Allahin 14 Sifati nelerdir?

İçindekiler:

 1. Allahin 14 Sifati nelerdir?
 2. Allah'ın kudret ismi ne anlama gelir?
 3. Allah'ın Semi sıfatı ne anlama gelir?
 4. Allah'ın bir olması ne demektir?
 5. Ya mucib kaç kere okunur?
 6. Ya Mecid Celle Celalühü ne demek?
 7. El Mecid günde kaç kez Zikredilmeli?
 8. Ya Macid Celle Celalühü zikri nedir?

Allahin 14 Sifati nelerdir?

Allah'ın subuti sıfatları şu şekildedir;

 • Hayat.
 • İlim.
 • Sem.
 • Basar.
 • İradet.
 • Kudret.
 • Kelam.
 • Tekvin.

Allah'ın kudret ismi ne anlama gelir?

Kuvvet, takat, güç, varlık, zenginlik, ehliyet, kabiliyyet. Allah'ın ezeli gücü. Allah yapısı demektir. Cenab-ı Allah'ın sıfatlarından biridir.

Allah'ın Semi sıfatı ne anlama gelir?

Allah'ın sıfatlarının bulunduğu Esmaül Hüsna' da Es-Semi sıfatı da yer almaktadır. Kur'an-ı Kerim' de Mümin Suresi'nin 20. ayeti ve Nisa Suresi'nin 134. ayetinde Es- Semi esması açıklanmıştır. ... Yüce Allah'ın subuti sıfatlarından biri olan Es- Semi esmasındaki “semi” kelimesi her şeyi işiten demektir.

Allah'ın bir olması ne demektir?

O'nun bir oluşu, zâtında, sıfatlarında, isimlerinde ve fiillerinde, rab oluşunda ve hâkimiyetinde eşi ve benzeri olmayışı yönündendir. Onun birliği, varlığının zorunlu olup yokluğu düşünülemeyen tek varlık olmasını ifade eder.

Ya mucib kaç kere okunur?

Allah'tan ne gibi istekleriniz varsa gönülden yalvararak eller semaya açılarak istenir. Duaların kabulu için bu esma-ı şerifi günlük zikir saatleri olan vakitlerde 'Ya Mucîb' diye 55 defa zikredilerek okunur. 'El- Mucib' ismi şerifini günlük 60 defa çekildiği takdirde Rabbimden her ne duanız varsa icabet olunur.

Ya Mecid Celle Celalühü ne demek?

El-Mecîd (c.c.) esmasının manası : Şanı yüce ve kadri büyük, zatı şerefli, işleri pek güzel, nimeti ve ihsanı hudutsuz, azamet, şeref ve hakimiyeti sonsuz olan, sonsuz şeref sahibi demektir. * 5 vakit namazdan sonra 57 kere ” Ya Mecîd celle celâlühû ” zikrine devam eden herkes tarafından sevilir.

El Mecid günde kaç kez Zikredilmeli?

Sıkıntılardan kurtulmak ve bol rızık sahibi olmak için her gün 57 defa “Ya Mecid Celle Celalühü” zikrine devam edilmelidir. İzzet ve şerefe sahip olmak isteyen kişilerin “Ya Mecid Celle Celalühü” denerek 79 kere tekrarlanması gerekmektedir. Bu zikri özellikle sabah namazından sonra yaparak yüz ve vücut sızlanmaktadır.

Ya Macid Celle Celalühü zikri nedir?

El-Macid ism-i şerifi, malın çok, mülkün geniş, sözlerin geçerli, insanların yanında makbul ve sevimli olmak için “Ya Macid Celle Celalühü” diyerek 48 kere okunur. El-Macid ism-i şerifini, “Ya Macid Celle Celalühü” diyerek çok okuyanın ilmi artar, yüzü nurlanır.