Kışın balkonda hangi çiçekler yetişir?

İçindekiler:

 1. Kışın balkonda hangi çiçekler yetişir?
 2. Kasım ayında hangi çiçekler ekilir?
 3. Kışın mezara hangi çiçek ekilir?
 4. Sonbaharda saksıya ne ekilir?
 5. Hangi ayda hangi çiçek ekilir?
 6. Balkon çiçekleri hangi ayda ekilir?
 7. Kasımpatı çiçeği nasıl Çoğaltilir?
 8. Kasımpatı ne zaman çoğaltılır?
 9. Kasımpatı çiçeği tohumu nasıl ekilir?
 10. Saraypatı tohumu ne zaman ekilir?
 11. Kasımpatı çiçeği ne zaman ekilir?
 12. Saraypatı tohumu nasıl ekilir?
 13. Datura tohumu nasıl ekilir?
 14. Papatya tohumu hangi ayda ekilir?
 15. Acem halısı çiçeği tohumu ne zaman ekilir?
 16. Acem halısı soğuğa dayanıklı mı?
 17. Acem halısı hangi iklimde yetişir?
 18. Acem halısı gölgede yetişir mi?
 19. Acem halısı saksıda yetişir mi?
 20. Kalanşo çiçeği nerede durmalı?
 21. Mine çiçeği neden kurur?
 22. Mine Cicegi mevsimlik mi?
 23. Mine çiçeği kokusu nasıl?
 24. Yer minesi nasıl yetiştirilir?

Kışın balkonda hangi çiçekler yetişir?

Kış Çiçekleri

 • Kasımpatı (Krizantem) Otsu ve çok yıllık bir bitki türü olan Kasımpatı çiçeğini balkonunuzda ya da bahçenizde kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. -30 dereceye bile dayanıklılık gösteren Kasımpatı çiçeği papatyagiller familyasındandır. ...
 • Kardelen. ...
 • Nergis. ...
 • Şebboy. ...
 • Çuha Çiçeği. ...
 • Sıklamen Çiçeği. ...
 • Açelya. ...
 • Hercai Menekşe.

Kasım ayında hangi çiçekler ekilir?

Balkon çiçekleri arasında en dayanıklı çiçekler arasında olan çuha çiçeği aynı zamanda muhteşem renkli görüntüsüyle adeta büyülüyor. Çuha çiçeği, eylül veya ekim aylarında ekimi yapılır ve kasım ayında çiçek açar.

Kışın mezara hangi çiçek ekilir?

Mezar üzerine dikilebilecek bitkiler genellikle soğanlı bitkilerdir. Bunlar nergis, zambak, safran gibi bitkilerdir. Kış aylarında çiçek açan bu bitkiler mezar üzerinde yaz kış kalır.

Sonbaharda saksıya ne ekilir?

Torfu, toprakla karıştırırsanız iyi bir saksı toprağı elde ederseniz. Havuç, turp, marul, kıvırcık, nane, maydanoz, roka, tere sonbaharda ekilebilecek sebzelerdir. Tohumları ektikten sonra toprağın nemli kalmasına dikkat etmelisiniz. Balkonda ilk yetiştiricilik için önerimiz aromatik bitkilerdir.

Hangi ayda hangi çiçek ekilir?

Yıllık çiçeklerin bir kısmının tohumu Eylül ayında asıl yerine ekilir. Bunlar sonbaharda çimlenir ve soğuktan korkmadan kışı geçirirler. İlkbaharda gelişir ve çiçek açarlar.

Balkon çiçekleri hangi ayda ekilir?

Balkon Çiçekleri Hangi Ayda Ekilir? Eylül, Ekim ve Kasım ayları balkon çiçekleri ekimi için en ideal aylar olarak bilinirler. Ayrıca, sonbaharda bitki ekerseniz, kıştan sonra tüm işi bitirmek için acele etmeniz gerekmez.

Kasımpatı çiçeği nasıl Çoğaltilir?

Kasımpatı, kökten ayırma ya da tohum ekme yöntemleriyle çoğaltılabilir. Kış sonu, bahar başı kasımpatı tohumlarını ekmek için ideal zamandır. Torfun üstüne tohumlar atılarak ve sonrasında 1 cm torfla kapatılarak dikim gerçekleştirilir. Dikim sonrası, can suyu vermeyi ihmal etmemeniz tavsiye edilir.

Kasımpatı ne zaman çoğaltılır?

*Kasımpatının çoğaltılması için en uygun zaman mayıs ayıdır.

Kasımpatı çiçeği tohumu nasıl ekilir?

Kasımpatı tohumu nasıl ekilir Hazırlanan yataklarda kuyular 25-30 cm mesafede yapılır, su ile dökülür ve her birine 2-3 adet tohum konur. Yere serpin ve bir filmle örtün. Sürgünler zemin seviyesinin 5-10 cm üzerine çıktığında, inceltilmeleri ve en güçlü ve sağlıklı çiçekleri bırakmaları gerekir.

Saraypatı tohumu ne zaman ekilir?

Tohum ekimi Bahar başı ya da ortasından itibaren saray patı tohumları için uygun ekim dönemi de başlamış olur. 7-21 günde çimlenen bitkiler fidelendikten sonra kalıcı çiçeklenmesini istediğiniz yerlerine alınırlar.

Kasımpatı çiçeği ne zaman ekilir?

Ocak ayından Mart'a kadar tohum ekimi yapılabilir.

Saraypatı tohumu nasıl ekilir?

Saksının üst noktasından 3-4 cm boşluk kalacak şekilde doluluk oranı ideal olacaktır. Daha sonra bu karışımın içerisine 1 er cmlik boşluklar açılması gerekir. Bu açılan boşlukların içerisine saraypatı çiçeği tohumu konulur.

Datura tohumu nasıl ekilir?

Tohumlar toprak ısısı 26-30 °C de çimlenir. Havalanmış, gübreli, geçirgen toprağa üzerlerine 2-3 mm toprak gelecek şekilde ekin. Sıcak, aydınlık, doğrudan öğle güneşini almayacakları bir yere alıp, saksısını nemli tutun.

Papatya tohumu hangi ayda ekilir?

Mart, tohum ve çiçek ekme ayıdır. Papatya da ilk bahar aylarında ekimi yapılacak çiçeklerden biridir. Papatya hem nemli, hem de kuru bölgelerde yetişebilir ama güneşli ortamlardan hoşlanır. Papatya ekiminde tohum yatağı derin olmamalıdır.

Acem halısı çiçeği tohumu ne zaman ekilir?

ACEM HALISI TOHUMU NE ZAMAN DİKİLİR? * Acem halısı bitkisini dış mekana dikecekseniz ekim aylarında dikebilirsiniz. Evde acem halısı bitkisi yetiştirmek istiyorsanız, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında dikebilirsiniz..

Acem halısı soğuğa dayanıklı mı?

Acem halısı, buz çiçeğigiller familyasının ince yapraklı pembe renkli türleridir. Acem halısı çiçeğinin yaprakları küçük, ince çubuk şeklinde, yumuşak ve pütürlüdür. ... Acem halısı bir kış çiçeğidir, soğuğa dayanıklıdır. Bahçeye dikildiğinde, dalları uzayan bir bitki türü olduğundan, güzel bir yer örtücüdür.

Acem halısı hangi iklimde yetişir?

Geliştiğinde suya fazla ihtiyaç duymaz. Güneşli alanları sever. Çiçeklenmesi bitince gövdesi ve yaprakları tüm sene kalır. Kurak, verimsiz topraklarda bile gelişebilen acem halısı -5 dereceye kadar kış soğuklarına dayanır.

Acem halısı gölgede yetişir mi?

Acem halısı bitkisi dayanıklı ve yaz sıcaklarında bol çiçek açan bir bitki olduğundan dolayı genelde otoban kenarları ve gün boyu direk güneş ışığına maruz kalan alanlarda dikimi yapılmaktadır. ... Kışın don olduğu zaman bitki üzerine örtü ile kapanmalıdır.

Acem halısı saksıda yetişir mi?

Acem halısı çiçeğinin yaprakları küçük, ince çubuk şeklinde, yumuşak ve pütürlüdür. ... Acem halısı bir kış çiçeğidir, soğuğa dayanıklıdır. Bahçeye dikildiğinde, dalları uzayan bir bitki türü olduğundan, güzel bir yer örtücüdür. Açık balkonlu saksıda kullanıldığında, sarkıcı süs bitkidir.

Kalanşo çiçeği nerede durmalı?

- Tam bir yaz çiçeği olan Kalanşo çiçeğini, yazın gölgede kışın ise güneş alan bir yerde bakabilirsiniz. - Kalanşo çiçeği bakımı son derece basit bir çiçektir. Güneşe ihtiyaç duymaktadır ancak direkt gelen güneş ışınlarına kesinlikle maruz bırakmayınız.

Mine çiçeği neden kurur?

Gereğinden fazla sulanırsa köklerinden çürümeye başlar. Eğer evde veya balkonda yetiştiriyorsanız ve mevsimlerden yaz ise günde 3-4 kez az bir su ile sulayabilirsiniz. Yeni ekilen mine çiçeği tam olarak büyüyene kadar susuz kalmamalıdır.

Mine Cicegi mevsimlik mi?

Çok yıllık ve dayanıklı bir bitkidir. Tüylü, koyu yeşil yapraklara sahiptir. Ekim zamanı Mart ayıdır. Temmuz – Eylül ayları arasında çiçek açar.

Mine çiçeği kokusu nasıl?

Mineçiçeği buhar damıtma ile elde edilir. Yağın biraz limonu andıran taze bir kokusu vardır. Meyveli çiçek boyama ile ince koku. Mineçiçeği esansiyel yağı oldukça pahalıdır.

Yer minesi nasıl yetiştirilir?

Tohumla çoğaltmada tohumları 1cm kadar derine gömmelisiniz çünkü ışık görürlerse çimlenmezler. Tohumların çimlenmesi 20-30 gün sürebilir. Acele etmeyin. Yer minesi tohumlarını İlkbahar başında hatta kış sonunda ekmelisiniz.