adplus-dvertising

Ege bölgesinde en çok ne yetiştirilir?

İçindekiler:

 1. Ege bölgesinde en çok ne yetiştirilir?
 2. Ege bölgesinde hangi hayvan yetiştirilir?
 3. Ülkemizde en çok hangi hayvan yetiştirilir?
 4. Hangi hayvan hangi bölgede yetişir?
 5. Küçükbaş hayvancilik hangi bölgede yapılır?
 6. Küçükbaş hayvancılık yapmak için ne kadar arazi gerekir?
 7. 100 koyun ne kazandırır?
 8. Ülkemizde küçükbaş hayvancılık hangi bitki örtüsünün yaygın olduğu yerlerde daha çok yapılır?
 9. Büyükbaş hayvancılık neden en çok Doğu Anadolu Bölgesinde yapılır?
 10. Çayır ve meraların yaygın olduğu yerlerde hangi hayvancilik türü yapılır?
 11. Izmir'de hangi hayvancılık yapılır?
 12. Çayır ve Mera hangi hayvanlar için önemlidir?
 13. Hayvancılık faaliyetlerinin çeşitleri nelerdir?
 14. Türkiye'de hayvancılık faaliyetleri nelerdir?
 15. Türkiye'de hayvancılık yapılır mı?
 16. Bursa'nın hayvancılık faaliyetleri nelerdir?
 17. Bursa'da hayvancılık nerede yapılır?
 18. Bursa'da yetiştirilen ürünler nelerdir?

Ege bölgesinde en çok ne yetiştirilir?

Bazı ürünlerin üretim miktarında Ege Bölgesi birinci sırada bulunur. Bölgede yetiştirilen ürünlerin başında incir, zeytin, tütün, haşhaş, pamuk, üzüm ve anason gelir. İncir ve zeytin üretiminin % 70'ten fazlasını, tütünün yarısından fazlasını ve üzüm üretiminin yarıya yakınını bu bölge sağlar.

Ege bölgesinde hangi hayvan yetiştirilir?

Doğrulanmış Cevap. Ege bölgesi : koyun, keçi, sığır (iç bölgelerde). Ege bölgesinde balıkçılık da yaygındı ancak günümüzde kirletilen körfezler ve denizler nedeniyle balıkçılık Ege'de önemini yitirmiştir.

Ülkemizde en çok hangi hayvan yetiştirilir?

Türkiye'de en fazla yetiştirilen hayvan türü koyundur. Bozkırların yaygın olduğu iç bölgelerimizde daha çok eti ve sütü için yetiştirilir. Yünü değerli olan merinos koyunu ise Güney Marmara'da yaygındır. Türkiye'de koyunun ardından en fazla yetiştirilen küçükbaş hayvan ise kıl keçisidir.

Hangi hayvan hangi bölgede yetişir?

Büyükbaş Hayvancılık En Çok Hangi Bölgelerde Yapılır? Marmara ve Ege Bölgesi, ahır hayvancılığının en çok yapıldığı iki bölgedir. Mera hayvancılığı ise İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde yaygındır.

Küçükbaş hayvancilik hangi bölgede yapılır?

Küçükbaş hayvancılık genellikle keçicilik ve koyunculuk olarak adlandırılan Türkiye'de genellikle Orta Anadolu Bölgesi'nde, kurak iklim sebebiyle yetiştirilen hayvan türleri küçükbaş hayvanlar arasında yer almaktadır. Küçükbaş hayvancılık; koyun keçi ve kürk hayvanlarını kapsayan bir hayvancılık çeşididir.

Küçükbaş hayvancılık yapmak için ne kadar arazi gerekir?

Her koyun için 1 metre kare alan hesaplanmalı, kuzular içinse 3 kuzu bir metre karelik alan olarak değerlendirilmelidir. Hayvanlar için ayrılacak açık alan hayvan başına en az 2 metre kare olması tavsiye edilir. Ancak açık alanın büyük olması hayvan sağlığı açısından faydalıdır.

100 koyun ne kazandırır?

Bir koyundan günlük 500 mililitre süt alabiliyorsak 100 koyun 50 bin mililitre süt vermektedir. Sütün litresinin ortalama 3 TL olduğunu düşünürsek yıllık 100 koyundan 75 bin TL kazanç elde edebileceğiniz ortaya çıkmaktadır.

Ülkemizde küçükbaş hayvancılık hangi bitki örtüsünün yaygın olduğu yerlerde daha çok yapılır?

Kümes Hayvancılığı: Et ve yumurta ihtiyacını karşılamak amacıyla nüfusu fazla olan yerlerde yapılır. Küçükbaş Hayvancılık: Bozkır bitki örtüsünün yaygın olduğu yerlerde yapılmaktadır.

Büyükbaş hayvancılık neden en çok Doğu Anadolu Bölgesinde yapılır?

Doğu Anadolu bölgesinde çok fazla mera ve otlak bulunduğundan büyükbaş hayvancılık fazla gelişmiştir.Hatta bölgenin çoğu geçimini büyükbaş hayvancılık ile sağlıyor.Ülke gelirine etkisi de küçümsenemeyecek kadar fazladır.Bu bölgenin insanları bundan dolayı konar-göçer yaşarlar.Yazları otlaklarda hayvan otlatıp kışın da ...

Çayır ve meraların yaygın olduğu yerlerde hangi hayvancilik türü yapılır?

Cevap. Çayır ve meraların sıklık gösterdiği yerlerde büyükbaş ve küçükbaş hayvancolık baş göstermektedir.

Izmir'de hangi hayvancılık yapılır?

Kıyı kesimlerinde daha çok kıl keçisi ve tiflik keçisi yapılır. İzmir'de pek otlak yer olmadığı için hayvancılık gelişmemişdir. Bu yüzdende pek hvancılık yapılcam İzmir'de en çok truzim faliyeti vardır. Cünkü denizlik alanların ve ilkimin uyumuna göredir.

Çayır ve Mera hangi hayvanlar için önemlidir?

3) Çayır-meralar yalnızca evcil hayvanlar için değil, aynı zamanda yabani hayvanlar için de kaba yem kaynağıdırlar. Ayrıca, çayır-meralar, nesli tükenmekte olan hayvan ve bitki türleri için de barınma yeri oluştururlar.

Hayvancılık faaliyetlerinin çeşitleri nelerdir?

 • Büyükbaş hayvancılık.
 • Küçükbaş hayvancılığı
 • Su ürünleri yetiştiriciliği.
 • Kümes hayvancılığı
 • Arıcılık.
 • İpek böcekçiliği.
 • Ayrıca bakınız.

Türkiye'de hayvancılık faaliyetleri nelerdir?

Hayvancılık faaliyetleri: Hem küçükbaş hayvancılığı hem de büyükbaş hayvancılığı ülkemizin her yerinde gerçekleşmektedir. Küçükbaş hayvanlar arasında keçi ve koyun gibi üretim faaliyetleri bulunur. Aynı zamanda mandıralarda inek ve dana yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Türkiye'de hayvancılık yapılır mı?

*** Türkiye'de genelde mera hayvancılığı gelişmiştir. Bundan dolayı hayvancılımızın coğrafi dağılışında daha çok iklim etkilidir. Ayrıca et ve süt üretimi de iklimin etkisi altındadır. Büyük baş hayvanlar içinde en fazla sığır(inek, öküz ,dana) yetiştiriciliği vardır.

Bursa'nın hayvancılık faaliyetleri nelerdir?

Hayvancılık: Bursa'da hayvancılık oldukça ileridir. Mer'a ve çayırlar hayvancılığa müsâittir. Başta koyun olmak üzere kıl keçisi ve sığır beslenir. 32.

Bursa'da hayvancılık nerede yapılır?

Bursa'da büyükbaş hayvancılık Orhaneli, Orhangazi, Mustafa Kemal Paşa ve Karacabey bölgelerinde sıklıkla yapılır. Özellikle büyükbaş hayvancılık faaliyetleri arasında Bursa başı çeken illerden biridir.

Bursa'da yetiştirilen ürünler nelerdir?

Bursa' da yetiştirilen tarım ürünleri nelerdir ?

 • Buğday,
 • Arpa,
 • Mısır,
 • Yulaf,
 • Pirinç,
 • Fasulye,
 • Bakla,
 • Bezelye.