır?

Ne gibi durumlarda serum takılır?

Serum takılması, genellikle beslenme, sindirim yolu rahatsızlıklarında, kabız ya da ishal durumlarında, metabolizma bozukluklarında, elektrolit kaybı olması durumunda, ameliyat/ cerrahi işlem sonrası gerekli durumlarda, enfeksiyon kapılması durumlarında gerçekleştirilebilir.

Izotonik serum nedir?

İzotonik serum, fiziksel (SF), tıp biliminde kullanılan bir serum türüdür. Halk dilinde tuzlu su olarak da malum serum fiziksel, %0.

Izotonik serum hangi durumlarda kullanılır?

İZOTONİK SODYUM KLORÜR ÇÖZELTİSİ vücudun susuz (dehidratasyon) ve tuzsuz kalması (sodyum deplesyonu) durumunun tedavisinde ve bu durumun oluşmasını önlemek için kullanılır.

Tıpta serum nedir?

Serum; kanın fibrinojen ve şekilli elementleriden (eritrosit,lökosit,trombosit) ayrılmış halidir. Tüpler içinde bulunan jel, santrifüj sonrasında serum ve kan hücreleri arasında fiziksel bir engel olusturmakta, tüp çeperinde bulunan silika partikülleri sayesinde serum pıhtılasmasını hızlandırmaktadır.

Serum un içeriği nedir?

Serum içeriğinde %0.

Serum sıvısı nedir?

Demek ki serum kanın su kısmı değil, içinde fibrinojen gibi daha başka maddeler bulunan sıvı kısmıdır. Bozulup kesilmiş sütün üstüne çıkan suya da serum denir. Kan bileşiminin geçişme (osmos) koyuluğunda olan tuzlu su da fizyolojik serum diye anılır.

Sarı serum neden verilir?

İntravenöz sıvılar ya da “Sarı Serum” Genel kanı grip hastalarında sıvı açığı olacağı bu nedenle sıvı alımlarına dikkat etmeleri. Bu nedenle hastalara sıvı almalarının önerilmesi genel yaklaşım.

Grip için serum mu iğne mi?

Dr. Çağrı Büke, grip tedavisinde serum ve antibiyotiğin etkili olmayacağını belirterek uyardı. Büke, “Selenyum, demir ve çinko gibi vitaminler vücudun direncini ayakta tutar. Bunların yanı sıra her gün bir bardak ekinezya çayı içmek bağışıklık sistemini düzenler" dedi.

Serum damara nasıl takılır?

Plastik kısım damar içine itilerek bırakılır. Kataterin bağlantı ucuna sıvı setinin ucu takılarak yerleştirilir. Ven duvarının iğne ucuna bası yapmasını önlemek için uygun pozisyon verilerek ekstremite desteklenir. Flasterle tespit edilir.

Evde serum takılır mı?

Evde serum takma hizmetinin amacı, hastaların hastaneye yada başka merkezlere gitmelerine gerek kalmadan, ilaç tedavilerini eksiksiz bir şekilde ev ortamında almalarını sağlamaktadır. Evde serum takma hizmeti, hastaların hastane süreçlerini kısaltmakla birlikte hasta yakınlarına da zamandan tasarruf sağlar.

Şurup nerede saklanır?

İlaçlar, 15-25 derece arasında oda sıcaklığında saklanmalıdır. Ağrı kesiciler, özellikle çocuklar için kullanılan ateş düşürücü şuruplar, toz biçiminde ve su ile sulandırılmayan antibiyotikler ve bunun gibi ilaçlar ağızları tam olarak kapatıldıktan sonra güneş görmeyen serin bir yerde ve kutusunda saklanmalıdır.