Beyaz Tarhana nasıl yapılır?

İçindekiler:

 1. Beyaz Tarhana nasıl yapılır?
 2. Beyaz tarhana hamuru nasıl yapılır?
 3. Yoğurtlu beyaz tarhana hamuru nasıl yapılır?
 4. Tarhana hamuru cıvık olursa ne yapılır?
 5. Tarhana hamuru nerede bekletilir?
 6. Tarhana hamuru ne kadar bekletilmeli?
 7. Tarhana kaçıncı gün dökülür?
 8. Tarhana kaç günde fermente olur?
 9. Tarhananın ekşi olmaması için ne yapmalı?
 10. 21 günde tarhana nasıl yapılır?
 11. Tarhana nasıl fermente olur?
 12. Tarhana hamurunun üstü kapatılır mı?
 13. Tarhana hamuruna hangi baharatlar konur?
 14. Tarhana hamuru Böceklenir mi?
 15. Bozuk tarhana nasıl anlaşılır?
 16. Hamur tarhana nasıl saklanır?
 17. Kurtlanmış un kullanılır mı?
 18. Kurtlanmış bakliyat yenir mi?
 19. Böceklenen bakliyat yenir mi?
 20. Evde un Böceklenirse ne yapmak gerek?
 21. Yazın un nasıl saklanır?
 22. Un böceği zararlı mı?
 23. Kuru fasulye böcekten nasıl korunur?
 24. Kuru fasulyenin Böceklenmemesi için ne yapmalı?
 25. Bulgurun Böceklenmemesi için ne yapmalı?
 26. Kuru fasulye biti nasıl önlenir?

Beyaz Tarhana nasıl yapılır?

Beyaz Tarhana Çorbası Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Bir tencereye tarhanaları koyalım. ...
 2. Kaynadıktan sonra tuzunu ekleyerek altını kısalım. 5 dakika kendi kendine kaynamaya devam etsin. ...
 3. Üzeri için küçük bir tavada tereyağı eritelim, yağ eriyip iyice kızdıktan sona içine nane ve biberi ekleyerek hafif yakalım.

Beyaz tarhana hamuru nasıl yapılır?

Doğal Beyaz tarhananın içinde biber ve domates bulunmadığı için beyaz tarhana olarak anılmaktadır. Tarhanayı, buğday unu ve göce adı verilen kepeksiz buğday yarması ile doğal köy yoğurdu, köy nohutu ve tuzu ekleyip yoğurarak elde ediyoruz. Ayrıca, tarhana hamuru 1-5 gün süreyle fermantasyona bırakılarak kurutuyoruz.

Yoğurtlu beyaz tarhana hamuru nasıl yapılır?

Yoğurtlu Tarhana Tarifi Yapılışı önce büyük bir tencereye suyla yoğurdu iyice çırpıp koyun ocağı açın sürekli karıştırın, yoksa kesilir, biraz ılındıktan sonra yavaş yavaş yarmayı eklemeye başlayın tuzunu ilave edin koyulaşıncaya kadar karıştırmaya devam edin yarmalar yumuşayıp koyulaşınca altını kapatın.

Tarhana hamuru cıvık olursa ne yapılır?

Eger cıvık olursa bir miktar un daha ekleyebilirsiniz.Bu legenin içinde tahmini 2 gün veya havanın durumuna göre 3 gün ekşitmeniz gerekiyor.Legenin üstüne tülbent örtün.Ekşitme işi yogurt durdukça kabarıyor ve siz tahta kaşık yardımıyla karıştırıyorsuz.Karıştırdıkça tekrar sönüyor.Arada tadına bakın.

Tarhana hamuru nerede bekletilir?

Tarhana hamurunu oda ısısında mayalanmak üzere bekletmemiz gerekiyor. Mayasının küsmemesi için; tüm mayalı hamur işlerinde olduğu gibi tarhana hamurunu da mayalanması için ılık bir ortamda tutmamız gerekiyor. Bunun için ben tarhana hamurunu, odada masa üzerine koyarak battaniyeye sardım.

Tarhana hamuru ne kadar bekletilmeli?

Daha sonra bu karışımın içine ekşi maya, yoğurt ve un ilave edilir. Oluşan tarhana hamuru bir hafta ile on gün arasında fermente olması için bekletilir. Yöredeki deyişle “kabartılır”. Onuncu günün sonunda kuruyan tarhana hamurundan topaklar koparılıp elekten veya kevgirden geçirilerek ufalanır.

Tarhana kaçıncı gün dökülür?

Hamuru 3-4 gün boyunca ekşimesi için dinlendirin. Bu esnada her gün biraz daha un ilave edip yoğurun. Bu sürenin sonunda iyice ekşiyen tarhana hamurundan iri parçalar koparıp temiz bir örtünün üzerine serin ve güneş gören bir yerde kurumaya başlayın. Tarhanayı en az 2 gün iyice kurutun.

Tarhana kaç günde fermente olur?

Zengin vitamin ve protein için, kullanılan kuru malzemenin yarısı kadar peyniraltı suyuyla hamur yapılır ve ekşi maya ile mayalanır. Talep edilen ekşiliğe göre 1-7 gün fermente edilip kurutmaya alınır. Zengin vitamin ve lif yönüyle çavdar unundan tarhana ise iyi bir sağlık alternatifidir.

Tarhananın ekşi olmaması için ne yapmalı?

Ekşi seviyorsanız 9 gün daha az ekşili olmasını istiyorsanız 7 gün bekletin (ben 4 gün beklettim), elimize iki kaşık alalım birini hamura daldırıp kopartalım, diğer kaşıklada ittirerek hamuru örtüye bırakalım, tarhanayı sereceğiniz örtü pamuklu olmalı nemini çekmeli, serin nemli olmayan, güneş almayan balkon veya, ...

21 günde tarhana nasıl yapılır?

Tarhana Yapımı Tarifi Yapılışı Yoğrulan tarhana kocaman bir leğende 21 gün boyunca üzerine temiz bir sofra bezi örtülerek bekletilir. Bu 21 gün boyunca hamur halindeyken gün aşırı elinizi süt ile ıslatıp yoğurun, tarhanayı uyandırın. Islanan sofra bezini değiştirip kurusunu örtün.

Tarhana nasıl fermente olur?

Tarhana yoğurt suyunda bulunan laktik asit bakterileri tarafından fermente edilir. Süzme yoğurt kullanıldığında ise bakteri miktarı azalacağı için mayalanma işlemi uzayabilir. Enzimlerin ve aminoasitlerin kaybı ise tarhananın besin değerinin azalmasına neden olur.

Tarhana hamurunun üstü kapatılır mı?

Hamurun kapağını kapatın, ılık bir yerde mayalanmaya bırakın. En az 3 gün boyunca günde 1-2 kez yoğurun ve hamurun ekşimesini (çürümesini) bekleyin.

Tarhana hamuruna hangi baharatlar konur?

Toz tarhana, birçok yöremizde bu haliyle biliniyor ve tüketiliyor. Ana malzemeleri kimi zaman değişse de içine mutlaka; domates, etli kırmızı biber, yoğurt, un ve nane giriyor. Kimi zaman nohut ve mercimek ilave ediliyor.

Tarhana hamuru Böceklenir mi?

Yerli tarhana bir günde oluyor, ancak macur tarhanası yaptığımız için 15 gün hamuru bekletiyoruz. Ağustos öncesi yapılırsa tarhana böceklenir. Onun için en uygun aylar Ağustos ve Eylül aylarıdır. Kışın soframızın değişmez yemeği olan tarhanamızı yapmak için komşularla bir araya geliriz.

Bozuk tarhana nasıl anlaşılır?

Tarhananın bozulup bozulmadığını anlamak için tatmanıza gerek yoktur. Kokusu ve görüntüsü ele vermeye yetecektir. Tarhana, rutubet kokuyor yani normal kokusundan uzak bir koku yayıyorsa, bozulduğunu anlayabilirsiniz. Görselliğini ise rengin turuncudan siyaha dönmesinden anlayabilirsiniz.

Hamur tarhana nasıl saklanır?

Tamamen tarhana hamurunun gerçekleştirdikten sonra hamuru küçücük parçaları haline getirerek buzdolabındaki soğutucu bölümünde rahatlıkla saklayabilirsiniz.

Kurtlanmış un kullanılır mı?

Böceklenmiş unu çöpe atmaya gerek kalmadan temizlenerek tüketilebilir. Ancak sararan ve tarihi geçmiş unun tüketilmesi zehirlenme riskini arttırdığından çöpe atılması gerekmektedir. Böceklenen un, geniş bir tepsiye alınarak havalandırılır ve böcekleri ayıklanarak kullanılabilir.

Kurtlanmış bakliyat yenir mi?

Bakliyat ve özellikle pirinç paketlerinin alt kısımlarında görülen tozlanma, ürünlerdeki kurtlanmanın ve pirinç biti oluşumunun göstergesidir. Tozlanmış ürünler tüketilmemelidir. Bakliyat ve pirinç saklanılan yerde kelebek ve kurt görüldüğünde bütün ortamı temizlemek gerekir. Ürünlerin tüketilmemesi gerekir.

Böceklenen bakliyat yenir mi?

Tüm bu uyarılar ışığında, güvenle aldığınız bakliyat böceklendiyse sakın endişelenmeyin, hatta mutlu olun! Bu minik oluşumlar, ürünün ilaçsız, yerli ve doğal olduğunu gösterir. Böcekleri ayıklayıp kalanları gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Evde un Böceklenirse ne yapmak gerek?

Eğer unu ambalajında muhafaza etmeyi düşünüyorsanız, ağzını sıkı bir şekilde kapatarak hava almasını önlemeye dikkat etmeniz gerekir. - Bu şekilde bir sonraki kullanıma kadar un böceklenmeden korunabilir. Unu ambalajında saklamak yerine, hava almayan bir kabın içinde de güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz.

Yazın un nasıl saklanır?

Unun böceklenmemesi için unu saklayacağınız kabın içerisine kuru karanfil, nergis çiçekleri veya defne yaprağı koyabilirsiniz. Sıcak havalar ve nem unun bozulması için uygun koşullardır. Bu nedenle yaz aylarında unları ağzı kapalı şekilde buzdolabında muhafaza ederek özellikle böceklenmenin önüne geçebilirsiniz.

Un böceği zararlı mı?

Mutfakta bizimle birlikte yaşamayı seven bizim gıdalarımızla beslenen bu böcek türlerinden bazıları şunlardır: Un biti (Tribolium castaneum) adıyla bilinen zararlı larva ve erginlerinin beslenmesi sonucu ürünü kirletirler, kötü koku oluşmasına neden olurlar.

Kuru fasulye böcekten nasıl korunur?

KURU BAKLİYATLARI BAKLİYAT BÖCEKLERDEN KORUMAK İÇİN YAPILACAK SAKLAMA KOŞULLARI NELERDİR? Kuru bakliyatları mutlaka poşetinden çıkararak cam kavanozlarda muhafaza etmeniz gerekir. Ancak yalnızca cam kavanozlara yerleştirmek bakliyat böceklerinden korunmak için yeterli bir saklama biçimi değildir.

Kuru fasulyenin Böceklenmemesi için ne yapmalı?

Nohut, kuru fasulye, mercimek gibi baklagiller, yarım haşlanarak, bir pişirimlik ayrılmalı ve derin dondurucuya konmalıdır. Bunu yaparak, çok uzun süre saklayabileceğiniz baklagillerin, uzun olan pişirme sürelerini de kısaltmış olursunuz.

Bulgurun Böceklenmemesi için ne yapmalı?

Defne yaprağı, bakliyatlarda oluşabilen böcekleri önlemektedir. Kavanozda ya da bez torba içinde saklayacağınız bakliyatların içine 1 adet defne yaprağı ekleyebilirsiniz. Bakliyatları uzun süre bozulmadan saklamak için ekleyeceğiniz defne yaprağı sayesinde, böceklenme ve küflenmeye karşı önlem almış olacaksınız.

Kuru fasulye biti nasıl önlenir?

Bunu önlemek için öncelikle bakliyat ve kuru gıdalarınızı alırken paketin etrafını kontrol edin, herhangi bir deformasyona uğramış ürünleri satın almayın, poşetin havasının kaçıp kaçmadığını kontrol edin, marketten gelen ambalajlı ürünleri eve geldiğinizde cam bir kavanoza transfer edin, çünkü bu böceklerin çoğunluğu ...